PORTALS

kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmerskolovrt.comfutv.media
Евертон ја прекина серијата без победа, триумф над Арсенал со гол во судиското продолжение (ВИДЕО)
Евертон ја прекина серијата без победа, триумф над Арсенал со гол во судиското продолжение (ВИДЕО)
По осум меча без победа, Евертон конечно се израдува на триумф во Премиерлигата откако со пресврт со 2-1 го совлада Арсенал на Гудисон Парк. 
Судскиот совет нема информации со каква цел ќе се формира Комисија за преиспитување на пресудите...
Судскиот совет нема информации со каква цел ќе се формира Комисија за преиспитување на пресудите...
Судскиот совет соопшти дека нема информации за формирање некаква меѓународна комисија за мониторинг на судски случаи, но има право и обврска да укаже на доследно почитување на законите и судските одлучи. Ваквата реакција следува откако лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, ...
САД нема да праќаат официјална делегација на ЗОИ во Пекинг поради кршење на човековите права
САД нема да праќаат официјална делегација на ЗОИ во Пекинг поради кршење на човековите права
Соединетите Американски Држави соопштија дека нема да праќаат официјални владини претставници на Зимските олимписки игри поради кршење на човековите права во Кина, откако Пекинг најави неодредени „контрамерки“ против секој дипломатски бојкот. 
ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕ ЛАЖАТ – РАЗОТКРИЕНИ KOBИД ГЛУМЦИ Уште еден пример од она што сите добро го знаеме. За пропаганда на Ковид вирусот се користат глумци! Погледнете го ова ”срцепарателно” видео во кое млади луѓе, наводни жртви на Ковид, плачат и плачат за нивната тешка судбина и во ...
ЗАРЕМ И ОВА ЌЕ ГО ПРЕМОЛЧИТЕ И ЌЕ ДОЗВОЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА ДА СТАНАТ НЕЧИЈ ЕКСПЕРИМЕНТ?!...
ЗАРЕМ И ОВА ЌЕ ГО ПРЕМОЛЧИТЕ И ЌЕ ДОЗВОЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА ДА СТАНАТ НЕЧИЈ ЕКСПЕРИМЕНТ?!...
Документот кој ќе ви го прикажеме се наоѓа на службените страници на американската FDA (Администрација за храна и лекови) и е изработен од страна на Фајзер. Ова претставува доказ дека Ковид вакцините се експериментални, што е најлошо, се работи за ...
Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте
Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте
Одговорна влада прво ги гледа цените во јули и август и вели ги замрзнувам оние кои билево јули и август, а не овие сега цени, рече Љупчо Пренџов од ГРОМ на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема обакајќи ...
Уште едно ветување дека минималната плата ќе се зголеми на 18,000 денари, но после Нова...
Уште едно ветување дека минималната плата ќе се зголеми на 18,000 денари, но после Нова...
Доколку податоците од Државниот завод за статистика покажат дека има зголемување на цените на другите производи, ние ќе ја прошириме листата на замрзнати цени, рече министерот за економија Крешник Бектеши.
Тој во вечерашното гостување на Телма телевизија информираше дека одлуката ...
Дали замрзнатите цени може да ги испразнат полиците во маркетите?
Дали замрзнатите цени може да ги испразнат полиците во маркетите?
Може ли да се јави недостиг на основни прехранбени производи во земјава? Владата вели не, производителите не се сигурни. Според нив, во моментов има залихи за следните два месеци и можат да ја издржат мерката за замрзнување на цените, но ...
Мицковски: Првата и основна корупција почнува токму од партиските преговори и коалиции
Мицковски: Првата и основна корупција почнува токму од партиските преговори и коалиции
Првата и основна корупција почнува токму од партиските преговори и коалиции, нешто што е особено нагласено кога се прават нови мнозинства кај нас. Така доаѓаме до апсурдот во 4-5 години речиси секое министерство да променило [...]
The post Мицковски: Првата ...
ТОА Е ТОА! УСТАВНИОТ СУД НА СЛОВЕНИЈА ЈА ОТФРЛИ ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА BAKЦИHAЦИJA!!! Се чини дека овој понеделник ќе треба да биде забележан како ден во кој не огреаја грст на позитивни вести ширум планетава, добри вести кои ја навестуваат победата на слободоумниот народ кој во изминативе две години покажа и докажа дека ...
Бен Медген: На поранешен про-кошаркар му бил дијагностициран перикардитис откако ја примил втората доза на... На поранешниот австралиски про-кошаркар Бен Медген му беше дијагностициран перикардитис (воспаление на кесичката што го опкружува срцето) веднаш по примањето на втората доза од вакцината Pfizer COVID-19. Медген, кој ја освои наградата дебитант на годината во 2011 година во австралиската ...
7-годишно дете претрпе мозочен удар и мозочно крварење 1 недела откако прими вакцина Во објава на Фејсбук на 25-ти ноември, еден човек по име Бери Гевин пишува за неговата млада внука Харпер, која страдала од мозочен удар и крварење на мозокот само една недела откако ја примила првата доза од вакцината Фајзер. 7-годишното ...
Сведоци сме на воведување на кинескиот социјален кредитен систем во Европа Сведоци сме на воведување на кинескиот социјален кредитен систем во Европа, изјави романскиот европратеник Кристијан Терхес на прес-конференција Тој мислеше на социјалниот кредитен резултат во Кина, кој владата го користи за внимателно следење на граѓаните. „Сè што прават таму каде ...
Кој ќе погоде каде е “тази дупка”? По 4 години власт кадрите на СДСМ и... “ЗАПОЧНА СО ИЗГРАДБА СИСТЕМОТ ЗА ТОПЛИФИКАЦИЈА НА БИТОЛА, МОГИЛА И НОВАЦИ Започна изградбата на системот за топлификација на Битола, Могила и Новаци кој ќе користи топлинска енергија од РЕК Битола. Градежните работи почнаа во кругот на РЕК Битола, односно во ...
