kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmersidchpd.comfutv.mediaНова МакедонијаАналитикумИнфомаксИнфомакс (youtube)Македонско СонцеГлобус 2
Ковачевски: За навредите од претседателскиот кандидат на ВМРО – ДПМНЕ кон мене, ниту очекувам, ниту... Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во своето обраќање на настанот по повод промоцијата на  Манифестот подготвен од Социјалдемократската младина на М ...
ТОП 5 автомобили до 3.000 € со кои НЕМА ГРЕШКА: Сите се бензинци, а на...
ТОП 5 автомобили до 3.000 € со кои НЕМА ГРЕШКА: Сите се бензинци, а на...
Познато е дека сите сакаме добро да пазариме, но за малку пари. Затоа, автомобилски експерт ги издвои петте најдобри возила до 3.000 евра, со кои никогаш не можете да погрешите.
– На оваа листа ...
ШАЌИРИ ОД „ВРЕДИ“: Нема коалиција со партија која не ги прифаќа уставните измени
ШАЌИРИ ОД „ВРЕДИ“: Нема коалиција со партија која не ги прифаќа уставните измени
Има договор да не се коалицира по изборите со партија која не ги прифаќа уставните измени, а истото мора да го почитува кој и да победи на изборите.
Вака вели кандидатот за пратеник од редовите на коа ...
МИЦКОСКИ: Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец зашто гласно говорам за нивниот криминал
МИЦКОСКИ: Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец зашто гласно говорам за нивниот криминал
„Од очите на луѓето заклучив дека има многу желба, многу емоција, мобилизација што е многу важно и свесност за моментот кој што е пред нас и предизвикот кој што е пред нас бидејќи ова не се обични изб ...
Пендаровски: Ако Мицкоски се чувствува како наследник на Михајлов, се чувствува како Бугарин
Пендаровски: Ако Мицкоски се чувствува како наследник на Михајлов, се чувствува како Бугарин
Зборувајќи пред граѓаните на Ѓорче Петров, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски рече дека актуелната владејачка гарнитура досега направила грешки, но тие биле поединечни и без зла намера. „Но с ...
Пендаровски: Христијан Мицкоски се смета себеси за наследник на Ванчо Михајлов Зборувајќи пред граѓаните на Ѓорче Петров, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски рече дека актуелната владејачка гарнитура досега направила грешки, но тие биле поединечни и без зла намера. „Но с ...
ФОТОГАЛЕРИЈА: Започна второ издание на фестивалот на улична уметност „Центарски улици“
ФОТОГАЛЕРИЈА: Започна второ издание на фестивалот на улична уметност „Центарски улици“
Центарот на Скопје, поточно улицата „Македонија“ вечерва е отворена сцена на  живи улични статуи, кои по повод светскиот ден на уметноста се дел од вториот фестивал на улична уметност „Центарски улици ...
Ивица Дачиќ: Антисрпска и дрска е изјавата на Бујар Османи
Ивица Дачиќ: Антисрпска и дрска е изјавата на Бујар Османи
„Тоа е цинизмот што постои на нашите простори, дека е важно да се води антисрпска политика и уште на сето тоа не повикуваат да учествуваме во тоа. Дали треба да бидеме на страната на нацистите за да б ...
Штрајкот на приватните специјализанти продолжува и утре
Штрајкот на приватните специјализанти продолжува и утре
Приватните специјализанти ќе продолжат со генералниот штрајк и во текот на утрешниот ден. Како што информираат оттаму, времетраењето на штрајкот е во зависност од утрешниот одоговор на Министерството ...
(Документи) Се местеле ли тендери за фирма блиска до Александар Николоски да земе 243 МИЛИОНИ...
(Документи) Се местеле ли тендери за фирма блиска до Александар Николоски да земе 243 МИЛИОНИ...
Фирма блиска до потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за две години добила 243.158.205 (двесте четириесет и три милони сто педесет и осум илјади и двесте и пет) денари или скоро четири ...
ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, Гркот Рокас Михалис доаѓа во Скопје
ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, Гркот Рокас Михалис доаѓа во Скопје
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, одлучи да смени неколку амбасадори или специјални претставници на ЕУ во Западен Балкан – соопшти Радио Слободна Европа (РСЕ).
Како што јави дописник ...
Надал го потврди настапот во Барселона, турнирот на кој има 11 титули
Надал го потврди настапот во Барселона, турнирот на кој има 11 титули
Надал поради повреди откажа настапи на неколку турнири претходно, но сега е фит и ќе игра во Барселона.
„Дојдов овде и одлучив во последен момент. Утре ќе бирам на теренот“, изјави Надал кој на турнир ...
Ковачки денес меѓу Пехчевци ги промовираше заложбите на Проф Гордана Силјановска Давкова По шокантните информации кои произлегоа од синоќешниот митинг на Стево Пендаровски кога од страна на говорник на митингот беше упатена брутална наврда кон Професорката Гордана Силјановска Давкова, ден ...
100 години од раѓањето: Методи Митевски Брицо-Револуционер и политичар(1924-1962) кој загинал под неразјаснети околности
100 години од раѓањето: Методи Митевски Брицо-Револуционер и политичар(1924-1962) кој загинал под неразјаснети околности
Методи Митевски – Брицо е роден на 15 април 1924 година во Царево Село (денешно Делчево), од татко Зафир и мајка Зуица. Босоногото детство го поминал со својата сестра Фруска и братот Ѓорѓи во безгриж ...
На настапот на Александар Стевановски се смееше цел Балкан, јавно посрамоти девојка, потоа плачеше и... Еден од најсмешните настапи на кичерајското шоу „Ѕвезда Гранда“ во досегашното негово постоење е настапот на Александар Стевановски од паланечкото село Ранковце. Откако претходно јавно ја срамеше свој ...
Блер ги навлекувал Американците да ја окупираат Југославија
Блер ги навлекувал Американците да ја окупираат Југославија
Строго чувани тајни документи откриваат дека Тони Блер барал напади врз цивилни цели во Југославија неколку дена пред НАТО да нападне. Додека британската војска проценувала дека напад на НАТО врз хоте ...
Лондонград нема да падне
Лондонград нема да падне
Барањата и апелите за запленување на руски имот и имот на руски олигарси сред Лондон најверојатно никогаш нема да се остварат што заради страв од правни проблеми, што заради речиси неизводливоста на т ...
Михаил Шкартов (1884-1936) — македонски револуционер, велешки војвода и организатор на Тиквешкото востание. Михаил Шкартов е роден во Кавадарци на 1884 г. Завршил VI клас гимназија во Солун. Учителствувал во селото Долни Порој, Демирхисарско и во Кавадарци. Во периодот кога учителствувал во Кавадарци бил из ...
Форум на жени на ЛДП: Најостро го осудуваме навредливиот коментар упатен кон Силјановска Давкова на... Форумот на жени на Либерално демократската партија (ЛДП) најостро го осуди недоличниот и навредлив коментар што беше упатен од страна на еден од присутните на вчерашниот митинг во Куманово, кон кандид ...
Економист на денот
Економист на денот
За секој и секаков говор си постои прикладно меасто и време. Чекајте да ви го преведеме говорот кој ќе го слушнете: „Јас ја сакам приватната сопоственост. Ако ја сакате својата држава, читајте го Лудв ...
Дмитрасевич: Никогаш нема да ја заборавиме македонската поддршка, го продолжуваме патот кон ЕУ
Дмитрасевич: Никогаш нема да ја заборавиме македонската поддршка, го продолжуваме патот кон ЕУ
Украинска делегација предводена од заменик-министерот за земјоделска политика и храна Маркијан Дмитрасевич оваа недела ќе престојува во земјава за да ги слушне, но и за да ги согледа практично, на т ...
