narodnavolja.comumdiaspora.orgmhrmi.orgshilomagazine.com.aumakedonien.mkvesnik-ilinden.commazedonien-news.mkmacedonia-news.commazedonien-news.blogspot.compelagon.dezeitreise-makedonien.blogspot.commacedoniatimes.newszentralratdermakedonen.deunitedmacedoniansflorina.orgomoilindenpirinВасил СтерјовскиintvaustraliaMА "Ilinden"-TiranaВесник МакедониумМАК ИНФО
Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот... Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто така беа образложени досегашните процедури што се водат пред надлежни ...
Треба да се задолжам за да преживеам ако еден месец не земам плата Бујар Османи, министерот за надворешни работи и кандидат за претседател, рече дека ако само еден месец не добие плата, тогаш ќе мора да се задолжува за да преживее. За себе кажа дека не може да биде о ...
20 години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски
20 години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски
26 февруари 2004 година. Државниот авион со кој патува претседателот Борис Трајковски се урива близу Мостар. Нема преживеани во падот кингерот во тоа магливо утро.
20 години подоцна, на местото на нес ...
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски остави средба со претседателот на Централниот совет на Македонците од...
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски остави средба со претседателот на Централниот совет на Македонците од...
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски попладнево остави средба со претседателот на Централниот совет на Македонците од Германија, Роберт Кленкоски.
Николоски на својот Фејсбук профил пи ...
Претседателот на Собранието на Македонија Митрески во Киев положи цвеќе во споменикот на Св. Климент...
Претседателот на Собранието на Македонија Митрески во Киев положи цвеќе во споменикот на Св. Климент...
Претседателот на Собранието на Македоија Јован Митрески за време на еднодневната посета на Украина, вчера во Киев положи цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски. Тој оствари и неколку средби со оф ...
Културна промоција: „Македонско Сонце – Дизелдорф“ со настап на Next Time
Културна промоција: „Македонско Сонце – Дизелдорф“ со настап на Next Time
Вечер на култура, размена и признанија: Централниот совет на Македонците ги истражува искуствата на македонската заедница во Дизелдорф
Во сабота, 17 февруари 2024 година, Централниот совет на Макед ...
Македонското друштво “Илинден“-Тирана достави барање за поставување спомен плоча во село Ербеле зa Горан Стефановски Македонското друштво “Илинден“-Тирана бара од општина Дебар и Советот на град Дебар во село Ербеле, Административна единица Маќеларе, општина Дебар, да биде поставена спомен плоча за истакнатиот макед ...
Zentralrat der Makedonen in Deutschland begrüßt neuen Botschafter und fordert rasche Lösung für Reisepassherausforderungen
Zentralrat der Makedonen in Deutschland begrüßt neuen Botschafter und fordert rasche Lösung für Reisepassherausforderungen
Berlin, 22. Februar 2024 – Bei einem herzlichen Treffen mit dem neu akkreditierten Botschafter Ylber Sela hat der Vorsitzende des Zentralrats der Makedonen in Deutschland, Robert Klenkoski, heut ...
Честитка по повод Меѓународен ден на мајчиниот јазик од Македонското друштво “Илинден“-Тирана Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод одбележувањето на Меѓународен ден на мајчиниот јазик 21 февруари, упатува искрена честитка до македонскато национално малцинство во Република Албанија, к ...
Проткајувањата во лириката на македонските поети од Србија
Проткајувањата во лириката на македонските поети од Србија
Пролегомена за двете огништа
Писателите се номади и кога се статични, тоест длабоко закотвени во просторите на својата родна земја, но нивниот дух е секогаш безграничен и слободен (а зошто да не и ...
Digitalisierung in Mazedonien – Das E fehlt bei E-Services Digitalisierung ist in Mazedonien zu einem Schlagwort geworden, wo Politiker seit zwei Jahrzehnten digitale Reformen einführen, sogenannte „One-Stop-Shops“ eröffnen und „E-Services“ fördern. Doch die ...
