PORTALS

kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmerskolovrt.comfutv.mediaНова МакедонијаАналитикумИнфомаксИнфомакс (youtube)
Крвава драма во Љуботен: Две лица си го пронашле пријателот во соба со рана во... Министерството за внатрешни работи информира дека на 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, ...
Отец Оливер е избран за маж на годината Отец Оливер Петровски е Маж на годината за 2022 година, во изборот направен со гласање на официјалната страница на Фејсбук.
Тој е познат хуманитарец и раководи со организацијата „Свети Спас“, која изм ...
Oва се лицемерие и двојни стандарди, е оценката на Дачиќ за дисциплинската постапка на ФИФА
Oва се лицемерие и двојни стандарди, е оценката на Дачиќ за дисциплинската постапка на ФИФА
Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ го оцени како лицемерен фактот што Светската фудбалска организација (ФИФА) покрена дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија, откако во нејзин ...
Утре посебен сообраќаен режим во Скопје Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.11.2022 (понеделник) поради најавено одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на ...
Премиерот се потсети на студенските денови, ручаше со студентите во „Гоце Делчев“
Премиерот се потсети на студенските денови, ручаше со студентите во „Гоце Делчев“
Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев". Тој при посетата ручаше заедно со нив.
По посетата на Саудиска Арабија Османи најави потенцијални инвестиции во земјава, како и пласман на...
По посетата на Саудиска Арабија Османи најави потенцијални инвестиции во земјава, како и пласман на...
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, се сретна со принцот Фаисал бин Фархан Ал Сауд, министер за надворешни работи, што вое ...
Ново разочарување за Шкендија, Шкупи го торпедираше Тиквеш
Ново разочарување за Шкендија, Шкупи го торпедираше Тиквеш
Шкендија уште еднаш ги разочара своите навивачи откако одигра само 0-0 на свој терен против Тиквеш, Шкупи со 6-0 победи на гостувањето кај Победа, а Работнички со 2-0 го доби скопското дерби против Ма ...
Белгија на колена пред Мароко (ВИДЕО)
Белгија на колена пред Мароко (ВИДЕО)
Мароко направи изненадување откако со 2-0 ја совлада Белгија, заслужен триумф на Мароканците кои прават крупен чекор кон осминафиналето. 
Со случајот на Онишченко нарушена е безбедноста на Македонија и загрозен е меѓународниот имиџ, смета...
Со случајот на Онишченко нарушена е безбедноста на Македонија и загрозен е меѓународниот имиџ, смета...
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, оценува дека треба да има три нивоа на одговорност за случајот со Онишченко.
При тоа потенцираше дека тие три нова се кај директорот на АНБ, минис ...
Тешка сообраќајка на патот Битола-Прилеп: Повредено 18-годишно момче Тешка сообраќајна несреќа се случила вчера на патот Битола-Пелистер, кога возило излетало од патот, при што било повредено 18-годишно момче.
Вчера, во 14.10 часот било пријавено дека на патот Битол ...
СКАНДАЛ: Возачот кој со флешери бегал од полицијата кај Качанички пат е син на висок... Возачот на возило со флешери кој вчера се спасил од апсење откако се обидел да и избега на полицијата на Качанички пат кој води кон границата со Косово, е син на висок функционер на МВР, пишува Експре ...
Македонската инфлуенсерка Миа Костова: Сексот со жена е подобар одколку со маж!!! Миа Костова за која може да се каже дека е една од ретките македонски јавни личности која може отворено да зборува на многу теми, а една од нив е и нејзината сексуалност.Таа како гостинка во емисијата ...
Најгорливите проблеми на работниците излегоа на површина, но ние некако не ги гледаме… се‘ уште...
Најгорливите проблеми на работниците излегоа на површина, но ние некако не ги гледаме… се‘ уште...
Автор: Бобан Илијевски
Нова аудио-колумна на Бобан Илијевски на тема „Напредокот на процесите во областа на работните односи“.
Транскрипт од аудио-колумната:
Почитувани слушатели, од денеска па натам ...
Се зезнавме ли што се исправивме на две нозе?
Се зезнавме ли што се исправивме на две нозе?
Исправањето на две нозе не била лесна и едногласна одлука на еволуцијата. Не бадијала цели четири милиони години сме се фемкале околу тоа, вагајќи ги компромисите на тој процес. Следниот пат кога ќе в ...
Најава за настан за презентација на Отчетот за една година на Градоначалникот на Кочани Љупчо... Се известуваат сите граѓани на Општина Кочани дека в понеделник, 28.11.2022 година во Мултикултурниот центар во Кочани, со почеток во 17:00 часот, ќе се одржи настан Отчет на Градоначалникот на О ...
Ковачевски се самоизбра за премиер за периодот од 2024 до 2028 година Вечерва во Штип на непостоечки избори Премиерот Димитар Ковачевски беше избран за премиер на државата а периодот 2024 до 2028 година.
