РОДОЉУБЕН РАЗГЛАСНИКАР

Премиерот Ковачевски се поклони и положи цвеќе пред спомен плочата на Светите Кирил и Методиј...
Премиерот Ковачевски се поклони и положи цвеќе пред спомен плочата на Светите Кирил и Методиј...
Премиерот Димитар Ковачевски заедно со делегацијата на Македонија која е во дводневна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на македонските и сесловенските просветители Светите Кирил и ...
Крмов за Лидер: Левица и претходно блокираше штетни закони, но изостана реакција на ВМРО-ДПМНЕ Интервју на пратеникот на Левица, Борислав Крмов, за порталот Лидер.
Лидер: По блокадата на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ најави протести почнувајќи од 18 јуни како одговор на актуелната политичка состојба в ...
Одлагање на земјеното третирање за заштита од комарци поради временските услови Известување во врска со земјеното третирање за заштита од комарци Заради неповолните временски услови, земјеното третирање за заштита од комарци кое беше предвидено за денеска 23.05.2022 се одложува. ...
Ако треба на некого да му го раскажеш Вучиќ во еден виц
Ако треба на некого да му го раскажеш Вучиќ во еден виц
Господ ги собира Путин, Бајден и Вучиќ за да им каже дека сите луѓе на планетава ќе умрат за седум дена и дека тоа е неизбежно и треба што е можно побрзо да им го соопштат на своите граѓани.
Левица: Новото поскапување на струјата во јули ќе ја колабира државата
Левица: Новото поскапување на струјата во јули ќе ја колабира државата
Реакција на политичката партија Левица
Сите енергетски компании поднесоа многу повисоки пресметки до Регулаторната комисија за енергетика за сопствените трошоци, со што неизбежно е ново поскапување ...
Новото поскапување на струјата во јули ќе ја колабира државата Сите енергетски компании поднесоа многу повисоки пресметки до Регулаторната комисија за енергетика за сопствените трошоци, со што неизбежно е ново поскапување на струјата кое следи од јули.
Последно ...
Ковачевски во придружба на ќерката Тамара се сретна со Папата (Видео) Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата којашто е во дводневна посета во Рим и Ватикан во рамките на традиционалните свечености во чест на 24 М ...
Македонскиот јазик во светлина на општословенската и црковнословенската јазична матрица
Македонскиот јазик во светлина на општословенската и црковнословенската јазична матрица
Историјата е врежана во културната меморија, без којашто не би имало никакви препознатливи и агилни идентитети. Дваесет и четврти мај е ден кој ги обединува, макар комеморативно и симболично, сите сло ...
Наришкин: Ерата на ,,Златната милијарда” е мртва и ќе биде заменета со нов праведен светски... Поредокот заснован на бизарната депопулациска идеја на „златната милијарда“ во светот ќе биде заменет со поправеден, разумен и почесен светски поредок, смета Сергеј Наришкин, директор на Руската служб ...
Американски колумнист: Бумерангот на американското лицемерие во третиот свет се врати на Запад Во обид да му се спротивстават на комунизмот, САД со децении ги поддржуваа автократите и деспотите низ Третиот свет, што не можеше а да не предизвика криза на демократијата, пишува колумнистот на Фори ...
Wie Mazedoniens Modelabels Textilabfälle reduzieren wollen Neue Kleidung aus alter oder nicht verkaufter Kleidung
Der Beitrag Wie Mazedoniens Modelabels Textilabfälle reduzieren wollen erschien zuerst auf Mazedonien News.
МАНАСТИРОТ „СВ. ЃОРЃИЈА“ – ЕДНО ОД СТАРИТЕ СВЕТИЛИШТА ВО ДОЛИНАТА НА РАНОХРИСТИЈАНСКИ ЦРКВИ КАЈ СЕЛОТО...
МАНАСТИРОТ „СВ. ЃОРЃИЈА“ – ЕДНО ОД СТАРИТЕ СВЕТИЛИШТА ВО ДОЛИНАТА НА РАНОХРИСТИЈАНСКИ ЦРКВИ КАЈ СЕЛОТО...
Манастирот „Св. Ѓорѓија“ кај селото Дуње, Прилепско  е само еден од големиот број локалитети, кои се јасен доказ за изгубената контрола на надлежните институции за заштита на културното наследство. Ов ...
Demosthenes, seine Philippika und die Makedonen Ein wichtiger Anhaltspunkt der antiken Geschichte und der stetigen Frage, ob die Makedonen nun Griechen gewesen sind ist der athenische Redner Demosthenes. Er hinterließ uns wichtige Zeugnisse in dies ...
ДЕЛ ОД ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА БИТОЛСКО И БИТОЛА (4)
ДЕЛ ОД ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА БИТОЛСКО И БИТОЛА (4)
ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВСКИ
РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)
РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)