Ema Brown
Ema Brown
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
TATA STEEL
TATA STEEL
Денешниот текст го почнуваме со една убава вест, Леонид Ивановиќ од Нови Сад, на возраст од 8 години и 11 месеци стана најмладиот шахист на свет кој успеа на официјален меч да победи еден велемајстор, ...
По повод патронатот на црквата Sveti Gorgi Kratovski Hamburg МАКЕДОНСКА ВЕЧЕР
По повод патронатот на  црквата  Sveti Gorgi Kratovski Hamburg    МАКЕДОНСКА ВЕЧЕР
На оваа вечер ќе имаме чест да ги слушаме најубави македонски песни отсвирени од страна на реноминираниот бенд Bumbari Bend и вокалот на Elena Naumova Настанот ќе се оддржи на 24ти Фебруари 2024 г ...
По 7 години, во Белград пристигна новиот македонски амбасадор
По 7 години, во Белград пристигна новиот македонски амбасадор
Новоименуваниот ополномошен амбасадор на Република Македонија во Белград е проф.д-р Никола Тупанчески. Тој денес присуствуваше на свечената церемонија кај српскиот претседател Александар Вучиќ, при шт ...
Силјановска Давкова: Македонскиот јазик има вековен континуитет, неразделен од развојот на македонскиот народ и македонската... „Честопати го цитираме Блаже Конески со неговата непресушна инспирација дека јазикот е нашата татковина. Таа татковина, јазикот, македонскиот јазик има вековен континуитет, неразделен од развојот на м ...
Willkommen in Macedonia im Kreis Timiş, Rumänien In unserer Rubrik Macedonia stellen wir Euch von Zeit zu Zeit Ortschaften oder Gegenden rund um den Globus vor, die den Namen Macedonia tragen. Dieses mal reisen wir nach Rumänien. In die Gegend von T ...
Wie die makedonische Phalanx die Welt eroberte Die Errungenschaften Alexanders des Großen sind in der Geschichte im Allgemeinen verankert, so auch in der Militärgeschichte. Er führte eine Kampftruppe mit sich, die der Garant für seine Siege und Er ...
Mazedonien eröffnet Handball Europameisterschaft 2024 gegen Frankreich Die Handball Europameisterschaft 2024 findet vom 10. bis 28. Januar statt und der Titelverteidiger ist Schweden. Die 16. Handball-Europameisterschaft der Männer wird am Abend um 18:00 Uhr mit dem Spie ...
Mirjana Naumoska
Mirjana Naumoska
Who We Are
About Us
Leadership
Board
Council
Global Chairs
Generation M
Staff
Interns
Accomplishments
Annual Reports
Global Voice
United States
Australia
...
Ethnic Macedonian Discrimination Concerns Raised by Tetovo Football Club Over Stadium Usage The Teteks football club, based in Tetovo, Macedonia, has taken to its social media platforms to voice concerns over ethnic discrimination affecting its operations. The club, along with FC Ljuboten an ...
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
In the heart of Macedonia’s history lies the inspiring tale of M.A. Cento, a visionary leader who dedicated his life to the cause of an independent and united Macedonia. His profound impact on t ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
Wizz Air und Lufthansa waren die einzigen beiden Fluggesellschaften, die sich um eine erneute öffentliche Ausschreibung des mazedonischen Ministeriums für Verkehr und Kommunikation für die Bereitstell ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Јане Ченто: Каква е правдата или неправдата? На Фејсбук страната “Слобода на Јане Ченто” се коментираше одлуката на Апелација за укинување на куќниот притвор на Рашковски.
Ова е текстот од објавата на Фејсбук:
“Каква е правдата или поточно ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...
Postkarte von Stip - 1984
Postkarte von Stip - 1984
Alte Postkarte aus Stip, Mazedonien. Kollagen Karte in Farbe mit verschiedene Motive aus der Stadt.
Datiert bzw abgestempelt am 08.06.1984. Empfänger in der Schweiz.

Вчитај уште