ПОРТАЛИ

kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmerskolovrt.com
Закани со смрт за словенечкиот премиер и министерот за одбрана
Закани со смрт за словенечкиот премиер и министерот за одбрана
Словенечкиот премиер Јанез Јанша и потпретседателот на владата и министер за одбрана Матеј Тонин на домашните адреси добиле писма со закани со смрт.
Падна Ескобар на овој век: во Колумбија уапсен најбараниот нарко-бос (ВИДЕО)
Падна Ескобар на овој век: во Колумбија уапсен најбараниот нарко-бос (ВИДЕО)
Колумбиските оружени сили го уапсиле главниот нарко-бос во таа земја, Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, соопшти претседателот Иван Дуке.
Мицкоски: Кога ДУИ и СДСМ ќе кажат дека ги бранат Албанците од ВМРО-ДПМНЕ, тие го...
Мицкоски: Кога ДУИ и СДСМ ќе кажат дека ги бранат Албанците од ВМРО-ДПМНЕ, тие го...
Работа која сакам да ја потенцирам особено овде од Кичево, а која е дел од лудилото и стравот од пораз на СДСМ и ДУИ е онаа брутална кампања која овие денови се води кон ВМРО-ДПМНЕ од страна на Зоран Заев ...
КАКОВ ЦАР! ГУВЕРНЕРОТ НА ФЛОРИДА ДеСАНТИС ЌЕ ПОНУДИ 5000 ДОЛАРИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА СЕКОЈ ПОЛИЦАЕЦ... Државите под контрола на републиканците се повеќе се трудат да ги регрутираат службениците кои ја изгубиле работата поради неприфаќање на донесените одлуки кои се однесуваат на вакцините против ковид, а Флорида наскоро би можела да го покачи бројот на полицајци, ...
Љупчо Папазов: Ќе формирам постојан економски совет од проверени и докажани професионалци за развој на... Преку свое видео обраќање денеска кандидатот за градоначалник на Кочани Љупчо Папазов во јавноста афирмираше дел од своите програмски обределби во однос на подобрувањето на економската клима во општината. :Почитувани, сакам да ве потсетам дека изостана вистинската и неопходна помош ...
Дали HR-от во вашата компанија е навистина ваш пријател?
Дали HR-от во вашата компанија е навистина ваш пријател?
Вработените често претпоставуваат дека HR луѓето се тука за да помогнат. Но, со оглед на тоа што луѓето од човечки ресурси работат за компанијата, дали тие се секогаш навистина на  наша страна?
Како вработени, ние често мислиме дека овие луѓе ...
КРАЈ НА ИЗБОРИТЕ, ПОЧЕТОК НА ХИСТЕРИЈАТА! ХРВАТСКИОТ МОЛЕКУЛАРЕН БИОЛОГ ИВАН ЃИКИЌ ЗА МАКЕДОНИЈА: “СЛЕДИ ПЕТТИ... Хрватскиот молекуларен биолог, Иван Ѓикиќ, во изјава за ТВ Сител го најавува она што сите веќе го претпоставувавме, односно го знаевме.
Се чини дека со крајот на изборната кампања за локалните избори во недела, наративот целосно ќе се сврти кон ...
Еве како треба да направите известување за повреда при работа
Еве како треба да направите известување за повреда при работа
Известување поради повреда при работа
Законот за безбедност и здравје при работа предвидува дека во случај на настанување на повреда на работното место, работодавачот е должен веднаш, а најдоцна во рок од 48 часа по настанот, писмено да го извести ...
Во Австрија жените заработуваат за петина помалку од мажите
Во Австрија жените заработуваат за петина помалку од мажите
Во Австрија жените имаат за петина помали примања од мажите, покажуваат статистичките податоци. 
Жените вработени на полно работно време заработуваат за 18,5 % помалку од мажите и работат 68 дена „бесплатно“, произлегува од анализата на Сојусот на синдикати и Работничките ...
БРОЈОТ НА СРЦЕВИ УДАРИ И ИЗНЕНАДНА СМРТ ПОМЕЃУ ФУДБАЛЕРИТЕ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ МЕСЕЦИ Е ЗГОЛЕМЕН...
БРОЈОТ НА СРЦЕВИ УДАРИ И ИЗНЕНАДНА СМРТ ПОМЕЃУ ФУДБАЛЕРИТЕ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ МЕСЕЦИ Е ЗГОЛЕМЕН...
Ви пренесуваме листа, и тоа од најпознатите “мејнстрим” медиуми, со 30 случаи на фудбалери, тренери и судии кои во последните четири месеци престанаа да играат, тренираат или судат поради срцеви застои, срцеви удари, или, за жал, дури и смрт на ...
Неонацисти излегоа да ја бранат германската граница со Полска
Неонацисти излегоа да ја бранат германската граница со Полска
Припадниците на крајно десничарската група Третиот пат (Der III. Weg) се распоредија на границата со Полска за да пресретнат кој било нелегален мигрант што ќе се обиде да влезе во Германија.
Понуда каква што сме се изнагледале
Понуда каква што сме се изнагледале
Кога некоја власт ќе ти каже, знаеме дека не бевме совршени.
Не мора да знаеш германски...
Не мора да знаеш германски...
.... за да ти е јасно дека зборува за ТикТок.
Параполициска партиска формација на СДСМ вршела брутална злоупотреба за предизборни цели, обвинува Драган Ковачки од... Денес ќе објавиме јасни докази дека злосторничката група на Заев и Спасовски составена од над 40 полицајци правела црни списоци на автомобили кои морале да бидат отсранети од сообраќај, организирала физичко следење на неистомисленици, правеле списоци за гласање за СДСМ, ...
