Модерни водич кроз азбуку српске историје: Шта нуди „Буквар Српства“
Модерни водич кроз азбуку српске историје: Шта нуди „Буквар Српства“
Идеја иза књиге „Буквар Српства“ јесте да најбитније, најсјајније и најзначајније људе, цркве, композиције, фреске, достигнућа, духовне и световне обичаје српског народа и културе представи на једност ...
Слегување на Светиот Дух Педесетница, Духовден
Слегување на Светиот Дух Педесетница, Духовден
Празникот на Света Троица се нарекува Педесетница, затоа што Слегувањето на Светиот Дух на Апостолите се извршило во педесетиот ден по Христовото Воскресение. Празникот христијанска Педесетница содржи ...
Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак
Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак
Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади се разведуваат по 26 години брак, што е главна тема во домашните медиуми.
Инфор ...
Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак
Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак
Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади се разведуваат по 26 години брак, што е главна тема во домашните медиуми.
Инфор ...
Одложено враќањето на вселенското летало „Старлајнер“ на Земјата од МВС
Одложено враќањето на вселенското летало „Старлајнер“ на Земјата од МВС
Враќањето на новото вселенско летало „Старлајнер“ на „Боинг“ на Земјата од Меѓународната вселенска станица (МВС) е одложено, соопшти НАСА.
НАСА не прецизираше нов датум, што покрена прашања за тоа ког ...
Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата
Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата
ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА !
ДОМ , СЕМЕЈСТВО ,
РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО !
ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА
ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ ВОСПИТУВАМЕ НАШИТЕ ДЕЦА И ИДНИТЕ НАШИ ГЕНЕРАЦИ ...
Како да се создадe акциона стратегија за борба против шумските пожари на отворено Создавањето ефективен план за справување со шумските пожари вклучува различни стратешки чекори, почнувајќи од превенција, до справување со итни случаи.  Еве детален пристап;
1. Превенција и ко ...
Грците лути поради огномет од јахта што запали шума: „Имаат повеќе пари отколку мозок“ Огномет испукан од јахта во Грција во петокот предизвикал шумски пожар на островот Хидра, соопштија локалните пожарникарски власти.
Пожарот ја изгоре единствената борова шума на туристичкиот остров ју ...
Педесетница Пишува: Игумен Фотиј, манастир Св. Јоаким Осоговски
Денес е роденденот на Црквата Божја, како што многумина восхитено говорат. Навистина денес е денот кога Светата Црква се остварува. Луѓето помеѓу ...
ГРЧКИ ДИПЛОМАТИ ПРЕДЛАГААТ ДА СЕ ДЕБЛОКИРА ПАТОТ НА С.МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ
ГРЧКИ ДИПЛОМАТИ ПРЕДЛАГААТ ДА СЕ ДЕБЛОКИРА ПАТОТ НА С.МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ
Грчки дипломатски кругови предлагаат С. Македонија да го продолжи интегративниот процес за членство во Европската Унија (ЕУ), бидејќи, како што кажуваат тие, со потпишувањето на договорот во Преспа, н ...
Ukrajina ‘želi mir što je prije moguće’
Ukrajina ‘želi mir što je prije moguće’
Ukrajina namjerava održati drugi "samit mira" kasnije ove godine, rekao je zamjenik šefa ureda Vladimira Zelenskog Igor Zhovkva. Međutim, zvaničnik je naglasio da Kijev ne može prihvatiti zahtjev Rusi ...
Тимоти Геглајн: Генерација Z, рођени на прелазу миленијума и заробљени у виртуелном кавезу Преплављује осећање из породица да су затечени и немоћни пред највећом кризом менталног здравља у историји с којом су суочена њихова деца. Шта би требало да учинимо? (Epoch Times, 8. 4. 2024) Дана 31. ...
Апасиев до Мицкоски: Владината програма ви б`зди на одвратно десничарење
Апасиев до Мицкоски: Владината програма ви б`зди на одвратно десничарење
Претседателот на Левица Димитар Апасиев во обраќањето на денешната собраниска седница за изборот на новата влада изјави дека со внимание ја исчитал програмата на владата и биографиите на кадрите и оти ...
Барселона забранува рентање станови на странци
Барселона забранува рентање станови на странци
Главната шпанска туристичка дестинација за одмор најави дека до 2028 година ќе забрани изнајмување станови за туристи. Градоначалникот се реши на ваков неочекувано драстичен потег во обид да ги заузда ...
Проф. Ристо Цицонков: “Климатска бирократија“
Проф. Ристо Цицонков: “Климатска бирократија“
Колку што јас се сеќавам, во минатото вакви големи горештини во месец јуни немало, тие се јавуваа во јули и август. Денес читам вести во кои се вели дека температурата во Македонија ќе достигне 40 °C. ...
