Никола Маловић: Опроштај од Мире Стојиљковић, оснивача Књиге комерц Мира Стојиљковић је била српски издавачки ветеран, прекаљени професионалац, активна до конца у кући коју је основала прије сумало 33 године По први пут уназад двије деценије, нисмо се срели на минулом ...
Семејството од кратовско тврди дека хуманитарецот Аце сакал да му ги украде парите, и дека... Семејството Николовски од село Секулица, Кратово има своја вистина и тврдење за случувањата додека се спроведувала хуманитарната акција.
За потсетување пред некој ден Александар Георгиевски или Бате А ...
Тасевски: Требаше скандал да направите пред ОБСЕ и светов
Тасевски: Требаше скандал да направите пред ОБСЕ и светов
Требаше скандал да направите пред ОБСЕ и светов. Да чујат сите за сите уцени на Бугарија, негирањето на Македонците, за изиграната доверба што ја имавме кон ЕУ и САД, за нивната задкулисна поддршка на ...
Zelenski traži od Zapada gotovinu za oružje
Zelenski traži od Zapada gotovinu za oružje
SAD i druge zapadne zemlje trebale bi financirati ukrajinski plan za stvaranje samoodržive vojske, ako je potrebno na kredit, predložio je predsjednik Vladimir Zelenski.
Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна
Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна
Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на седницата која се одржува на 30 ноември и 1 декември во Париз, го реизбра Александар Николоски ...
(Видео) ИНТЕРВЈУ НА СИМОНОВ ЗА ИНФОМАКС Интервјуто на Александар Симонов, координатор на Сектор за надворешна политика на Левица, за Инфомакс во емисијата „Тешки муабети“ од 30.11.2023 погледнете го на нашиот Јутјуб канал:
The post (В ...
Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи
Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи
Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на Албанија, упати јасна ИРЕДЕНТИСТИЧКА ПОРАКА, ...
ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА: Реакција на Родина Македонија по повод Триесеттиот Министерски Совет на Организацијата за безбедност... The post ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА: Реакција на Родина Македонија по повод Триесеттиот Министерски Совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, ОБСЕ. appeared first on Родина Македонија.
Der Dezember in der Mazedonischen Geschichte
Der Dezember in der Mazedonischen Geschichte
 Das mazedonische Volk und Mazedonien haben eine reiche jahrhundertealte Tradition und eine große Anzahl wichtiger Ereignisse, die dauerhaft in das kollektive nationale Gedächtnis des mazedonisch ...
Историски чекор назначена лекторка по Македонски јазик во Тирана иницијативата на Македонскоto друштво “Илинден”-Тирана се...
Историски чекор назначена лекторка по Македонски јазик во Тирана иницијативата на Македонскоto друштво “Илинден”-Тирана се...
Ректорката на УКИМ, проф. д-р Биљана Ангелова во чест на повторно отворање на Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана, Република Албанија, по повод из ...
НА ЛОКАЛИТЕТОТ „КАРАКАМЕН“ (ЦРН КАМЕН) МЕЃУ СЕЛАТА АЛИНЦИ И ШЕЛЕВЕРЦИ, ПРИЛЕПСКО, ЗЛОСТОРСТВОТО ЗАПОЧНА – НА...
НА ЛОКАЛИТЕТОТ „КАРАКАМЕН“ (ЦРН КАМЕН) МЕЃУ СЕЛАТА АЛИНЦИ И ШЕЛЕВЕРЦИ, ПРИЛЕПСКО, ЗЛОСТОРСТВОТО ЗАПОЧНА – НА...
Според информациите од стручњаци – геолози, материјалот од локалитетот „Каракамен“ меѓу селата Алинци и Шелеверци, Прилепско не е погоден за тампон за пат. Изведувачите, сепак се нафрлија да го ...
