ORTHODOXY

Orthodoxy MK

ПокајаниеПремин ПорталСвета РевностСвитокПравославен МолитвословАгапиј ТивериополскиОртодулПрохорПѣвницаВистината Ќе Ве ОслободиБлогослов МКДигитал АеропагусБлаговестиМистагогијаМаран АтаПравославна ЕтикаТризвонЦрква ВелесМанастир Св. Јован - БигорскиМанастир Св. Јован - СлепчеМанастир Успение на Пресвета Богородица - ТрескавецДенешенАгиорит
ДЕНЕСКА Е СВ. ЕКАТЕРИНA: Великомаченичката во едно видение прими прстен од Господ Исус, во знак...
ДЕНЕСКА Е СВ. ЕКАТЕРИНA: Великомаченичката во едно видение прими прстен од Господ Исус, во знак...
Денеска е 24 ноември според стар стил и се слави Св. великомаченичка Екатерина.
Екатерина е ќерка на царот Конста. По смртта на татко ѝ живееше со својата мајка во Александрија. Мајка ѝ беше потајна христијанка, којашто преку својот духовен отец ...
СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИЧКА ЕКАТЕРИНА: Ја сонувала Божјата мајка и станала христијанка
СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИЧКА ЕКАТЕРИНА: Ја сонувала Божјата мајка и станала христијанка
Денеска именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица…
Житието раскажува дека светата великомаченица Катерина потекнува од царско семејство од градот Александрија. Живеела кон крајот на третиот и почетокот на четвртиот век. Мајка ѝ била христијанка, но поради тоа што христијаните биле прогонувани, ...
Свети Климент Охридски! (Жртва јадена и неизедена…)
Свети Климент Охридски! (Жртва јадена и неизедена…)
Поука за блудниот син
Слушајте ја, возљубени, божјата приказна! И да се навикнеме добро да ја вршиме Неговата волја!
Каков човекољубец Бог имаме, Татко штедар кој создава сѐ и уредува заради нашето спасение. Како некој што имал два сина, праведник ...
Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ
Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ
 
Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под еден услов: најпрво да ја одлепат и разграничат својата душа ...
МОЦАРТ И ВЕРАТА
  МОЦАРТ И ВЕРАТА
10 факти за композиторот по повод 230-годишнината од неговата смрт - 5 декември 2021 година1. Неговото име значи „Возљубен од Бог“. Моцарт е роден во австрискиот град Салцбург на 27 јануари 1756 година. На вториот ден по неговото раѓање бил ...
Св. вeл. маченичка Eкатeрина – Православен календар за денес
Св. вeл. маченичка Eкатeрина  – Православен календар за денес
Св. вeл. мччка Eкатeрина.
Ќeрка на царoт Кoнстантин.
Пo смртта на таткoтo живeeла сo свoјата мајка вo Алeксандрија. Мајка ѝ била тајна христијанка, кoја прeку свoјoт духoвeн oтeц ја привeла и Eкатeрина вo вeрата Христoва.
Вo eдна визија св. Eкатeрина ...
Пред проблемот на смртта издивнува и самата наука! (
Пред проблемот на смртта издивнува и самата наука!    (
МОЌТА НА НАУКАТА, НЕМОЌНА ПРЕД СМРТТА
„…Бидејќи смртта е единствениот природен завршеток на човекот, па и на самата вселена, тогаш вистински прогрес во основа е невозможен; не само невозможен, туку и непотребен.
Бидејќи што ќе ми е прогрес кога се ...
Presentation of Theotokos into the temple – Father Gavril Galev ~+~ “The angels beheld the entrance of the Most-Pure One and were amazed, how has the Virgin entered into the Holy of Holies “ (sticheron from the feast of the Great Supper)   Thus, when She was three years old, Her holy righteous parents, Joachim and Anna, decided to present her ...
Воведение на Пресвета Богородица – Отец Гаврил Галев ~+~  Ангелите, гледајќи го влегувањето на Пречистата, се восхитуваа како Дева влегува во Светињата на светињите. (стихира од празникот на Голема вечерна)   Така, кога наполнила три години од раѓањето, Нејзините свети праведни родители Јоаким и Ана одлучиле да Ја ...
