РОДОЉУБЕН РАЗГЛАСНИКАР

ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА...
 
ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ  ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЈНА
 
( 31 август 1877 год.)
 
Македонци во Индија
Фалангата крстарела по светот пред две илјади триста триесет и три години. Александар гологлав ги предводел Македонците во сите победи. Зад него застанувале сите умни луѓе од Македонија: научници, филозофи, архитекти, уметници и сите си ја вршеле својата работа, пред ...
МАНИФЕСТ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД- Драган Богдановски Од историјата на народите знаеме, дека ниту еден народ на овој свет не станал вистински или целосно слободен се додека не си создал своја сопствена независна национална држава.
Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во...
„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар ветеран, но за жал Македонија раѓала и сорта на Лигушевци и сорта на послушници и се освестуваме тогаш кога времето е веќе изгубено, дека ...
БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (62)
ЗАКЛУЧОК КОН ЗАЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА И ИДНИНА 
Поранешниот претседател на ИВЗ тврди дека пукањето во син му било нарачано Сулејман Реџепи, поранешниот претседател на Исламската верска заедница на Македонија (ИВЗ), во изјава за Лајм тврди дека пукањето кон неговиот син е нарачано дело. Според негвата изјава Зеглул Реџепи, инспектор во МВР бил на должност во моментот кога беше нападнат ...
Џемоли Мамудов: Зоран Заев се бори за правата на ромите како и тој самиот да...
На Твитер се појави нов Министер за вонпартиски односи со јавноста на Република Северна Македонија и заменик-член на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Србија???
Зоран Заев се бори за правата на ромите како и он самиот да ...
Во последната година од мандатот на Градоначалникот на Карбинци му текна дека патот Таринци –... Градоначалникот на Општина Карбинци избран од редовите на СДСМ ретерира во ставот на владата на Зоран Заев дека регионалниот пат кој ги поврзува селата Таринци и Карбинци ќе ја добие најавената реконструкција. Значењето на овој пат кој што бил граден ...
Flughafen Zagreb und Skopje gehören zu den besten in Europa
 Die beiden Flughäfen die von der türkischen TAV betrieben werden, gehören zu den besten in Europa, meldet arabianaerospace.aero.Die Flughäfen Zagreb und Skopje wurden demnach von ACI World mit dem renommierten ASQ-Preis (Airport Service Quality) ausgezeichnet. Der Airport in der mazedonischen Hauptstadt Skopje ...
ЗА БУДНОСТА И НЕЛОГИЧНИОТ МЕНТАЛЕН СВЕТ
(Или „на кое дереџе сме?“)
Некои „умници“ остро реагираа на изјавите и предупредувањата на претседателот на МАНУ (Македонска академија на науките и уметностите) Љупчо Коцарев дека последниот удар во нападите на македонистиката се насочени кон Блаже Конески и катедрите по ...
Соопштение на ОМД за Пописот на Населението во Македонија На 1 Март, Државниот Завод за Статистика (ДЗС) на Македонија ги започна активностите поврзани со Пописот на Населението во Македонија 2021. За прв пат, пописот ќе собира само-пријавени податоци за македонски граѓани со постојан престој во странство. Македонија нема направено ...
На претстојниот конгрес на СДСМ гласајте за бр. 1, зошто не постои број 2 Гласајте за број 1: Зоран Заев- најубавиот, најспособниот, најпаметниот, менаџерот над менаџерите…. човекот кој никогаш не излажа (“е_а му името, е_а му”)… Еден и единствен кандидат за претседател на СДСМ. Гласајте за број 1 на гласачкото ливче за претседател во ...
Левица: Незастарување на кривичните дела на јавните функционери – единствен излез од правната криза СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ
Во целост ја пренесуваме реакцијата на Политичка Партија – Левица
„Пред една година, помпезно најавениот обвинителски процес (кој беше претставен од Костадин Костадинов како огромен успех на СДСМ во насока на наводните реформи во правосудниот систем), против поранешниот претседател на ...