Zoo Skopje: Pfleger und Giraffe sterben innerhalb weniger Stunden Die drei Giraffen Tobogo, Kasper und Floppy sind nun im Himmel fest mit ihrem Betreuer Riste Trajkovski verbunden, der gestern in seinem Haus starb. Ein paar Stunden später starb auch Floppy, die einz ...
Најава за грабеж на делчевчани: Дали советниците ќе гласаат за новото огромно поскапување на водата...
Најава за грабеж на делчевчани: Дали советниците ќе гласаат за новото огромно поскапување на водата...
За наредната седница на Советот на Општина Делчево од менаџментот на ЈКП “Брегалница” Делчево предлагаат ново зголемување на цените за физичките и правни лица за наплата на водовод и канал ...
Соопштение СООПШТЕНИЕ
ОД СЕДНИЦАТА НА СОБРАНИЕТО
НА МАКЕДОНСКАТА АКАДЕМИЈА НА НАУКИТЕ И УМЕТНОСТИТЕ
ЗА ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО НА АКАДЕМИЈАТА
ЗА ПЕРИОДОТ 2024 – 2027 ГОДИНА
            Собранието на Македонскат ...
Околу етимологијата на името Македонија
Орнаментот  Или придонесот на религијата на Македонците од древноста во христијанствотоШто е заедничко за Фреската на Исус како дете во црквата Св. Богордица Елеуса (Милостива) - една од најстарите во Европ ...
Schauspieler Meto Jovanovski verstorben Nicht wenige erwachsene Mazedonier kennen sein Gesicht vom Theater und vor allem aus dem Fernsehen – und sind mit seinen „Werken“ aufgewachsen. Umso trauriger wurde die Nachricht vom ...
Caffetin – Der mazedonische Exportschlager Ein Apotheker aus Mazedonien hat vor gut 70 Jahren ein Medikament erfunden welches seit dem und noch immer ein Dauerbrenner auf dem Balkan ist. Diese mazedonische Wunderwaffe nennt sich Caffetin, und ...
Реакција на ГРОМ по вчерашниот инцидент во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, најостро реагира и го осудува синоќешниот инцидент на господинот Исмет Рамадани во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5. Изненадени сме што овој господин ...
Mazedonier-Gräkomanen: Kapetan Kottas Unter seinem griechischen Synonym Kapetan Kottas ist dieser Akteur in der mazedonischen Geschichtsschreibung nicht bekannt. Man nennt ihn „Kote od Rulja“ (Kote aus Rulja) oder Rulja Kote. ...
ЕДНО СВЕТСКО ЧУДО ОД ОКОЛИНАТА НА ПРИЛЕП ПРЕД УНИШТУВАЊЕ ОД МАШИНЕРИЈАТА НА АМЕРИКАНСКО-ТУРСКИОТ КОНЗОРЦИУМ „БЕХТЕЛ...
ЕДНО СВЕТСКО ЧУДО ОД ОКОЛИНАТА НА ПРИЛЕП ПРЕД УНИШТУВАЊЕ ОД МАШИНЕРИЈАТА НА АМЕРИКАНСКО-ТУРСКИОТ КОНЗОРЦИУМ „БЕХТЕЛ...
Ексклузивен локалитет, единствен по бројот на ретки минерали, кои се застапени на него, вистинско светско чудо за геолозите, минералозите и познавачите на геологијата и минералогијата, но и редок како ...
НОВО: Братислав Живковиќ ЕКСПЛУЗИВНО во емисијата ГЕО-ДИСКУРС Ова е првата македонска специјализирана емисија од областа на СВЕТСКАТА ГЕО-ПОЛИТИКА. Циклусот на емисии е насловен како ГЕО-ДИСКУРС, а во оваа објава ја гледате ТРЕТАТА емисија од овој циклус. Во еми ...
Почитувани сограѓани,
на предлог на владејачките партии, во експресна постапка, како да нема утре, без јавна експертска и компаративна расправа, Собранието го измени Кривичниот законик и драстично ги ...