Љубете го својот ближен
Љубете го својот ближен
Влезете во некоја психијатриска болница за да видите колку многу човечки души страдаат. Ние, пак, кои сме „здрави“ сме повикани да не ги забораваме овие луѓе! Тие не би требало да бидат изоставени од нашите молитви и од нашата грижа. ...
Црква „Свети Атанасиј“ – Галичани
Црква „Свети Атанасиј“ – Галичани
ЦРКВАТА „СВЕТИ АТАНАСИЈ“ ВО ГАЛИЧАНИ, ПОДЗАБОРАВЕН СПОМЕНИК НА КУЛТУРАТА ОД XVII ВЕК
Постапувајќи по Одлуката на надлежниот епархиски архиереј за контрола на црковниот инвентар по Прилепското архиерејско намеништво, при посетата на село Галичани и локалната црква во чест на Свети ...
Религијата, доблеста и милостивиот Самарјанин Зошто добриот Самарјанин му помогнал на човекот во неволја? (Лука 10,25-37) Заради неговата религиозност ли? Евангелието ни го кажува токму спротивното – религијата не одиграла пресудна улога во неговата одлука, туку неговата човештина. Современиот постсекуларен човек ја прифаќа здраво за ...
Итај кон Бога! Свети Јован Златоуст Итај кон Бога, Којшто наместо мали нешта, ти предава големи. Но ниту овие издржавме да ги слушнеме и поитавме онаму каде што се случуваат тепачки и борби, и удари и одмазди и клевети. Зарем Бог нема право ...
Житие на светиот отец наш Јован Милостив, патријархот Александриски
Житие на светиот отец наш Јован Милостив, патријархот Александриски
Јован Милостив, патријарх Александриски
Се родил на островот Кипар[1] во кнежевско семејство. Татко му беше кнез на име Епифаниј. Од младоста беше воспитан во побожноста и стравот Божји и за него стравот Божји беше почеток на премудроста. Со настојување на ...
Библијата и мизогинијата „Жената која ми ја даде Ти, таа ми даде од дрвото, и јас јадев“ (1. Мој. 3,12). Од овој исказ на Адам започнува долгата историја на мизогинијата. Адам имал можност да одговори поинаку, можел веднаш да се покае и на ...
Одлики на вистинскиот духовник Свети Филотеј (Зервакос) Постариот, укажува на тоа какви се одликите на еден вистински добар духовен отец – исповедник, наведувајќи го како најдобар пример за тоа, свети Арсениј од Парос (1800 – 1877). Меѓу тие одлики пред сѐ, се вбројуваат: смирение, ...
Свети маченик Сава
Свети маченик Сава
Свети маченик Сава
СПОМЕН НА СВЕТИОТ МАЧЕНИК САВА, ЧИЈ СПОМЕН ЦРКВАТА ГО СЛАВИ НА 15 АПРИЛ
(334-372; латински: Sabbas)
Светиот маченик Сава[1] по потекло бил Гот и живеел во IV век. Во тоа време христијанството меѓу Готите го проповедал епископот ...
Агиорит Агиорит
О КОВИД ПРОПУСНИЦАМА- СТАРАЦ ЈЕФТИМИЈЕ АГИОРИТ
О КОВИД ПРОПУСНИЦАМА- СТАРАЦ ЈЕФТИМИЈЕ АГИОРИТ
Старац Јефтимије Агиорит-О КОВИД ПРОПУСНИЦАМА-+++Старац Јефтимије је духовно чедо и наследник светог Пајсија Светогорца.Обитава у Капсали, у келији Васкрсења Христовог на Светој Гори.Пред вама је писмо овог старца једној јерондиси као одговор на њена питања у вези са актуелним дешавањима...+++ 
Агиорит Агиорит
СТОП КОВИД 'АУСВАЈСИМА'!!!
СТОП КОВИД 'АУСВАЈСИМА'!!!
☦️☦️☦️☦️☦️☦️
За прв пат излезе од печат Акатистот на преподобниот отец наш Јоаким Осоговски По големата Божја милост за прв пат излезе од печат Акатист на преподобниот отец наш Јоаким Осоговски, Сарандопорски пустиножител.
Дали полот е само состојба на умот? Според античкото хеленско предание, сѐ има суштина (essence) – вродена природа која е определена од целисходноста. На пример; природата на дабовиот желад е да стане дабово дрво, природата на јајцето е да стане птица. Слично, луѓето имаат природа, која, ако ...