Ивор Мицковски до Зоран Заев: Жалиш што денес во Скопје те гласа само Сарај, Чаир... Џабе премиере жалиш за Мерко, тоа ти е релативизација.За Нефи Усеини жалиш ли? За платформите на Матка осеќаш ли некаква вина?! За уништеното Охридско за кое 5 години лажете пред Унеско и за дивоградбите кои ги аминувавте, жалите ли? Дали ...
Проф. Дејан Трајковски: Затоа епидемијата ќе ја завршиме како што ја започнавме: несериозно, неодговорно и...
Проф. Дејан Трајковски: Затоа епидемијата ќе ја завршиме како што ја започнавме: несериозно, неодговорно и...
Обидот на здравствените власти за тестирање на учениците на корона вирус секако е за поздравување, но тоа сепак ќе остане само обид, а резултатите ќе бидат далеку од реалните. Добро е познато како се прави [...]
The post Проф. Дејан ...
When your own government calls you “evil”
When your own government calls you “evil”
What to do when your own government calls you “evil?” This is what Zoran Zaev, the current prime minister of Macedonia and head of his leftist-socialist party, SDSM (formerly, the League of Communists of Macedonia prior to 1991) said about those ...
Кога вашата сопствена власт за вас вели дека сте „зло“
Кога вашата сопствена власт за вас вели дека сте „зло“
Што можете да направите кога вашата сопствена власт ве нарекува „зло“?Ова е зборот што Зоран Заев, актуелниот премиер на Македонија и водач на левичарско-социјалистичката партија СДСМ (која до 1991 година беше Сојузот на Комунистите на Македонија) го употреби за да ...
Европската Унија против Спутник V Откако Русија беше прва во светот што ја регистрираше вакцината „Спутник V“, беше критикувана на меѓународната сцена, пред се поради недостаток на убедливи податоци. Ова беше поврзано со фактот дека препаратот беше регистриран до крајот на третата фаза на тестирање, ...
Macedonian Content Farmers Podcast, Episode 124 – A New Hope In this episode, Cvetin and Jason include a fair number of Star Wars references and lots of laughs as they suss out the recent local elections (Round 1) in Macedonia, talk about the winners (VMRO-DPMNE) and losers (Zoran Zaev and ...
Сунаи Сабриоски: Не ги бирате вие граѓаните – граѓаните ве бираат вас!
Сунаи Сабриоски: Не ги бирате вие граѓаните – граѓаните ве бираат вас!
Не ги бирате вие граѓаните – граѓаните ве бираат вас! Најголем дел од овие кои беа со кренати носеви и висока ароганција не успеале ниту во првата полуфинална вечер да обезбедат пласман. Ќе кажат, демек, [...]
The post Сунаи Сабриоски: ...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Authored by Goran Sumkoski and published by Geopolitica.ru and One World. As God created man in his own image, the globalist international financial organizations similarly created and projected the world around their neoliberal agenda – represented among other key tools ...
ЕУ Стравува од Излез на Полска по Пресудата за Врховност на Полското Право над она...
ЕУ Стравува од Излез на Полска по Пресудата за Врховност на Полското Право над она...
БРИСЕЛ – Високи претставници на Европската унија изразија стравување дека полската одлука со која се оспорува превласта на законите на ЕУ може да предизвика излез на земјата од блокот од 27 нации. Францускиот министер за Европа, Клемент Боун, инсистираше дека ...
Движењето на Неврзаните Нуди Нови Можности за Глобална Безбедност – Путин!
Движењето на Неврзаните Нуди Нови Можности за Глобална Безбедност – Путин!
Според Рускиот Претседател Владимир Путин, позитивниот потенцијал на Движењето за неврзаност е посебно потребен сега кога „ситуацијата во светот станува се повеќе турбулентна и човештвото се соочува со зголемен број закани и предизвици“. Статусот на набљудувач во Движењето за неврзаност ...
Кулминација на фашизмот: Кандидатката за градоначалник на општина Центар од Родина, Силва Јовановска, спречена да... На вчерашната презентација на изборните програми на кандидатите за градоначалници за општина Центар во организација на НВО-Инфоцентар, на кандидатот од Родина Македонија не му било дозволено присуство поради немање потврда за вакцинација. По претходна покана, добиена од невладината организација Инфоцентар ...
Елизабета Матевска: Ќе инсистирам никаде во општината Аеродром, да не се содржи погрдната придавка, северна! СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ, ДА СИ ГО ВРАТИМЕ ДОСТОИНСТВОТО И НАЦИОНАЛНОТО И КВАЛИТЕТНО СЕКОЈДНЕВНО БИТИСУВАЊЕ По вокација архитект, со долгогодишно работно искуство во повеќе сегменти на струката. Професијата, воглавно ми ја определи големата наклоност кон уметноста, но ...
Кој е народниот кандидат за градоначалник на општина Охрид, Гоце Цветковски? Кој е народниот кандидат за градоначалник на општина Охрид, Гоце Цветковски?
Georgi Goce Cvetkovski е член на Движење Бојкотирам кои се во независна коалиција со TMRO и е под број 26 на кандидатските листи.
Гоце е народен човек кој со ...
Соопштение на политичките и други субјекти за Прекин на пописот 2021! Имајќи ги во предвид условите, начините и критериумите со кои се спроведува пописот 2021, како и долгорочните штетни последици од истиот, неминовно се наметнува потребата од негово прекинување.
Како главни причини за Прекин на Пописот се наведуваат:
1. Бришење на ...
Дијаспората со свој став за пописот: “Северна” прво да си најде државјани па потоа да... Соопштение,
Во врска со престојниот попис кој треба да се спороведе во месец април оваа година а со кој треба да бидат опфатени и државјани на Република С. Македонија кои моментално се наоѓаат во странство ве известуваме дека во Австралија ...

Вчитај уште