PATRIOTIC PUBLICATION

Метео: Засилен ветер и појава на краткотрајни дождови
Метео: Засилен ветер и појава на краткотрајни дождови
Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне ќе има локално зголемување на облачноста проследено со краткотраен дожд.
Ќе дува умерен, ...
SAD nastavljaju svoj pad plašeći kineske naučnike
SAD nastavljaju svoj pad plašeći kineske naučnike
Nedavni izvještaj Wall Street Journala otkrio je da mnogi vrhunski akademici kineskog porijekla koji imaju pozicije na američkim univerzitetima razmišljaju o napuštanju zemlje zbog pojačanih eskalacij ...
СТРАВ! ИЗВРШНИОТ ДИРЕКТОР НА ФAJЗЕР АЛБЕPТ БУPЛА ОДБИ ДА СВЕДОЧИ ПРЕД СПЕЦИЈАЛНИОТ КОМИТЕТ НА ЕУ...
СТРАВ! ИЗВРШНИОТ ДИРЕКТОР НА ФAJЗЕР АЛБЕPТ БУPЛА ОДБИ ДА СВЕДОЧИ ПРЕД СПЕЦИЈАЛНИОТ КОМИТЕТ НА ЕУ...
Контактите на високо ниво меѓу Алберт Бурла и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен пред договорот за купување вaкцини од повеќе милијарди евра остануваат под лупа.
Извршниот ...
БРАВО! – Полицаец од Крушево влегол во запалена куќа и на раце изнел 80-годишен сограѓанин... На 30.09.2022 околу 17.35 часот во Полициска станица Крушево било пријавено дека на ул.„Коча Миленку“, настанал пожар во куќа сопственост на Н.К.(49).
Пожарот е изгаснат од противпожарната единица ...
ОД ЗВЕРИЊАКА ДО ЗМИЈАРНИКА.
ОД ЗВЕРИЊАКА ДО ЗМИЈАРНИКА.
Метаморфоза змије: Од симбола исцелитељства и здравља до обичне отровнице
Данас многи  WEF, илити Светски економски форум, посматрају кроз другачију призму, те их уместо хуманитарцима називају зверим ...
Синот на Ѓорге Иванов правеше свадба: Архиепископот г.г Стефан во придружба на 6 попа ги...
Синот на Ѓорге Иванов правеше свадба: Архиепископот г.г Стефан во придружба на 6 попа ги...
Иван Иванов, синот на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, вчеравечер правеше свадба со неговата сопруга Јана. Свадбата беше во познат скопски хотел. Оние кои биле, велат дека тоа била голема свадба ...
Зоран Јованоски: Што е најбитно да се цитира од вчерашниот СУПЕР ДРЖАВНИЧКИ говор на Путин,... Сломот на Американската хегемонија е процес кој е апсолутно неповратен. Ние се бориме да диктатурата и хегемонизмот на Америка, Британија и политичкиот запад, засекогаш останат во минатото. Еднополарн ...
Злато за Георгиевски и сребро за Додевски во Тирана
Злато за Георгиевски и сребро за Додевски во Тирана
Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои златен медал на Г2 турнирот „Албанија опен“.
Георгиевски до златото дојде со две убедливи победи, откако во финалето го демолираше олимпиецот и медалис ...
Nach vier Jahren spielt die Basketball Nationalmannschaft außerhalb Skopje
Nach vier Jahren spielt die Basketball Nationalmannschaft außerhalb Skopje
 Etwas mehr als einen Monat vor den nächsten Spielen der Vorqualifikationen für die Europameisterschaft 2025 gab der Basketballverband die Stadt bekannt, in der die mazedonische Nationalmannschaf ...
Репресијата на македонското малцинство во Грција – анализа на случаи
Репресијата на македонското малцинство во Грција – анализа на случаи
Краток преглед на прогонот од страна на грчката држава во 1990-тите и раните 2000-ти на активистите Христос Сидеропулос, Тасос Булис, Михаел Пападакис и архимандритот Никодим Царкњас. Тие беа прогонув ...
Австријците на улица, бараат промена на власта Повеќе од 20.000 жители на Виена демонстрираа барајќи оставка од актуелната влада поради санкциите против Русија. Демонстрантите беа незадоволни и од владината политика во однос на мерките кои се прим ...
Дали Богоев одобри поставување рампа на јавен простор?
Дали Богоев одобри поставување рампа на јавен простор?
До советничката група на Левица во Карпош изминатиот период пристигнаа повеќе поплаки поврзани со незаконско оградување јавен простор. Се работи за површина помеѓу зградите на ул. Варшавска и Бул. 8-м ...
Не се знае дали и кога ќе проработи градинката во Драчевиќ, ама вработувања ќе има!
Не се знае дали и кога ќе проработи градинката во Драчевиќ, ама вработувања ќе има!
Еден од клучните адути на СДССМ за предизборна кампања на локалните избори во Кочани минатата година беше изградбата на детска градинка во населбата Драчевик. Меѓутоа, градинката не почна со работа ни ...