Незастарување на кривичните дела на јавните функционери – единствен излез од правната криза СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ Пред една година, помпезно најавениот обвинителски процес (кој беше претставен од Костадин Костадинов како огромен успех на СДСМ во насока на наводните реформи во правосудниот систем), против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски заврши со резолуција во која се ...
UMD Statement on the 2021 Macedonian National Census On March 1, the Macedonian State Statistical Office (SSO) began its activities for the Macedonian National Census of 2021. For the first time, the census will gather self-reported information about Macedonian citizens who reside abroad. Macedonia has not conducted a ...
Чекор по чекор упатство за самопопишување на сите државјани на Република Македонија кои се наоѓаат... The post Чекор по чекор упатство за самопопишување на сите државјани на Република Македонија кои се наоѓаат во странство (ВИДЕО) appeared first on Македонски весник Илинден -.
Сенад Аруч: За електронски попис потребен е електронски потпис! Online пописот е небезбеден, а платформата...
– Читам по цел ден ака експерти си коментираат за online пописот, како можело и не можело со Proxy, па VPN и уште некои глупости! А, никој не зборува или не знае дека за online [...]
The post Сенад Аруч: ...
СЗО: И на 2021 турете и пепел
Не дека некој имаше оптимистички очекувања, ама многу е полошо кога главниот глобален авторитет за здравство ќе ти потврди дека светот ќе мине уште една година во друштво на пандемијата.
КРИМИНАЛЕН НЕЛЕГИТИМЕН ПОПИС НЕ Е СОЛУЦИЈА! Сѐ почести се „охрабрувањата” на неофицијални претставници на „МеЏународната” и Калето дека пописот е солуција -решение за многу проблеми.
Реално, пописот претставува класична местенка за ЕТНОЦИД на македонскиот народ. Вешто подготвена стапица од нелегалната влада на северна, поткрепена од бугарски ...
Претседателот на Федералната унија на европските националности, Винце освари средба со висок комесар за национални...
Претседателот на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) и член на Европскиот парламент, Лорант Винце, освари средба на 01.02.2021 година со новиот висок комесар за национални малцинства (ОСНМ) при Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Каират Абдрахманов во Хаг. ...
Бочварски: Сакаме поширока дискусија за носење на новиот закон за легализација на дивоградбите Во тек се разговори со политичките партии и пратениците за новиот закон за легализација на бесправно изградените објекти во земјава. Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски вели дека разговорите се во почетна фаза и очекува партиите и опозицијата да ...
(Видео) Сообраќаен метеж пред ковид центарот во Гевгелија Поради сообраќајниот метеж на улиците Гоце Делчев и Ѓорги Стамов, улиците на кои излегуваат градинката “Детска радост” и болницата, локалниот огранок на Левица од Гевгелија апелира до градоначалникот и Советот на Општина Гевгелија да го изменат сообраќајниот режим на улиците ...
Викенд затворањето на Париз би било нехумано
Париз и околината викендите треба да ги минат под клуч како на почетокот од пандемијата, за да се намали ширењето на коронавирусот. Иако ова може е медицински исправно, човечки не се додржува.
Десет години постоење на македонскиот весник „Илинден“ Пред точно десет години, на 1. март 2011 година како двоброј  (март/април) беше испечатен првиот број од македонскиот весник „Илинден“ како гласило на македонското друштво „Илинден“- Тирана. Изминативе десет години, весникот предизвика голем интерес кај македонската читателска публика во Република ...
The eminent Albanian author Pjetër Bogdani called himself a Macedonian in 1685
Petar Bogdanov or Albanized Pjetër Bogdani (Italian Pietro Bogdano, born around 1630 in Gur i Hasit near Kukës; died December 1689 in Pristina) was a Catholic Bishop of Shkodra and Archbishop of Skopje and an important author of early Albanian ...