Концептот на родово-сензитивно образование и родова еднаквост според гендер-идеологијата како закана за државното образование Високите технолошки достигнувања на современоста, освен благословена помош во работата, носат и искушение: човекот – којшто е лик, икона, образ божји – да биде преформатиран и корегиран до непрепознатливост. На пр. полот е сфера во која денес, човекот кој заборавил ...
Чудото и слободата
Чудото и слободата
На 8 април 2012 година, на празникот Цветници, се случи еден несекојдневен настан. Имено, фреските во скопската црква „Св. Димитрија“ на мистериозен начин се самоисчистија. Следниов есеј беше напишан една година по чудесниот настан.
Кој бог е толку голем, како ...
За правилно воспитување на децата Од Св. Григориј Двоеслов       Петар: Чесни Владико, бидејќи човечкиот род е заробен со многу и неброени страсти, претпоставувам дека најголем дел од Небесниот Ерусалим ќе биде исполнет со деца.            Григориј: Нема сомнеж ...
Св. Марко Ефески: За вистинската вера   До сега имавме Вера која немаше недостатоци во ништо, па затоа не ни е потребен Собор или Акт на унија за да се научиме на нешто ново… Се надеваме дека со неа ќе излеземе пред Бога и ќе добиеме ...
За оние кои „протестираат“ – Протоереј Алексеј Ткачев Современиот протестант „од нашите“, понекогаш и не е толку далечен од Православието. Во првите две-три години, тој е многу отдалечен. Сè во Православието за него е – или фолкор, или незнабоштво. Но, животот си го прави своето… Родната општина, која ...
За почитувањето на иконите – протоѓакон Андреј Кураев Дали почитувањето на иконите е идолопоклонство, дали истото е споменато во Библијата? Кој ги прави чудата преку иконите и што значи почитувањето на Божјиот образ во Човекот? – за ова и за мнгоу други прашања, кои возникнуваат и особено ги ...
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
„Жалоста ваша ќе се претвори во радост…
и радоста ваша никој нема да ви ја одземе“
(Јован 16,20 и 22)
Најмили мои духовни чеда,
Велигден е срцевината на нашата христијанска вера, затоа што нејзин темел и суштина е токму настанот ...
Молебен во време на погубна епидемија и смртоносна зараза Ако е присутен свештеник, почнува свештенички, ако не, тогаш говориме: По молитвите на светите отци наши, Господи Исусе Христе, помилуј нè! Слава Ти, Боже наш, слава Ти. Цару небесен, Утешителу, Духу на вистината, Кој си на секаде и сè исполнуваш, ...
Воскресенска искреност   Се наоѓаме на самиот праг на празникот над празниците – Христовото воскресение – Велигден. Во пресрет на ова Воскресение, да се запрашаме дали вистински сме подготвени да го пречекаме? Во таа насока треба сите ние искрено да си поставиме ...
ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ Од нашата Црковна историја На патот кон признавање и осамостојување на Македонската православна црква    ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ На 21 октомври 1943 година  во штотуку ослободената Дебарца се одржа првиот собор на македонското православна свештенство на слободната територија   ...
Молитва кон преп. Иларион, епископ Мегленски O, утврдување на архиереите, Иларионе, слатко мое естество и име! Бидејќи имаш смелост пред Бога, погледни кон нас од висините, зашто сега, откако си се разрешил од огледалото и загатката, јасно ја гледаш Света Троица! Сочувај го нашето стадо неповредено ...
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
 
 
Нашата приказна не носи во Драма, Грција за време на тешките години од Нацистичката окупација. Зимата од 1941 година беше многу сурова.
Еден од моите соседи, Танасис (Атанасиос) кондураџијата, едно многу ладно утро тргна на работа во својот ...
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастирот Лесна во Провемонт, Франција оригинално е создаден пред речиси 100 год во чест на светата Икона на Мајката Божја од Лесна.
Манастирот најпрво бил основан во Лесна, Белорусија. Оваа област пострадала духовно од насилство и присила луѓето да ја ...
Пѣвница
Шестостихија на осумте гласа Во грчките Октоиси, на крајот од секој глас постојат кратки поеми, составени секоја од шест дванаестерци, кои ги опишуваат карактеристиките на гласовите. За жал, никогаш не биле преведени на Црковнословенски (колку што ми е мене познато). За прв пат ги ...