Започнува реализација на потисен цевковод на вода за пиење во должина од 2.2 км во... Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, заедно со претставници од задолжените изведувачи за проектот за изградба на потисен цевковод, во просториите на општинската зграда на Општина Кочани го одржаа почетниот состанок за изградба на потисниот цевковод од Грдовски Oрман до ...
Прогресивниот Л.А. полека станува Грчец
Прогресивниот Л.А. полека станува Грчец
Ако порано во 'Градот на ангелите' само Скид Роу беше место кое треба да се избегнува како кварт на зомбија (со огромен број бездомници од кои голем дел се наркомани и ментиши), последниве години цел град заличува на Скид Роу. ...
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски во работна посета на Франција Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Македонскиот парламент Александар Николоски денеска замина во неколкудневна работна посета на Франција. Во рамки на посетата Николоски ќе оствари серија на работни средби со значајни политички претставници на гФранцускиот народ а ќе учествува и ...
Героски: Не се радувајте многу на замрзнувањето на цените
Героски: Не се радувајте многу на замрзнувањето на цените
Не се радувајте многу на замрзнувањето на цените. Тие што го гледале овој филм знаат што следи. Ако “мразот” потрае, рафтовите во маркетите ќе се испразнат.
The post Героски: Не се радувајте многу на замрзнувањето на цените appeared first on ...
On names, Freedom, and identity
On names, Freedom, and identity
While Zoran Zaev and his regime attempt to salvage their own skins, let me take a break from the overall hot mess that is Macedonian politics these days and reflect on a subject I have written about frequently over the ...
За имињата, Слободата и идентитетот
За имињата, Слободата и идентитетот
Додека режимот на Зоран Заев се обидува да си ја спаси кожата, дозволете ми да се оддалечам малку од хаосот на македонската политика и да пишувам за тема на на која честопати се осврнувам: имињата, идентитетот и како тие се ...
МНОГУМИНА НЕ ЗНААТ ДЕКА БИЛ МАСОНСКИ МАЈСТОР! Почина во беда и долгови, а еве што... Волфганг Амадеус Моцарт , еден од најважните светски композитори на класична музика, почина на денешен ден во 1791 година. Моцартовиот опус од над шестотини дела ги опфаќа речиси сите жанрови од неговото време, вклучувајќи симфонии, концерти, камерна музика, музика за ...
Војна на улиците на Виена: На народот му збоктисаа режимските мерки, судар со полицијата(ВИДЕО) Во центарот на Виена се одржуваат бројни протести на противниците на ковид мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици се затворени за сообраќај. Според проценките на полицијата, повеќе од 10.000 демонстранти учествуваат во демонстрациите , шетајќи по централната Ринг улица. Полицијата ...
Илјадници американски војници ја игнорираат задолжителната вакцинација Повеќе од 10.000 војници на Воздухопловната национална гарда и резервисти не ги примија задолжителните Ковид-19 вакцини пред истек на крајниот рок, соопштија американските воздухопловни сили (УСАФ). Како резултат на тоа, на некои од нив може да им биде забрането да ...
Macedonian Content Farmers Podcast, Episode 128 – Disaster strikes As Macedonia buries the 45 victims of the Besa Tours bus disaster in Bulgaria in late November, the Zaev Government even messes up what should be a mournful and dignified event as the bodies are returned home. Cvetin and Jason ...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Authored by Goran Sumkoski and published by Geopolitica.ru and One World. As God created man in his own image, the globalist international financial organizations similarly created and projected the world around their neoliberal agenda – represented among other key tools ...
ЕУ Стравува од Излез на Полска по Пресудата за Врховност на Полското Право над она...
ЕУ Стравува од Излез на Полска по Пресудата за Врховност на Полското Право над она...
БРИСЕЛ – Високи претставници на Европската унија изразија стравување дека полската одлука со која се оспорува превласта на законите на ЕУ може да предизвика излез на земјата од блокот од 27 нации. Францускиот министер за Европа, Клемент Боун, инсистираше дека ...
Движењето на Неврзаните Нуди Нови Можности за Глобална Безбедност – Путин!
Движењето на Неврзаните Нуди Нови Можности за Глобална Безбедност – Путин!
Според Рускиот Претседател Владимир Путин, позитивниот потенцијал на Движењето за неврзаност е посебно потребен сега кога „ситуацијата во светот станува се повеќе турбулентна и човештвото се соочува со зголемен број закани и предизвици“. Статусот на набљудувач во Движењето за неврзаност ...
Кој е народниот кандидат за градоначалник на општина Охрид, Гоце Цветковски? Кој е народниот кандидат за градоначалник на општина Охрид, Гоце Цветковски?
Georgi Goce Cvetkovski е член на Движење Бојкотирам кои се во независна коалиција со TMRO и е под број 26 на кандидатските листи.
Гоце е народен човек кој со ...
Соопштение на политичките и други субјекти за Прекин на пописот 2021! Имајќи ги во предвид условите, начините и критериумите со кои се спроведува пописот 2021, како и долгорочните штетни последици од истиот, неминовно се наметнува потребата од негово прекинување.
Како главни причини за Прекин на Пописот се наведуваат:
1. Бришење на ...
Дијаспората со свој став за пописот: “Северна” прво да си најде државјани па потоа да... Соопштение,
Во врска со престојниот попис кој треба да се спороведе во месец април оваа година а со кој треба да бидат опфатени и државјани на Република С. Македонија кои моментално се наоѓаат во странство ве известуваме дека во Австралија ...

Load More