Бачев до нашите во странство. Не се попишувајте, да го направиме фалсификуваниот и живото-загрозувачки попис... Прес конференција, Национален Блок „Не отворам врата“
проф. д-р Јанко Бачев, претседател на Единствена Македонија
Скопје, недела, 28 февруари 2021
Почитувани претставници на медиумите,
-„Утре, понеделник 1 март започнува пописот за нашинците кои живеат и работат во странство. Ги повикуваме ...
Wie Fischer einen Schatz von Alexander den Großen gefunden und verloren haben!
 Ein Dokumentarfilm zeigt, wie die Fischer im Gazastreifen einen alten Schatz gefunden und verloren haben.Im Frühjahr 2017 entdeckte eine Gruppe von Fischern in Gaza Schätze, die ihr Leben verändern könnten: Ein Hort antiker Münzen - über 2.000 Jahre alt - ...
ИНТЕРЕСЕН ЛОКАЛИТЕТ СО УТВРДУВАЊЕ КРАЈ ПАТОТ ПРИЛЕП – ВЕЛЕС ПРЕКУ ПРЕВОЈОТ ДЕРВЕН
Некои делови од околината на Прилеп се преполни со остатоци од материјална култура од различни периоди. Ова, особено, важи за делот од северната страна на градот тргнувајќи од периферијата на која се наоѓа прилепската касарна во правец на север. Интересни ...
АНДРЕЈ РОДИОНОВ: ЗА ДА СЕ СПАСИ РУСКАТА НАЦИЈА, ПОТРЕБНА НИ Е ВОЈНА Од неодамна, сè почесто слушам од разни претставници на властите и разни државни организации за државотворната улога на рускиот народ и неговата историска мисија во градењето на Русија. И, ако до не одамна тука и таму се слушаше „Руси“ , ...
БИДЕТЕ ДЕЛ ОД РОДИНА МАКЕДОНИЈА! Родина Македонија после сите премрежја, продолжува со активности за формирање на локалните и задгранични ограноци, комисии, работни тела.
Живееме како во времето од минатиот век, кога Македонија беше темен вилает на Отоманската империја. Каде може да убиеш дете, да прегазиш ...
Geplante Wasserkraftwerke sorgen in Mazedoniens unberührten Bergen für Besorgnis 200 neue kleine Wasserkraftwerke in Mazedonien? NGOs und Umweltaktivisten schlagen Alarm!
Der Beitrag Geplante Wasserkraftwerke sorgen in Mazedoniens unberührten Bergen für Besorgnis erschien zuerst auf Mazedonien News.
How Mergers & Acquisitions Paved the West’s Road to Corrupt Centrally Planned Economy – Goran... 22.02.2021 Geopolitica.ru  Macedonia Goran Sumkoski Any young postgraduate student coming from a former communist country to the West to research economy or finance in last several decades, was destined to be stunned finding that the focus of the academy and ...
Сексуално Воспитување на Деца или Легализација на Педофилијата? – Зоран Курљан! Откако антимакедонците и терористите во нелегалното собрание на Република Македониjа, нелегитимната влада изгласана од исти такви одроди и анационални фрикови го атакуваа нациналниот идентитет, црнорисците- цревоугодници и осознаени жртви на Златното Теле почнаа да ги нагризуваат корените на религиозниот идентитет ...
Lidl kommt nach Mazedonien! Der größte Discounter-Konzern der Welt Lidl hat sich als Firma in Skopje registriert!
Der Beitrag Lidl kommt nach Mazedonien! erschien zuerst auf Mazedonien News.
Томче Ширков: Апартхејт, Буквално значи изолираност на мнозинството и насилна тортура од страна на малцинството. Апартхејт, Буквално значи изолираност на мнозинството и насилна тортура од страна на малцинството. Или : “Ако не ви се допаѓаат новите имиња на улиците, селете се од Скопје”-Шилегов. Има и по сериозна варианта( аут оф пресс) “Кој не може да ...
Дијаспората со свој став за пописот: “Северна” прво да си најде државјани па потоа да... Соопштение,
Во врска со престојниот попис кој треба да се спороведе во месец април оваа година а со кој треба да бидат опфатени и државјани на Република С. Македонија кои моментално се наоѓаат во странство ве известуваме дека во Австралија ...
ЗАБРАНЕТО ИМЕ ЗАБРАНЕТО ИМЕ
Повод за денешниот напис е забраната за употреба на зборот Македонија, Република Македонија, ПЈР Македонија и ПЈРМ донесено со декрет од страна на таканаречениот Министер за Правда на нивната Влада.
Само да ги потсетиме (не)народните министри, пратеници и ...
Стани куќо! Долго, долго лежеше соборена „Татковината е мајка на сите мајки (Руска поговорка).„[2]
 