Орбан: Во Европа има замена на населението – белата, христијанска, свесна за традицијата личност, станува... Унгарскиот премиер Виктор Орбан го опиша новото водство на Европската унија, заедно со можниот втор мандат на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, како „коалиција за војна и м ...
Почина прим. д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија
Почина прим. д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија
По кратко боледување почина примариус д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија. Антоновски беше роден во 1942 година во Прилеп. Високото образо ...
ПРИЛЕП ВО ОКУПАЦИЈА СО ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ
ПРИЛЕП ВО ОКУПАЦИЈА СО ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ
По педесетина дена протест со блокада на патот за селото Ореовец, Прилепско, поради отворање на коп од страна на Јавното претпријатие за државни патишта и фирмата „Бехтел и Енка“ и загрозување на усло ...
Волкановски и третото дете го крстеше во Македонска црква во Австралиј
Волкановски и третото дете го крстеше во Македонска црква во Австралиј
Славниот УФЦ борец со македонско потекло, Александар Волкановски и своето трето дете го крстеше во македонска праволсавна црква во Австралија со што уште еднаш покажа дека се чувствува како Македонец. ...
Мицкоски поднесе измени на Законот за енергетика за да не поскапи струјата за домаќинствата
Мицкоски поднесе измени на Законот за енергетика за да не поскапи струјата за домаќинствата
Група пратеници од Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесе Предлог закон за дополнување на Законот за енергетика по скратена постапка со којшто ќе нема зг ...
Повеќејазичната табла ќе бидe поставена на зградата од Комитетот за национални малцинства во Тирана
Повеќејазичната табла ќе бидe поставена на зградата од Комитетот за национални малцинства во Тирана
Македонско друштво “Илинден“-Тирана на 31. 01. 2023 година испрати барање бр. 953/2023 при Комитетот за национални малцинства за поставување на повеќејазичната табла во Комитетот за национални малцинс ...
Балкански медицински денови
Балкански медицински денови
/*! elementor - v3.20.0 - 26-03-2024 */
.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-dr ...
СТАРИОТ ГРАД ПРИЛЕП БИЛ ГРАД УШТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ И РИМСКИОТ ПЕРИОД (9)
СТАРИОТ ГРАД ПРИЛЕП БИЛ ГРАД УШТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ И РИМСКИОТ ПЕРИОД (9)
ГРАЃАНИ НА АНТИЧКИОТ ГРАД ПРИЛЕП (КЕРАМИЈА) ПОЗНАТИ ОД ПРОНАЈДЕНИТЕ СПОМЕНИЦИ СО НАТПИСИ
– ХЕРАКЛЕ, КИБЕЛА, АТИС И БРИГИЈЦИТЕ – ЗОИЛ, НИКОЛА, ДИОНИСИЈ И ВРСКИТЕ СО СТИБЕРА –
Споменик ...
Околу етимологијата на името Македонија
Потстанар  Живееше блиску до мене.Се познававме со години,површно .Еден ден дојде за да ме измами ,да го скрши мојот влез  и се насели во мојата мисла повредувајќи ме.Болка која боли како и физичката, ...
Британски документ за Македонија
Британски документ за Македонија
Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни документи во Британија, кои се резултат на работата на Британскиот Дом и неговите Комитети и коишто се ...
Какви Обединети Македонци ни требаат, како ќе работат и кому ќе му служат Чест ми е на овој величествен собир да му се обрнам во името на ЗЦК и на Комитетите на ВМРО-ДОМНЕ од Европа, Канада, Америка и Австралија, но и од свое име, се разбира.
За Овче Поле немало гладна година
За Овче Поле немало гладна година
Опширното и благодатно Овче Поле допира до десниот брег на Брегалница. Овче Поле некогаш беше житницата на североисточна Македонија. Раѓаше изобилно, и покрај неподносливите летни горештини и продолжи ...
ПОЛСКИТЕ СОБОРЦИ НА „РУСОВ“ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ГО ВООДУШЕВУВААТ СВЕТОТ СО СВОЈАТА БЕСТРАШНОСТ Полските соборци на „РУСОВ“ (https://t.me/DvizhenieRusov) продолжуваат да го воодушевуваат светот со својата бестрашност. Челични Полјаци! Минатата недела, во украинската амбасада во Варшава, нашите п ...