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
По една година од катастрофалниот пожар во манастирот Трескавец заврши истрагата за трагичниот настан.Од денеска случајот е во надлежност на јавното обвинителство.Според Жарко Велески, портпаролот на судот во Прилеп, сите извршени вештачења потврдиле дека пожарот избувнал во гостинската соба број ...
Трескавец година потоа
Трескавец година потоа
Денеска се наврши една година од катастрофалниот пожар во манастирскиот комплекс „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец, кога во попладневните часови до темел изгореа манастирските конаци. Неговото обновување се очекува да започне ова лето. Моментално проектот за конаците се наоѓа ...
Православна Етика
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; ...
Православна Етика
СХИМОНАХИЊА МАКАРИЈА – ИЗБРАНИЧКА НА ПРЕСВЕТАТА БОГОМАЈКА (втор дел)
СХИМОНАХИЊА МАКАРИЈА – ИЗБРАНИЧКА НА ПРЕСВЕТАТА БОГОМАЈКА (втор дел)
Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times ...

Load More

МПЦ – ОА

МПЦ-ОА Австралиско-Новозеландска епархијаМПЦ-ОА Австралиско-Сиднејска епархијаМПЦ-ОА Брегалничка епархијаМПЦ-ОА Дебарско-Кичевска епархијаМПЦ-ОА Кумановско-Осоговска епархијаМПЦ-ОА Повардарска ЕпархијаМПЦ-ОА Преспанско-Пелагониска епархијаМПЦ-ОА Скопска епархијаМПЦ-ОА Струмичка епархијаМПЦ-ОА Тетовско-Гостиварска епархијаМПЦ-ОА - Богословија „Св. Климент Охридски“МПЦ-ОА Православен Богословски Факултет
Чествување на патронатот на МПБ „Св. Климент Охридски“
Чествување на патронатот на МПБ „Св. Климент Охридски“
На 6.12.2001 година, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, присуствуваше на Вечерната богослужба со која, по 54-ти пат, започна прославата на патрониот празник на МПБ, Свети Климент Охридски. На Вечерната богослужба чиноначалствуваше Неговото Вископреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. ...
Соопштение Возљубени чеда на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија,
На денот кога го празнуваме празникот на големиот Светител Климент Охридски, патронот на нашата Света Црква, во Соборниот храм во Скопје, посветен нему, свечена празнична богослужба, на 07.12.2021 г., со почеток ...
Известување Со благослов на Архиепископот г. г. Стефан, а по иницијатива на Кабинетот на Архиепископот и реализација на добронамерници, православните христијанин од Македонија, како и преостанатата публика, ќе имаат можност да го погледнат документарниот филм за свети Нектариј Егински – “Божји ...
Петти Светиклиментов научен собир „Сеќавање (па́мѧть)“ На 07.12.2021 г. (вторник), со почеток во 10:00 часот ќе се одржи Петтиот Светиклиментов научен собир на тема „Сеќавање (памѧть)“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Собирот ќе се одржи онлајн на платформата Зум (Zoom), ...
Дваесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета...
Дваесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета...
На 05.12.2021 г., во Дваесет и четвртата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светата маченичка Кикилија (Цицилија),Свети Калист, патријарх Цариградски, Светиот маченик Менигнос и споменот на Светиот Праведен Михаил војник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски ...
Света Литургија во Неделата дваесет и четврта по Педесетница
Света Литургија во Неделата дваесет и четврта по Педесетница
На 05.12.2021 год., Недела дваесет и четврта по Педесетница (св. апостоли Филимон и Архип; св. маченичка рамноапостолна Апфија; св. маченичка Кикилија; св. Калист, патријарх Цариградски; св. маченик Менигнос), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм ...
Воведение на Пресвета Богородица во храмот (Пречиста) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“,...
Воведение на Пресвета Богородица во храмот (Пречиста) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“,...
На 04.12.2021 год, кога го празнувавме Воведението на Мајката Божја, Пресвета Богородица во храмот, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилески, Миланчо Стојановски, протоѓаконот Драган Георгиевски и ѓаконот Емилијан Зелнички, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот ...
Вечерна богослужба за Неделата дваесет и четврта по Педесетница
Вечерна богослужба за Неделата дваесет и четврта по Педесетница
На 04.12.2021 год., во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше воскресна Вечерна богослужба за Неделата дваесет и четврта по Педесетница.