За да престане злосторничката среќа на Германија што ја арџи Македонија, мораме да се ослободиме од луѓе како Заев и д-р Мицковски.
 
Потребни се добри и паметни луѓе што ќе ...
Kleopatra von Makedonien – Die Unbekannte Kleopatra von Makedonien wurde um 357 vor Christus geboren, als Tochter von König Philipp II. von Makedonien und Olympias. Was eigentlich die wenigsten wissen, Sie war die einzige „Vollblut-Schwester“ Alexanders des Großen. Weil sie doch arg im Schatten ihre Bruders, ...
Orthodoxe Weihnachten in Mazedonien Die meisten Christen feiern Heiligabend und Weihnachten am 24. und 25. Dezember, nicht aber in Mazedonien – dort ticken die Feiertage noch nach dem alten Kalender. Heiligabend wird am 6. Januar gefeiert und die traditionellen Weihnachtsfeiertage erstrecken sich vom 7. ...
Новогодишно обраќање на лидерот на ИНТЕГРА Нека е благословена 2021 година, нека благодатта и милоста Божја ги допре срцата на нашиот народ македонски, на сите Вас драги наши, а претстојните Божиќни празници ги израдуваат Вашите срца и души.
 
Линк до видеото
 
Бидете ни благословени!
...
Прес конференција на ИНТЕГРА за Предлог Законот за попис  
Прес конференција на ИНТЕГРА за Предлог Законот за попис во собраниска процедура и Попис 2021
 
Почитувани,
Ве покануваме да ја проследите, а воедно и да известите за претстојната прес конференција на ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА. 
На прес конференцијата ќе ...
Струшкиот говор претставен преку поезијата на Константин Миладинов
Дијалектологијата (од грчки: диалектос=говор, наречје и логос=збор, наука) е дел од лингвистиката што ги проучува народните говори на одделни јазици. Таа ги проучува дијалектите, нивната појава, историскиот развој, како и  оформувањето на национални јазици од дијалектите. Важно е да се ...
„ОСВЕН ИМЕТО МАКЕДОНИЈА НИШТО ДРУГО НЕ Е ПРИФАТЛИВО“ Note: Banned by Google. Leaked Wiki. На социјалната мрежа Twitter се појави објава (твит) со содржина која веднаш алармира дека нешто сериозно е во прашање. Имено, изгледа дека многу од преговарањата за името кои – очекувано – се воделе задкулисно, ...
НАСОБИРАЊЕ НА СИЛА
НАСОБИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКА СИЛА
Влегуваме во целосно непредвидливи времиња. Состојбите се такви што освен Бог веќе нема паметен кој може да предвиди што ќе се случи. Дури и од големиот распон на очекувани нешта, може ниедно да не се случи, ...
БРЕНДИРАНИОТ КОСТУМ И РАЃАЊЕТО НА НОВАТА МАКЕДОНСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА Неделава така ми пројде од тантежи и настани како во ова наше поднебје така и случувањата во светски рамки.  Сума сумару се на све што се случува во светски рамки  ми кажува дека ...
Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“ Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“
 
Датум: 30 ноември 2019
Почеток: 10:00 – 15:00 ч.
Времетраење на семинарот: Еднодневен, четири презентации од 45 мин, со паузи
 
Цели:
Со реализација на семинарот се реализира основната цел на проектот: едукација ...
GERMANY NO COMMENT ON "ANTI NAZI" BAN ON VISITING ALBANIAN NATIONALISTS
by Sasha UzunovThe German Interior Ministry says it cannot comment - for privacy reasons - if Albanian nationalists in Macedonia who venerate WWII Albanian Nazi collaborators are banned from entering Germany.Mr Steve Alter, a spokesman for the German Interior Minister ...
Институтот Интегра – членка на SALLUX
На 13 јуни 2019 година, на осмото Генерално собрание на членките на SALLUX што се одржа во Будимпешта како полноправен член беше примен и ИНТЕГРА – Институтот за вредносна и доблесна политика од Македонија.
Традиционалниот годишниот настан на Salt & ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplomat und parteiloser Politiker. Er war in der NS-Zeit Soldat und später ...

Вчитај уште