Започна пријавување за Велосипедска тура во природа ,,Tour the Kalimanci Lake 2022″ Градоначалникот на општина Македонска Каменица Димче Атанасовски го објави повикот за пријавување на учесници во 5-та по ред велосипедска тура во природа околу Калиманското езеро која ќе се одржи на 9 ...
Верче, испрскај ми едно ф'станче
Верче, испрскај ми едно ф'станче
25 годишната Бела Хадид се појави на презентација на Коперни на париската модна недела речиси гола, само по гаќики и штикли. Застана и онда два-тројца гипс-картонџии фатија да ја прскаат со едно бело, ...
Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, Ѓурѓај ќе учествува на 66 конгресот на Федералната унија на европски...
Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, Ѓурѓај ќе учествува на 66 конгресот на Федералната унија на европски...
Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај учествува на Конгресот на Федералната унија на европски националности, ФУЕН, што се одржaва во Берлин од 29 септември до први окто ...
Александар Вучић: Неће бити независног Косова онако како Немачка планира Председник Србије Вучић реаговао на изјаву специјалног изасланика Немачке за Западни Балкан Мануела Сарацина да неће дозволити Републику Српску на Косову Србија не уводи санкције Русији СОФИЈА – „Срби ...
Австралија има потреба од повеќе македонски преведувачи и толкувачи На пописот во Австралија во 2021 година, 872.000 луѓе изјавиле дека не зборуваат добро англиски или дека воопшто не го познаваат јазикот. Тие луѓе се потпираат на јазични професионалци, за да се поврз ...
Bara Bangal: Ein Himalaya-Dorf auf dem Weg von Alexander dem Großen
Bara Bangal: Ein Himalaya-Dorf auf dem Weg von Alexander dem Großen
 Für das bloße Auge scheinen die terrassierten Felder nahe genug zu sein, um sie zu berühren: kaum vier Kilometer Luftlinie.Aber in der alten Art des Himalaya-Reisens sind es immer noch 20 Serpen ...
$567,800 Worth of Medical Equipment Donated to Macedonian Hospital The Mother Teresa University Clinic of Cardiology in Skopje, Macedonia has just received a donation of medical equipment worth $567,800 from the Michigan-based organization World Medical Relief, with ...
Проф. д-р Катерина Тодороска: Во Албанија никогаш немало бугари (ВИДЕО)   The post Проф. д-р Катерина Тодороска: Во Албанија никогаш немало бугари (ВИДЕО)   appeared first on Македонски весник Илинден -.
МАКЕДОНСКИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКОВНИ ОПШТИНИ, ЦРКВИ И МАНАСТИРИ ВО АВСТРАЛИЈА (18)
МАКЕДОНСКИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКОВНИ ОПШТИНИ, ЦРКВИ И МАНАСТИРИ ВО АВСТРАЛИЈА (18)
ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН
„Слободна Македонија-Ударац емиграције“
„Слободна Македонија-Ударац емиграције“
„Слободна Македонија-Ударац емиграције“ или „Поробљена Македонија-Ударац Македонске масовне емиграције“?!
Денес Југословенскиот црвен диктатор Тито, заменикот на крал Александар Караѓорѓевиќ се наоѓа ...
Македонскиот јазик од 1539
Македонскиот јазик од 1539
Македонскиот јазик обработен во средновековен запис од 1539 година, како посебен јазик, различен од грчкиот и одделен од сродните српски, бугарски, руски јазик итн.
Кирил Пејчиновиќ роден во с. Теарце, Тетовско, 1771
Кирил Пејчиновиќ роден во с. Теарце, Тетовско, 1771
Кирил Пејчиновиќ (с. Теарце, Тетовско, 1771 - манастирот Лешок, Тетовско, 1845) – е воспитаник на црквата, калуѓер и еден од основоположниците на новата македонска книжевност. Кирил се замонашил во Хи ...
Искажувања на македонските учители во Пиринска Македонија (5)
Искажувања на македонските учители во Пиринска Македонија (5)
- За Пиринска Македонија заминав со првата група која броеше 50-мина учители од НР Македонија. Во Горна Џумаја ни беше приреден величенствен пречек кој се приредува на луѓе кои долго, многу долго биле ...
Средба на делегациите на Македонската академија на науките и уметностите и на Академијата на науките... На 22 септември 2022 година во Скопје се одржа средба на делегациите на Македонската академија на науките и уметностите и на Академијата на науките на Албанија, предводени од претседателите на академи ...
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
 The old part of Ohrid or ancient Lychnidos on Lake Ohrid in Macedonia was an island in the period from the late Bronze Age to the arrival of the Romans. This is shown by the geological and archa ...
ДОЛИНА НА ТИШИНАТА Во долината на тишината
Заспивам со тревите
Со мирисот на раѓањето.
Скриен во боите се стопувам
Со звукот на скакулците,
На штурците и славеите.
Ги слушам времињата
Како шепотат
На таен говор со карпи ...
