narodnavolja.comumdiaspora.orgmhrmi.orgshilomagazine.com.aumakedonien.mkvesnik-ilinden.commazedonien-news.mkmacedonia-news.commazedonien-news.blogspot.compelagon.dezeitreise-makedonien.blogspot.commacedoniatimes.newszentralratdermakedonen.deunitedmacedoniansflorina.orgomoilindenpirinВасил СтерјовскиintvaustraliaMА "Ilinden"-TiranaВесник МакедониумМАК ИНФО
Македонците од Пиринска Македонија испратија книги до Македонците во Албанија
Македонците од Пиринска Македонија испратија книги до Македонците во Албанија
Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од македонската емиграција во Бугарија, информираше Васил Стерјовски, претседател ...
Сашо Мијалков за три дена излегува од затвор, под услов до 25 април 2025 година... Сашо Мијалков за три дена излегува од затвор, под услов до 25 април 2025 година да не стори кривично дело.
Ова е одлуката на скопскиот Апелационен суд во Скопје по решението за жалба на Мијалков на од ...
Врховен судија фатен со 10.000 евра !!! Судијата во Врховниот суд Наќе Георгиев е приведен поради мито од 10.000 евра и е префрлен во полициската станица Кисела Вода во Скопје, потврдија за Телма полициски извори.
Како што веќе објави Телма ...
СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ 2024. ГОДИНА
СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ 2024. ГОДИНА
Во денешниот текст ќе се осврнеме на претстоечкото светското првенство во шах 2024 година. За титалата ќе се борат актуелниот светски шампион Динг Лирен и предизвикувачот Гукеш Домарају од Индија. &nb ...
ОВА Е МАТУРАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, МЛАДАТА АНАСТАСИЈА ИЛИЕВСКА
ОВА Е МАТУРАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, МЛАДАТА АНАСТАСИЈА ИЛИЕВСКА
15.05.2024 – МАТУРАНТКА во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ Насока за традиционална музика и игра
Особена благодарност сакам да упатам до мојата стилистка, македонската модна креа ...
видео – Има само 14 години а пее подобро од пола естрада Стефанија Костадинова од СВ Николе која има 14 години се натреварува во Македонското талент шоу во категорија до 15 години е фаворит во оваа трета сезона на Македонското талент шоу.
Од почетокот на ...
Kunst als Verbindung: Ein Gespräch mit Ljupčo Župan, dem Schöpfer der Galerie BUKЕFAL
Kunst als Verbindung: Ein Gespräch mit Ljupčo Župan, dem Schöpfer der Galerie BUKЕFAL
In unserem exklusiven Interview mit Ljupčo Župan, dem Gründer der renommierten Galerie BUKЕFAL, tauchen wir tief in die Welt der Kunst ein. Župan teilt seine einzigartige Perspektive auf die Entwicklu ...
Меѓурелигискиот совет на Албанија со приговори за предлог-законот за сексуално и репродуктивно здравје
Меѓурелигискиот совет на Албанија со приговори за предлог-законот за сексуално и репродуктивно здравје
Меѓурелигискиот совет на Албанија е оформен во 2007 година од страна на водачите на петте традиционални верски заедници во Албанија: православната, римокатоличката, муслиманската, бектешката и евангел ...
Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по...
Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по...
Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана. Драго ни е што со големиот ...
Македонија го одбележува Денот на македонското знаме Сонцето првпат се појавува на знаме како дел од пејзажот на црвеното знаме на кумановската чета во Илинденското востание од 1903 година. Подоцна и предлогот за знаме на независна Македонија, на македо ...
Македонско друштво “Илинден”-Тирана девет години рамноправен член на Федералната унија на европските националности Македонско друштво “Илинден“-Тирана, пред девет години беше примено во Федералната унија на европските националности (ФУЕН) највисоката малцинска организација во Европа. Македонско друштво “Илинден”-Т ...
Македонско сонце-12 05 2024 Во најновата емисија ,,Македонско сонце” имате прилика да ги проследите следните теми:
-121 годишнина од загинување на Гоце Делчев
-Одбележување на Велигден со удружението Вардар од Качарево
...
Der Makedonische Löwe Wenn man alte makedonische Wappen ansieht, erblickt man unweigerlich auf den allermeisten Exemplaren ein klares Hauptmotiv – ein Löwe. Aber nicht nur „moderne“ Wappendarstellungen, a ...
Македонското друштво “Илинден”-Тирана упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод... Македонското друштво “Илинден”-Тирана во име на членовите и Македонците во Албанија денеска упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната изборна победа,на претседат ...
Gordana Siljanovska-Davkova: Die erste makedonische Präsidentin Historischer Moment: Wahl von Professorin Gordana Siljanovska-Davkova zur Präsidentin
Der Zentralrat der Makedonen in Deutschland übermittelt seine herzlichsten Glückwünsche an Professorin Dr. Gord ...
Mazedonien hat seine erste Präsidentin In Mazedonien fanden am Mittwoch zeitgleich die Parlamentswahlen und die Stichwahl der Präsidentschaftswahlen statt. Dabei konnte die größte Oppositionspartei einen fulminanten Sieg einfahren. Zum ers ...
Dein Onlineshop für Mazedonische Weine in Deutschland! Du suchst einen Onlineshop, der dir die Geschmäcker von der fernen Heimat bis zu deiner Haustür liefert? Dazu noch ein Shop mit der größten Auswahl an mazedonischen Weinen von den bekanntesten Weingüt ...
Frühling? 5 Reiseziele in Mazedonien die einen Besuch wert sind! Es wird wieder Frühling, und nicht selten verspürt man bei schönen Wetter einen Tatendrang. Warum nicht eines der vielen schönen Reiseziele, Sehenswürdigkeiten oder Orte zum Wandern und Bummeln in Maz ...
Ema Brown
Ema Brown
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Mirjana Naumoska
Mirjana Naumoska
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Ethnic Macedonian Discrimination Concerns Raised by Tetovo Football Club Over Stadium Usage The Teteks football club, based in Tetovo, Macedonia, has taken to its social media platforms to voice concerns over ethnic discrimination affecting its operations. The club, along with FC Ljuboten an ...
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
In the heart of Macedonia’s history lies the inspiring tale of M.A. Cento, a visionary leader who dedicated his life to the cause of an independent and united Macedonia. His profound impact on t ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
Wizz Air und Lufthansa waren die einzigen beiden Fluggesellschaften, die sich um eine erneute öffentliche Ausschreibung des mazedonischen Ministeriums für Verkehr und Kommunikation für die Bereitstell ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Јане Ченто: Каква е правдата или неправдата? На Фејсбук страната “Слобода на Јане Ченто” се коментираше одлуката на Апелација за укинување на куќниот притвор на Рашковски.
Ова е текстот од објавата на Фејсбук:
“Каква е правдата или поточно ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...
Postkarte von Stip - 1984
Postkarte von Stip - 1984
Alte Postkarte aus Stip, Mazedonien. Kollagen Karte in Farbe mit verschiedene Motive aus der Stadt.
Datiert bzw abgestempelt am 08.06.1984. Empfänger in der Schweiz.

Load More