Macedonian Content Farmers Podcast, Episode 171: North Marianan Content Farmers With the first round of the presidential elections drawing near, Jason and Cvetin get together for a podcast covering the latest in the campaign. Which is getting dirty, and dangerous. We cover a poli ...
(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа... Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговараше со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во Општина Долнени, кој претрпе опасен напад од мечка на Бабуна, во пош ...
ДАЛИ ИРАН ЌЕ ГО НАПАДНЕ ИЗРАЕЛ СО РАКЕТИ? Иран ќе изврши ракетни напади против Израел, како одговор на гранатирањето на конзулатот во Сирија.
Ова го соопшти американскиот претседател, Џо Бајден.
За подготовката на нападот Бајден изјави ...
УКРАИНА ОСТАНА БЕЗ ПРОЕКТИЛИ, ОД ЗАПАД НЕМА НОВА НАЈАВЕНА ПОМОШ Украина остана без проектили и ги исцрпи повеќето други резерви за воздушна одбрана, информираа западните медиуми.
Според нив, украинските складишта останале празни.
Тие информираат дека руските ...
ДЕМОКРАТИЈАТА НЕ ВЛАДЕЕ ВО С. МАКЕДОНИЈА
ДЕМОКРАТИЈАТА НЕ ВЛАДЕЕ ВО С. МАКЕДОНИЈА
Американската непрофитна организација Фридом Хаус во новото истражување посветено на државите во транзиција, ја оцени С. Македонија како цикличен хибрид.
Од организацијата нагласуваат дека од голе ...
Мери Јордановска: Биваше ли сè да ни земете, мислејќи само на себе и политичките ненаситни...
Мери Јордановска: Биваше ли сè да ни земете, мислејќи само на себе и политичките ненаситни...
Биваше ли сè да ни земете, мислејќи само на себе и политичките ненаситни апетити?
И мислите дека после ова ќе ги слушаме вашите ветувања, празни флоскули, дека ќе ви се поклонуваме пред скапите билбор ...
Божидар Божиновски: Универзална е во некоја симболика ко Македонија
Божидар Божиновски: Универзална е во некоја симболика ко Македонија
Универзална е во некоја симболика ко Македонија – изградена после катастрофа и очај стана место ба кое се шири песна и радост, мало, симпатично, отворено за сите. После дојдоа дивите, ја затвори ...
Ahmeti and his phantoms
Ahmeti and his phantoms
Macedonia’s presidential and parliamentary elections are basically in full swing, rhetorically if not operationally.And those words are flying fast and furious with Ali Ahmeti perhaps sensing do ...
ГЕО-ДИСКУРС: Надворешно-политичкиот курс на Македонија и војните во Украина и Израел Гостува Никола Чоневски. Тој е член на претседателството на политичката партија Родина Македонија. Исто така тој е член и на мото клубот Ноќни Волци. А е, и еден и од основачите на здружението на граѓ ...
Победата на Русија во Украина ќе го дестабилизира Балканот!? Уште една умно пореметена размисла на одродот на нашиот македонски народ, односно измеќарите на колонијалниот газда. Одејќи по патот „Еден е изборот“, поред загубата на милениумското име Македонија, ј ...
Братислав Живковиќ ЕКСПЛУЗИВНО во емисијата ГЕО-ДИСКУРС Ова е првата македонска специјализирана емисија од областа на СВЕТСКАТА ГЕО-ПОЛИТИКА. Циклусот на емисии е насловен како ГЕО-ДИСКУРС, а во оваа објава ја гледате ТРЕТАТА емисија од овој циклус. Во еми ...
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
(од целосната научна студија објавена во академското списание RUDN Меѓународни односи) Разбирам дека многумина од вас го делат мојот став дека ни е доста од едноставно објаснување и жалење колку е лош ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...

Вчитај уште