Ова, навистина, бил момент на слава за Атина кој бил восхитувачки прославен, со објавување војна на Македонија. Тоа бил импулсивен потег, кој, за жал, бил возвратен. На призорот на македонската војска ...
Матица на иселениците од Македонија до Мане Јаковлески Почитуван господине, со возвишено чувство на славеници го имаме задоволството да Ве известиме дека годинава се нарушуваат 45 години од постоењето и активното работење на Матицата на иселениците од Мак ...
ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК УШТЕ ВО 1923 г.
ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК  УШТЕ ВО 1923 г.
Документот е официјален договор од Воденскиот Јавен Нотар , во 1923 година, меѓу македонски жители на село Платани и грчката држава, за купување на земја и имоти од државата во село Платани, кое е осн ...
Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес
Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес
Фото: Маја Јаневска-Илиева
Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес
Од Киро Кипроски
Mazedonier nutzen ein Taxi sechsmal mehr als Bahn Der Autobus als Verkehrsmittel steht weiterhin an erster Stelle
Der Beitrag Mazedonier nutzen ein Taxi sechsmal mehr als Bahn erschien zuerst auf Mazedonien News.
Mazedonierin bekam 1940 von US Journalist 2 Dollar für ein Foto Als er die hübsche junge Mazedonierin sah, konnte er nicht widerstehen – so bot er ihr zwei US Dollar für ein gestelltes Foto an. Wir schreiben das Jahr 1940, als der US-amerikanische Journalist ...
МатеМатиУка (mathematics) И НАТО И ЕУ НЕМА АЛТЕРНАТИВА! Пишува Зоран Јованчев, Претседавач на Родина Македонија
Пред некој ден излезе информација дека Република Македонија во првите 3 месеци потрошила 300 милиони евра од девизните резерви за енергија, о ...
Застрашување и употреба на нуклеарно оружје и кризата во Украина “Непосредна цел на политичкото делување е моќта. Политичката моќ е моќ над мислите и дејствијата на луѓето.„[1]
Меѓународниот суд на правдата во своето правно мислење, кога е во прашање правото на ...
Обединетата Mакедонска Дијаспора вработува нов Директор за Македонија Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) – која претставува водечки глас за Македонците во странство, со седиште во Вашингтон и оперативна на три континенти – го ангажираше Гордан Јорданов како нејзин н ...
СТАРИОТ ГРАД ПРИЛЕП БИЛ ГРАД УШТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ И РИМСКИОТ ПЕРИОД (3)
СТАРИОТ ГРАД ПРИЛЕП БИЛ ГРАД УШТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ И РИМСКИОТ ПЕРИОД (3)
СПОМЕНИЦИ ОД ХРАМОВИ И ДРУГИ ПРЕСТИЖНИ ГРАДБИ ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ВО СРЕРДНОВЕКОВНИТЕ ЦРКВИ ВО ВАРОШ – ЦРКВАТА „СВ. АТАНАСИЕ“
            Црквата „Св. Атанасие“ во Варош кај Прилеп претставува м ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Failure of Making the World in its Own Neoliberal Image With the World Bank’s Scrapped...
Authored by Goran Sumkoski and published by Geopolitica.ru and One World. As God created man in his own image, the globalist international financial organizations similarly created and projected the w ...
Новогодишно обраќање на лидерот на ИНТЕГРА Нека е благословена 2021 година, нека благодатта и милоста Божја ги допре срцата на нашиот народ македонски, на сите Вас драги наши, а претстојните Божиќни празници ги израдуваат Вашите срца и души.
& ...
„ОСВЕН ИМЕТО МАКЕДОНИЈА НИШТО ДРУГО НЕ Е ПРИФАТЛИВО“ Note: Banned by Google. Leaked Wiki. На социјалната мрежа Twitter се појави објава (твит) со содржина која веднаш алармира дека нешто сериозно е во прашање. Имено, изгледа дека многу од преговарањата ...
БРЕНДИРАНИОТ КОСТУМ И РАЃАЊЕТО НА НОВАТА МАКЕДОНСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА Неделава така ми пројде од тантежи и настани како во ова наше поднебје така и случувањата во светски рамки.  Сума сумару се ...
Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“ Семинар: „Од идеја до мерливи резултати“
 
Датум: 30 ноември 2019
Почеток: 10:00 – 15:00 ч.
Времетраење на семинарот: Еднодневен, четири презентации од 45 мин, со паузи
 
Цели:
Со реал ...
Team Uzunov
GERMANY NO COMMENT ON "ANTI NAZI" BAN ON VISITING ALBANIAN NATIONALISTS
GERMANY NO COMMENT ON
by Sasha UzunovThe German Interior Ministry says it cannot comment - for privacy reasons - if Albanian nationalists in Macedonia who venerate WWII Albanian Nazi collaborators are banned from entering ...

Вчитај уште