САД признаа дека спроведувале био-истражување врз украински граѓани 
САД признаа дека спроведувале био-истражување врз украински граѓани 
Министерството за одбрана објави дека Соединетите Држави признале био-истражување врз украинци со ниски приходи
© AFP 2022 / Olivier Douliery
Лабораториски работници во Медицинскиот истражув ...
Ausstellung First Kings of Europe wird durch Nordamerika reisen Erstmals in Nordamerika mazedonische archäologische Artefakte!
Der Beitrag Ausstellung First Kings of Europe wird durch Nordamerika reisen erschien zuerst auf Mazedonien News.
МАКЕДОН Се збра светот во едно,
Зачука опасно универзумско срце,
Зататни лудило
И молња секна од запад.
Згрме,
Удри во срцето на мојата татковина,
Потрепери денот на постанокот
Зашто мојата земја е
центар на ...
Autobesitz in Mazedonien auf Rekordhoch Der Autobesitz in Mazedonien stieg auf ein Rekordhoch – 66,8 % der Haushalte gaben an, im Jahr 2021 ein Auto zu besitzen. Der Schutz der Umwelt durch den Kampf gegen den Klimawandel und die Luftversch ...
Tavche Gravche – Das typische mazedonische Bohnengericht (Rezept) Es ist der Klassiker aus der mazedonischen Küche! Das typische mazedonische Bohnengericht Tavche Gravche! Und der Name “Bohnen in der Pfanne” ist Programm, auch wenn ich jetzt sprichwörtli ...
Avioimpex Flug 110 – Tödlichster Flugzeugabsturz in Mazedonien Innerhalb 16 Monate ereigneten sich einst drei katastrophale Flugzeugabstürze in Mazedonien. Einer davon, ist bisher der Flugzeugabsturz mit den meisten Todesopfern. Der s.g. Avioimpex Flug 110. Es wa ...
„ЕДЕН Е ИЗБОРОТ“ РОДИНА МАКЕДОНИЈА ГО ПРОГЛАСУВА ЗА УМРЕН!
„ЕДЕН Е ИЗБОРОТ“ РОДИНА МАКЕДОНИЈА ГО ПРОГЛАСУВА ЗА УМРЕН!
Скоро три недели како е започната петицијата за членство на Република Македонија во Евроазиската Економска Унија и БРИКС, во организација на Родина Македонија.
Огромен е интересот на Македонците за ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Околу етимологијата на името Македонија
Склави или Робови  Склави = Робови Во старо време термините за робови што бил користени според историските извори отприлика се: Sclavinoi Sclave,Sclavicus,Сега во модерно време зборот што преовладеува е ...
Смрт, живот, страв Во ова време на смрт, се сеќаваме на Америка и нејзините домородци.
Каква штета што ова освојување не го направи Александар Македонски.
Американците ги уништи тоа што беа подобри од Западна Евро ...
NHS je upravo uredio svoju stranicu o majmunskim boginjama…da bi je učinio strašnijom Prije nekoliko dana Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva (NHS) uredila je svoju stranicu o majmunskim boginjama kako bi promijenila priču na nekoliko ključnih načina.
Prvo su uklonili ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...
На седница на Централниот Одбор на ПОДЕМ, која се одржа во Кавадарци се потврдија кандидатите за членови на советите и за градоначалници.
ПОДЕМ во дел од општините на претстојните локални избори ќе ...
Петар Прерадовиќ – биографија и осврт кон поезијата Петар Прерадовиќ е роден во 1818 во областа  Грабовница, Хрватска и претставува еден од најистакнатите поети кои твореле во периодот на хрватската народна преродба уште позната под името илирско движе ...
Новогодишно обраќање на лидерот на ИНТЕГРА Нека е благословена 2021 година, нека благодатта и милоста Божја ги допре срцата на нашиот народ македонски, на сите Вас драги наши, а претстојните Божиќни празници ги израдуваат Вашите срца и души.
& ...
„ОСВЕН ИМЕТО МАКЕДОНИЈА НИШТО ДРУГО НЕ Е ПРИФАТЛИВО“ Note: Banned by Google. Leaked Wiki. На социјалната мрежа Twitter се појави објава (твит) со содржина која веднаш алармира дека нешто сериозно е во прашање. Имено, изгледа дека многу од преговарањата ...
БРЕНДИРАНИОТ КОСТУМ И РАЃАЊЕТО НА НОВАТА МАКЕДОНСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА Неделава така ми пројде од тантежи и настани како во ова наше поднебје така и случувањата во светски рамки.  Сума сумару се ...
Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“ Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“
 
Датум: 30 ноември 2019
Почеток: 10:00 – 15:00 ч.
Времетраење на семинарот: Еднодневен, четири презентации од 45 мин, со паузи
 
Цели:
Со реал ...
Team Uzunov
GERMANY NO COMMENT ON "ANTI NAZI" BAN ON VISITING ALBANIAN NATIONALISTS
GERMANY NO COMMENT ON
by Sasha UzunovThe German Interior Ministry says it cannot comment - for privacy reasons - if Albanian nationalists in Macedonia who venerate WWII Albanian Nazi collaborators are banned from entering ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplomat und ...

Load More