Die ersten Bibel Übersetzungen erfolgten im mazedonischen Dialekt des Slawischen
Die ersten Bibel Übersetzungen erfolgten im mazedonischen Dialekt des Slawischen
Ein weiteres Zeugnis in der stetigen Debatte über die Mazedonische Sprache und dessen Herkunft.  Immer wieder wird versucht, dass Mazedonische zu negieren, oder eine Abstammung vom bulgarischen z ...
Реорганизација на министерствата, доколку ДПМНЕ прифати една изборна единица
Реорганизација на министерствата, доколку ДПМНЕ прифати една изборна единица
Левица дава условна поддршка за предложените измени на Законот за организација и работа на органите на државната управа со воведување на една изборна единица!
Во Собранието на Република Македонија ...
Резултати од државниот натпревар по историја
Резултати од државниот натпревар по историја
Со голема радост Ве известуваме дека на 18.5.2024 г. успешно се реализираше државниот натпревар за средно образование во организација на Здружението на историчари на Република Македонија! Особено е за ...
Der Makedonische Löwe Wenn man alte makedonische Wappen ansieht, erblickt man unweigerlich auf den allermeisten Exemplaren ein klares Hauptmotiv – ein Löwe. Aber nicht nur „moderne“ Wappendarstellungen, a ...
РОДИНА МАКЕДОНИЈА ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024 Откако е формирана во 2020 година и пререгистрирана во 2024 година, во очи на парламентарните избори, Родина Македонија за прв пат настапи на избори за пратеници во Домот на народот.
Свесни сме дек ...
Mazedonien hat seine erste Präsidentin In Mazedonien fanden am Mittwoch zeitgleich die Parlamentswahlen und die Stichwahl der Präsidentschaftswahlen statt. Dabei konnte die größte Oppositionspartei einen fulminanten Sieg einfahren. Zum ers ...
Dein Onlineshop für Mazedonische Weine in Deutschland! Du suchst einen Onlineshop, der dir die Geschmäcker von der fernen Heimat bis zu deiner Haustür liefert? Dazu noch ein Shop mit der größten Auswahl an mazedonischen Weinen von den bekanntesten Weingüt ...
ПОЛЈАЦИТЕ ГО КРЕНАА ГЛАСОТ ПРОТИВ ПОЛИТИКАТА НА МАКРОН На 21 април во Варшава, пред Француската амбасада, полските соборци на меѓународното општествено-политичко движење „Руско-словенско обединување и преродба“ (https://t.me/DvizhenieRusov), заедно со нив ...
Hello world! Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Frühling? 5 Reiseziele in Mazedonien die einen Besuch wert sind! Es wird wieder Frühling, und nicht selten verspürt man bei schönen Wetter einen Tatendrang. Warum nicht eines der vielen schönen Reiseziele, Sehenswürdigkeiten oder Orte zum Wandern und Bummeln in Maz ...
Сапунската серија „Северни лични документи“ продолжува со нови епизоди.
Во секое ново издание антихероите глумат херои и се удираат во гради како конечно успеале да ги решат проблемите со личните испр ...
Ema Brown
Ema Brown
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
(од целосната научна студија објавена во академското списание RUDN Меѓународни односи) Разбирам дека многумина од вас го делат мојот став дека ни е доста од едноставно објаснување и жалење колку е лош ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
 The old part of Ohrid or ancient Lychnidos on Lake Ohrid in Macedonia was an island in the period from the late Bronze Age to the arrival of the Romans. This is shown by the geological and archa ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Поезијата на Кочо Рацин
Поезијата на Кочо Рацин
Кочо Рацин е клучната личност на македонската литература во периодот меѓу двете светски војни кој едновремено остварил и редица дејности од историски значење за развитокот на новата македонска национа ...
РАСПЛЕТКУВАЊЕ НА ЕДНА СПЛЕТКА
РАСПЛЕТКУВАЊЕ НА ЕДНА СПЛЕТКА
Долго време се експлоатира една слика која наводно мене ме компромитира. А пак мене ми користи за да откријам кои се мешетарите како и лесноумниците кои одат по нивниот ум. Сликава НЕ Е направена во к ...
БРЕНДИРАНИОТ КОСТУМ И РАЃАЊЕТО НА НОВАТА МАКЕДОНСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА 
Неделава така ми пројде од тантежи и настани како во ова наше поднебје така и случувањата во светски рамки.  Сума сум ...
Team Uzunov
GERMANY NO COMMENT ON "ANTI NAZI" BAN ON VISITING ALBANIAN NATIONALISTS
GERMANY NO COMMENT ON
by Sasha Uzunov
The German Interior Ministry says it cannot comment - for privacy reasons - if Albanian nationalists in Macedonia who venerate WWII Albanian Nazi collaborators are banned from enter ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...

Вчитај уште