Честитки….
Ковачевски од Штип вечерва вети дека 2023 година ќе биде подобра Вечерва во Штип пред партиските членови и активисти на СДСМ Премиерот Ковачевски е обрати со оптимистички прогнози во врска со состојбата во економијата во државата.
Тој најави офанзива, за победа ...
РУСИЈА ЈА ПРЕВОСПИТУВА АМЕРИКА: ВАШИНГТОН СЕ ПРОТИВИ НА РУСКИОТ ЗАКОН ПРОТИВ ЛГБТ ПРОПАГАНДАТА Со критикување на руското законодавство кое забранува ЛГБТК, педофилија и пропаганда за промена на полот, американските власти се мешаат во внатрешните работи на нацијата, соопшти во петокот амбасадат ...
СТИГНАА ДО НАЈМЛАДИТЕ: 7 ОД 10 ДЕЦА СЕ ЗАГРИЖЕНИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ!
СТИГНАА ДО НАЈМЛАДИТЕ: 7 ОД 10 ДЕЦА СЕ ЗАГРИЖЕНИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ!
Климатската агенда стигна до децата: Децата порано се плашеа од Баба Рога, а сега (според мејнстрим медиумите) се плашат од климатските промени!
И можеби се плашат од Дедо Рог… Еве еден на сликата… ...
КАКО ЗБОРУВАШЕ „ИЗНЕНАДНО ПОЧИНАТИОТ“ Д-Р РАДМИЛО ПЕТРОВИЌ: „ТРЕБА СИТЕ ДА СЕ ЗАТВОРАТ, А ДЕЦАТА ДА...
КАКО ЗБОРУВАШЕ „ИЗНЕНАДНО ПОЧИНАТИОТ“ Д-Р РАДМИЛО ПЕТРОВИЌ: „ТРЕБА СИТЕ ДА СЕ ЗАТВОРАТ, А ДЕЦАТА ДА...
Медиумите денеска беа изненадени кога јавија за „ненадејната смрт“ на пензионираниот епидемиолог, д-р Радмило Петровиќ, кој со години даваше изјави кои, пред сѐ, ги загрозуваа основните човекови слобо ...
Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство
Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство
Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фасер  денеска претстави делови од нацрт-закон со кој треба да се олесни добивање германско државјанство, па така наместо со осум ќе може да се побара ...
ЗНМ: Директорот на топланата „Скопје Север” да си поднесе оставка поради грубите навреди кон новинарка
ЗНМ: Директорот на топланата „Скопје Север” да си поднесе оставка поради грубите навреди кон новинарка
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара директорот на топланата „Скопје Север” Куштрим Рамадани веднаш да си поднесе оставка поради груби навреди кои ги упатил кон новинарката Катерина Доде ...
Околу Киев почнаа да се градат утврдувања Во регионот на Киев почнаа да се подигнуваат утврдувања. Соодветната изјава беше дадена во воената администрација на регионот на главниот украински град вечерва. „ Војската, заедно со градежните инжен ...
Столтенберг: Ако победи Русија, ќе платиме висока цена Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ги повика членките на алијансата да продолжат да и помагаат на Украина, бидејќи ако и се дозволи на Русија да победи, сите ќе платат висока цена. ...
Путин: Авантуристичката и непрофесионална политика на земјите од колективниот Запад доведе до дисбаланс на храната...   Авантуристичката и непрофесионална политика на земјите од колективниот Запад доведе до дисбаланс на храната во светот. Ова на 21 ноември го соопшти рускиот претседател Владимир Путин.   Пу ...
Назадување
Назадување
Не е никакво изненадување за Маке ...
Decline
Decline
It should come as no surprise to Macedonians or friends of Macedonia who follow the news and events there, that Macedonia is in decline in many ways. One of those, which is vital to any Macedonian reg ...
САД признаа дека спроведувале био-истражување врз украински граѓани 
САД признаа дека спроведувале био-истражување врз украински граѓани 
Министерството за одбрана објави дека Соединетите Држави признале био-истражување врз украинци со ниски приходи
© AFP 2022 / Olivier Douliery
Лабораториски работници во Медицинскиот истражув ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Лавров: Македонија е инструмент на анти-руската игра на Западот „Западот се обидува Македонија и Црна Гора да ги претвори во алатки во анти-руската игра.“ – Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за здружението „Наше Кино“.
...
Одржана Меѓународната евроазиска конференција во градот Ниш Со почеток од 10 часот во Офицерскиот Дом во градот Ниш, Србија, вчера започна одржувањето на Меѓународната конференција насловена како „Евроазија, јадрото на многуполарниот свет”.
Оваа еднод ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Authored by Goran Sumkoski and published by Geopolitica.ru and One World. As God created man in his own image, the globalist international financial organizations similarly created and projected the w ...

Load More