Света Литургија на празникот Воведение на Пресвета Богородица
Света Литургија на празникот Воведение на Пресвета Богородица
На 04.12.2021 год., на празникот Воведение на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот посветен на Воведението на Пресвета Богородица, во с. Шлегово, Кратовско. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Средба со новоизбраниот градоначалник на општина Брвеница г.... 01.12.2021 Во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф го прими новоизбраниот градоначалник на оп...
77 годишнина од ослободување на Тетово Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф присуствуваше на манифестација  во организација на Сојуз на борци од НОБ-Тетово  во ,,НУ Иљо Антески -Смок "  на која се одбележа 77 годишнината од ослободувањето на Тетово.
Православен молитвеник на македонски јазик
Православен молитвеник на македонски јазик
Во издание на Австралиско-новозеландската епархија, излезе од печат Православeн џепен молитвеник на македонски јазик.
Изданието е достапно за верниците и може да се најде во сите цркви и манастири на Епархијата.
Православен џепен календар за 2022 година
Православен џепен календар за 2022 година
Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар, излезе од печат Православниот џепен календар за 2022 година. Календарот ги содржи сите информации за календарската година и контактите на парохиските цркви, парохиските свештеници и манастирите.
Каленадарчето е испечатено со лесно читлива ...
Ракополагање на свештеник , се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и
Учениците од МПБ „Св. Климент Охридски“ на посета во Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“ На покана на игуменот на Бигорската обител, Епископот Антаниски г. Партениј, а со благослов на Ректорот на Богословијата, Митрополит Повардарски […]
Одбележан 40 годишниот јубилеј - архиерејска служба и 75 години од раѓањето на Митрополитот г....
Одбележан 40 годишниот јубилеј - архиерејска служба и 75 години од раѓањето на Митрополитот г....
На 08.11.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов и Преподобниот маченик Јоасаф, а по повод 75 годишниот јубилеј од роденденот на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, и 40 годишниот јубилеј од неговата Епископска хиротонија, беше отслужена Света Архиерејска Литургија ...
Божествена литургија На 31.10.2021г., во XIX Недела по Педесетница, денот кога светата Православна црква го слави споменот на св. ап. и еванг. […]
Божествена литургија На 27.10.2021г., денот кога светата Православна црква го слави споменот на св. Параскева – Петка Епиватска (Петковден), во МПБ ,,Св. […]
Призив на Светиот Дух – молебен за успешен почеток на академската година По повод почетокот на академската 2021/2022 година, на први октомври 2021 година, во манастирот „Св. Јован Крстител“ во Капиштец, беше одржан молебен – Призив на Светиот Дух за успешен почеток на академската година. Со молебенот чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски ...
Во тек е IV Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“ Почитувани,
Ве известуваме дека е во тек  Четвртиот Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје.
Истиот можете да го следите во живо на нашиот YouTube канал на следниов ...
СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН Како ослободител на плениците, и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души. (Тропар, глас 4) На 06. 05. 2019 година, кога го празнуваме споменот на Светиот ...
ТОМИНА НЕДЕЛА Откако Тома со страв ја стави раката во Твоите живо – носни ребра, Христе, го почувствува двојното дејство на двете природи, во Тебе соединети неслиено, и со вера ви – каше говорејќи: Ти си најславениот Господ, Боже на отци – ...
ИСТОЧЕН ПЕТОК (БАЛАКЛИЈА) Едногласно да го восфалиме непресушниот и живо – творен извор, од кого течат божествени потоци; просејќи благодат, бидејќи тој катадневно точи исцеленија, така што, течењето на реките, во споредба со него, се по – кажува помало. Затоа, пристапувајќи со љубов ...
На 08.11.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов, Преподобниот маченик Јоасаф и споменот на големиот земјотрес, а по повод 75 годишниот јубилеј од роденденот на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, и 40 годишниот јубилеј од неговата Епископска хиротонија, беше отслужена ...
„Пречистиот храм Спасителов, скапоцената свадбена одаја и Дева, свештената ризница на славата Божја, денес во домот Господов се воведува, со себе и благодатта на Светиот Дух воведувајќи ја; ангелите, пак, Божји пеат: Таа е небесната скинија“ (коднак на Утрена на ...

Load More