Како боли, се гледа од очите Уште како росно млад, знаев дека најважно правило за блажен живот уште на овој свет е отсуство на болка. Безболен живот, а не живот заради уживање.[2]
Многу рано заклучив дека до таа цел може д ...
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
(од целосната научна студија објавена во академското списание RUDN Меѓународни односи) Разбирам дека многумина од вас го делат мојот став дека ни е доста од едноставно објаснување и жалење колку е лош ...
Во Тирана промовиран Фото албум „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“ Во организација на Македонското друштво “Илинден“-Тирана, на 14 јули 2023 година, со почеток во 18 часот во „Реја“ (пред Национална галерија) – Тирана, беше одржана промоција на Фото албумот „Народни ...
Вечерва во КОНТРААРГУМЕНТ Мирка Велиновска – Тема, Операција Вагнер Вечерва во емисијата КОНТРААРГУМЕНТ на јутјуб каналот Слободен Свет, гостува Мирка Велиновска – Тема, Операција Вагнер Не пропуштајте! Емисијата почнува во 21 и 30 часот.
The post Вечерва во КОН ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
РАДОМИРОВ CONTRA МЕНКИНОСКИ Иако овој човек всушност претставува класичен пример како може едно битие родено на почетокот како човечко, да се претвори со текот на животната метаморфоза во еден организам кој ги содржи сите античо ...
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
Research: old part of Ohrid was an island and Lake Ohrid was wider
 The old part of Ohrid or ancient Lychnidos on Lake Ohrid in Macedonia was an island in the period from the late Bronze Age to the arrival of the Romans. This is shown by the geological and archa ...
Zaklina Zulumovska
Zaklina Zulumovska
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Новогодишно обраќање на лидерот на ИНТЕГРА Нека е благословена 2021 година, нека благодатта и милоста Божја ги допре срцата на нашиот народ македонски, на сите Вас драги наши, а претстојните Божиќни празници ги израдуваат Вашите срца и души.
& ...
Поезијата на Кочо Рацин
Поезијата на Кочо Рацин
Кочо Рацин е клучната личност на македонската литература во периодот меѓу двете светски војни кој едновремено остварил и редица дејности од историски значење за развитокот на новата македонска национа ...
„ОСВЕН ИМЕТО МАКЕДОНИЈА НИШТО ДРУГО НЕ Е ПРИФАТЛИВО“ Note: Banned by Google. Leaked Wiki. На социјалната мрежа Twitter се појави објава (твит) со содржина која веднаш алармира дека нешто сериозно е во прашање. Имено, изгледа дека многу од преговарањата ...
РАСПЛЕТКУВАЊЕ НА ЕДНА СПЛЕТКА
РАСПЛЕТКУВАЊЕ НА ЕДНА СПЛЕТКА
Долго време се експлоатира една слика која наводно мене ме компромитира. А пак мене ми користи за да откријам кои се мешетарите како и лесноумниците кои одат по нивниот ум. Сликава НЕ Е направена во к ...
БРЕНДИРАНИОТ КОСТУМ И РАЃАЊЕТО НА НОВАТА МАКЕДОНСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА 
Неделава така ми пројде од тантежи и настани како во ова наше поднебје така и случувањата во светски рамки.  Сума сум ...
Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“ Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“
 
Датум: 30 ноември 2019
Почеток: 10:00 – 15:00 ч.
Времетраење на семинарот: Еднодневен, четири презентации од 45 мин, со паузи
 
Цели:
Со реал ...
Team Uzunov
GERMANY NO COMMENT ON "ANTI NAZI" BAN ON VISITING ALBANIAN NATIONALISTS
GERMANY NO COMMENT ON
by Sasha Uzunov
The German Interior Ministry says it cannot comment - for privacy reasons - if Albanian nationalists in Macedonia who venerate WWII Albanian Nazi collaborators are banned from enter ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...

Load More