narodnavolja.comumdiaspora.orgmhrmi.orgshilomagazine.com.aumakedonien.mkvesnik-ilinden.commazedonien-news.mkmacedonia-news.commazedonien-news.blogspot.compelagon.dezeitreise-makedonien.blogspot.commacedoniatimes.newszentralratdermakedonen.deunitedmacedoniansflorina.orgomoilindenpirinВасил СтерјовскиintvaustraliaMА "Ilinden"-TiranaВесник МакедониумМАК ИНФО
Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена... Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во нашиот град.
На различни лока ...
Косово ја слави 25-годишнината од своето ослободување
Косово ја слави 25-годишнината од своето ослободување
Косово одбележува 25 години од ослободувањето, кога мировните трупи на НАТО влегоа во Косово по воздушната кампања на Северноатлантската алијанса против српските воени и полициски цели во Косово и Срб ...
Носиите обединуваат каде што државните граници – разделуваат
Носиите обединуваат каде што државните граници – разделуваат
Македонските народни носии се еден вид историја во мало, не само на македонската култура туку и на македонскиот народ и неговите типични идентитетски исконски карактеристики
И денес, во неколку етничк ...
Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и А.К.(37) од Радовиш.
Тие се сомничат дека ...
Претседателката на Македонија Гордана Сиљановска – Давкова оствари средба со генералната секретарка на Советот на...
Претседателката на Македонија Гордана Сиљановска – Давкова оствари средба со генералната секретарка на Советот на...
Двете соговорнички разменија мислења и за европската перспектива на регионот, како и за нашиот значаен придонес во обезбедувањето на мирот и стабилноста на Европа.
Претседателката Гордана Сиљановска & ...
Македонско сонце- 09 06 2024 Во најновата емисија ,,Македонско сонце” имате прилика да ги проследите следните теми:
-Во рамките на манифестацијата Денови на македонска култура-Допир на Македонија, во Педагошкиот музеј во Белгр ...
Средба на претставници на Националниот совет на МНЗ со претседателот на Македонската алијанса за европска...
Средба на претставници на Националниот совет на МНЗ со претседателот на Македонската алијанса за европска...
Делегација од Националниот совет на македонската национална заедница во Србија составена од претседателката Зорица Митровиќ, претседателот на Извршниот одбор Благоја Соколовски и секретарот Марјан Јов ...
Изложба „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска во Нови Сад
Изложба „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска во Нови Сад
Изложбата „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска, свечено е отворена пред новосадската публика, во Музејот на современата уметност на Војводина во Нови Сад на 07 јуни 202 ...
Кога дете од 4 години ќе запее македонска песна без интонативна грешка аплаузот трае….
Кога дете од 4 години ќе запее македонска песна без интонативна грешка аплаузот  трае….
Симпатични, срамежливи ,распеани и се нај нај за најмалите натпреварувачи во третата сезона од македонското талент шоу. Денеска ќе ги видиме подледните нивни настапи пред големото финале кое е закажан ...
Група Мистерија ,се Млади Македонци од Торонто
Група Мистерија ,се Млади Македонци од Торонто
Групата Мистерија е вистинска мистерија ,затоа што не ги откриваат нивните ликови ,а творат без престан Македонска музика .
Ние сме 7 членови, сите со професионално музичко искуство и сите со ...
Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Тирана по повод Денот на македонските и сесловенските просветителин Свети Кирил... По повод 24 Мај, Денот на словенските просветители, светите Кирил и Методиј, македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка до Поглаварот на МПЦ- ОА, архиепископот г. г. Стефан и до сите М ...
Македонското друштво „Илинден“ – Тирана упати честитка до претседателката на Македонија Гордана Сиљановска-Давкова за нејзиниот...
Македонското друштво „Илинден“ – Тирана упати честитка до претседателката на Македонија Гордана Сиљановска-Давкова за нејзиниот...
Македонското друштво “Илинден”- Тирана денеска официјално испрати честитка до претседателката Гордана Сиљановска-Давкова за нејзиниот избор изразувајќи и голема поддршка од име на Македонците. Со особ ...
Kunst als Verbindung: Ein Gespräch mit Ljupčo Župan, dem Schöpfer der Galerie BUKЕFAL
Kunst als Verbindung: Ein Gespräch mit Ljupčo Župan, dem Schöpfer der Galerie BUKЕFAL
In unserem exklusiven Interview mit Ljupčo Župan, dem Gründer der renommierten Galerie BUKЕFAL, tauchen wir tief in die Welt der Kunst ein. Župan teilt seine einzigartige Perspektive auf die Entwicklu ...
Der Makedonische Löwe Wenn man alte makedonische Wappen ansieht, erblickt man unweigerlich auf den allermeisten Exemplaren ein klares Hauptmotiv – ein Löwe. Aber nicht nur „moderne“ Wappendarstellungen, a ...
Gordana Siljanovska-Davkova: Die erste makedonische Präsidentin Historischer Moment: Wahl von Professorin Gordana Siljanovska-Davkova zur Präsidentin
Der Zentralrat der Makedonen in Deutschland übermittelt seine herzlichsten Glückwünsche an Professorin Dr. Gord ...
Mazedonien hat seine erste Präsidentin In Mazedonien fanden am Mittwoch zeitgleich die Parlamentswahlen und die Stichwahl der Präsidentschaftswahlen statt. Dabei konnte die größte Oppositionspartei einen fulminanten Sieg einfahren. Zum ers ...
Dein Onlineshop für Mazedonische Weine in Deutschland! Du suchst einen Onlineshop, der dir die Geschmäcker von der fernen Heimat bis zu deiner Haustür liefert? Dazu noch ein Shop mit der größten Auswahl an mazedonischen Weinen von den bekanntesten Weingüt ...
Frühling? 5 Reiseziele in Mazedonien die einen Besuch wert sind! Es wird wieder Frühling, und nicht selten verspürt man bei schönen Wetter einen Tatendrang. Warum nicht eines der vielen schönen Reiseziele, Sehenswürdigkeiten oder Orte zum Wandern und Bummeln in Maz ...
Ema Brown
Ema Brown
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Mirjana Naumoska
Mirjana Naumoska
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Ethnic Macedonian Discrimination Concerns Raised by Tetovo Football Club Over Stadium Usage The Teteks football club, based in Tetovo, Macedonia, has taken to its social media platforms to voice concerns over ethnic discrimination affecting its operations. The club, along with FC Ljuboten an ...
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
In the heart of Macedonia’s history lies the inspiring tale of M.A. Cento, a visionary leader who dedicated his life to the cause of an independent and united Macedonia. His profound impact on t ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
Wizz Air und Lufthansa waren die einzigen beiden Fluggesellschaften, die sich um eine erneute öffentliche Ausschreibung des mazedonischen Ministeriums für Verkehr und Kommunikation für die Bereitstell ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Јане Ченто: Каква е правдата или неправдата? На Фејсбук страната “Слобода на Јане Ченто” се коментираше одлуката на Апелација за укинување на куќниот притвор на Рашковски.
Ова е текстот од објавата на Фејсбук:
“Каква е правдата или поточно ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...
Postkarte von Stip - 1984
Postkarte von Stip - 1984
Alte Postkarte aus Stip, Mazedonien. Kollagen Karte in Farbe mit verschiedene Motive aus der Stadt.
Datiert bzw abgestempelt am 08.06.1984. Empfänger in der Schweiz.

Вчитај уште