kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmerskolovrt.comfutv.mediaНова МакедонијаАналитикумИнфомаксИнфомакс (youtube)
ЃОКОВИЌ НЕМА ДА БИДЕ КАЗНЕТ ЗА НАПИШАНОТО ЗА КОСОВО: „Тоа е срцето на Србија, таму... Новак Ѓоковиќ најверојатно нема да се соочи со казна за неговата порака за Косово што ја објави на Отвореното првенство на Франција, изјавија официјалните лица на турнирот. Тениската ѕвезда по победат ...
Советничката на Петков, Весела Чернева под истрага за пренесување информации на македонски државјанин
Советничката на Петков, Весела Чернева под истрага за пренесување информации на македонски државјанин
Бугарските власти водат предистражна постапка против советничката за надворешни работи на поранешниот премиер на Бугарија, Кирил Петков, Весела Чернева за издавање на информации за позицијата на Софиј ...
Волкановски до Мекрегор: Ајде да се бориме, кога сакаш и во која категорија сакаш! Австралискиот ММА борец со македонско потекло, Александар Волкановски, му фрли ракавица на Ирецот Конор Мекрегор со понуда да се борат.
Всушност од ЕСПН први спомнуваа колку добро би било ако Волканов ...
Кој би можел да стои зад нападите со беспилотни летала во Москва? Сè уште не е јасно кој стои зад неколку напади со беспилотни летала врз Москва во текот на ноќта.
Русија ја обвини Украина за потегот, но Киев негираше каква било директна вмешаност.
Аналитичарот за б ...
МД „Илинден“-Тирана потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија
МД „Илинден“-Тирана потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија
Македонското друштво „Илинден”-Тирана денеска потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Сојузна Република Германија.
-Во рамки на нашите заложби за поблиска соработк ...
Трендафилов за Пендаровски: Уште еднаш докажа дека едно говори во јавност, а друго прави, математиката... На образложението на претседателот како ССМ не гледаме ама баш никако, навикнавме некако 4 години претседателот едно да кажува јавно, а потоа за 360 степени да го менува мислењето. Уште првиот момент ...
Биљана Ангелова избрана за нов ректор на УКИМ
Биљана Ангелова избрана за нов ректор на УКИМ
Професорката на Економскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, и проректор за финансии, инвестиции и развој, проф. д-р Биљана Ангелова денеска е избрана за нов ректор на УКИМ, ...
Limited edition лименките на Златен Даб – предизвикувачка платформа за оригинален уметнички израз
Limited edition лименките на Златен Даб – предизвикувачка платформа за оригинален уметнички израз
Златен Даб и овојпат покажа дека најдобар начин да се поддржи домашната уметничка сцена, е да се отстапи простор за креативен израз на нашите уметници.
Битиќи: Цените на зеленчукот се намалија за 40 отсто по замрзнувањето, затоа ги одмрзнуваме Не се очекува зголемување на цените на прехранбените производи, по нивното одмрзнување што треба да стапи во сила задутре, затоа што се што досега влијаеше на поскапувањето на цените е нормализирано, ...
Што е проблемот што рускиот имот само се замрзнува, а не се запленува
Што е проблемот што рускиот имот само се замрзнува, а не се запленува
Кога британскиот министер за транспорт триумфално на Тикток покажуваше како 58-метарска руска суперјахта вкотвена во Лондон повеќе нема да смее да мрдне од пристаништето, и покрај целата желба тој не ...
Зошто државата веќе не ги бара бегалците од ,,Монструм”? Додека се спрема теренот за екстрадиција на  осудените од ,,Диво Насеље” во Косово, се чини дека државата сосема заборави на бегалците осудени за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, за сл ...
БАНКРОТИРАЛА, А НЕ ЗНАЕЛА: Лејди Гага лошите вести ги дознала од нејзиниот тим
БАНКРОТИРАЛА, А НЕ ЗНАЕЛА: Лејди Гага лошите вести ги дознала од нејзиниот тим
Поп ѕвездата Лејди Гага неодамна се присети на турнејата „The Monster Ball“ поради која банкротирала, откривајќи дека не ни знаела дека нема пари.
Таа одржа турнеја во 2010-та година, кога беше над ...
Проф. Трајковски: Системот „Мој термин“ алоцира одвај 15 минути време за работа со еден пациент
Проф. Трајковски: Системот „Мој термин“ алоцира одвај 15 минути време за работа со еден пациент
Системот „Мој термин“ алоцира одвај 15 минути време за работа со еден пациент – норма воведена од Министерството за здравство од којзнае какви причини. Од една страна, ова ме импресионира, но од ...
With gratitude
With gratitude
Today is May 25, 2023, and today, I celebrate 27 years with Macedonia for it was on this day, a Saturday in 1996, that I arrived in Macedonia for a three-day visit to see if I liked that place since I ...
Со благодарност
Со благодарност
Денеска е 25 мај 2023 година, денот кога  ...
На денешен ден е роден Македонскиот бранител Оливер Китановски кој подлегна на повредите здобиени во... Оливер Китановски (Башино Село, Велес, 24 мај 1980 – Арачиново, Скопско, 28 јуни 2001) бил македонски бранител, специјалец во ЕСЗ Тигар, учесник во во ...
Заедничко видео на училиштата по Македонски јазик од целиот свет по повод 24 Мај- Денот... И во учебната 2022/2023 година иницијативата на Здружението на наставници по македонски јазик во светот во пресрет на големиот празник посветен на просветителите Св.Кирил и Методиј ни ги подарија прек ...
Никола Груевски: Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена...
Никола Груевски: Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена...
Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена и нов хоризонт. Долгорочно, за неколку децении, планината Водно треба да стане средиште, а не завршеток или крај на јуж ...
Macedonian Content Farmers Podcast, Episode 155: Lies, damned lies, and the US State Department It's on! The US Embassy is now openly endorsing the DUI - SDSM Government, and wants Macedonians to accept the Bulgarian demands for constitutional amendments, and to just shut the bleep up about the ...
Во Делчево е присутна општествена бомба која под превезот на медиумски мрак експлодира секојдневно на... Овој коментар се однесува и за останатите помали населени места во периферијата на државата.
Во сенките на кулисите на секојдневниот живот кој што наликува на идилична летаргија според медиумската ...
РАДОМИРОВ CONTRA МЕНКИНОСКИ Иако овој човек всушност претставува класичен пример како може едно битие родено на почетокот како човечко, да се претвори со текот на животната метаморфоза во еден организам кој ги содржи сите античо ...
Повик од единствената МАКЕДОНСКА политичка организација со изворна МАКЕДОНСКА ИДЕОЛОГИЈА! ПО МАКЕДОН! ПОВИК ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЗА АКТИВНО УЧЕСТВО ВО СОЗДАВАЊЕ НА НОВА ПОЛИТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА
Веќе од септември 2018-та година, а уште повеќе по уставните промени јануари 2019-та, откако конечно се по ...
Високи претставници на Руската Православна Црква во посета на Македонија Македонија ја посети Митрополитот Антониј кој беше придружуван од неговиот заменик Николај Балашов кој долги години е задолжен за руската црковна дипломатија. Со нив беше и рускиот амбасадор во земјав ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Authored by Goran Sumkoski and published by Geopolitica.ru and One World. As God created man in his own image, the globalist international financial organizations similarly created and projected the w ...

Load More