kolozeg.infooff.net.mkfreeglobe.mkbregalnicki.mkmkd.mkopserver.mkvardar.infovrabotnik.com.mkmacedoniancontentfarmerskolovrt.comfutv.mediaНова МакедонијаАналитикумИнфомаксИнфомакс (youtube)ИДЧПД
Вучиќ: Србија ќе победи, можете да сонувате за признавање на Косово Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека предупредувањата од САД дека Србија трупа војска на границата со Косово се несразмерни, бидејќи, како тврди тој, бројот на српски војници на терен се на ...
Косово бара Србија да ги повлече војниците од границата Владата во Приштина доцна во саботата ги повика властите на соседна Србија да ги повлечат своите воени трупи од граничната линија со Косово.
„Владата на Република Косово внимателно и будно ги следи ...
БЕСА нема да гласа за Уставни измени: Прво формулација албански јазик наместо 20 отсто, па...
БЕСА нема да гласа за Уставни измени: Прво формулација албански јазик наместо 20 отсто, па...
Сѐ додека не се внесе промената на формулацијата од 20 отсто јазикот што го зборуваат граѓаните во албански јазик, пратениците на Беса нема да ги гласаат уставните измени, вели во неделното интервју з ...
Бомбаш самоубиец се разнесе пред зградата на полицијата во Анкара
Бомбаш самоубиец се разнесе пред зградата на полицијата во Анкара
Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на зградата на полицијата, пренесоа турските медиуми.
Турскиот министер за внатрешни работи ...
Добра вест за пензионерите: Почнува исплатата на пензиите Од утре, 2 октомври тргнува исплатата на септемвриските пензии за над 330.000 пензионери, иако дел од банките уште вчера започнаа со исплата на пензиите. Халкбанка од вчера почна со исплата на пензиит ...
ГАЛЕРИЈА: Почна Виз Ер Скопскиот маратон
ГАЛЕРИЈА: Почна Виз Ер Скопскиот маратон
Со над 11.000 учесници од 53 држави, започна 19. издание на Виз Ер Скопскиот маратон.
 
The post ГАЛЕРИЈА: Почна Виз Ер Скопскиот маратон appeared first on Нова Македонија.
Бомбашки напад во Анкара пред Дирекцијата за безбедност (ВИДЕО) Бомбашки напад во Анкара пред Дирекцијата за безбедност (ВИДЕО)
Dubravka
Sun, 10/01/2023 - 10:56
Во притвор возачот кој што пијан удри во трактор, па во мини купер и побегна Во притвор возачот кој што пијан удри во трактор, па во мини купер и побегна
Kejt
Sun, 10/01/2023 - 10:41
Албански државјанин со привремен престој во Кавадарци под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Дреново
Албански државјанин со привремен престој во Кавадарци под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Дреново
Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Република Албанија со привремен престој во Кавадарци, за кого постои основано сомнение дек ...
Бомбаш самоубиец се разнесе пред зградата на полицијата во Анкара
Бомбаш самоубиец се разнесе пред зградата на полицијата во Анкара
Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на зградата на полицијата, пренесоа турските медиуми.
Турскиот министер за внатрешни работи ...
„Бела ноќ 2023“ со многу изложби, перформанси, концерти, театарски претстави... „Бела ноќ 2023“ со многу изложби, перформанси, концерти, театарски претстави...
Kejt
Sun, 10/01/2023 - 10:13
Најновата закана за САД е деменцијата
Најновата закана за САД е деменцијата
Како што старее американската политичка класа, деменцијата меѓу високите официјални лица на САД претставува закана за националната безбедност, предупредува првата студија од ваков вид, изведена од тин ...
Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во...
Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во...
Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во притвор?! Прашуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.
-Огласот на Лотарија е кроен по лицето на 8888.бг на Васи ...
Како би одела отплатата на „Чебрен“ доколку самите инвестираме во нејзината изградба?
Како би одела отплатата на „Чебрен“ доколку самите инвестираме во нејзината изградба?
Резултатите се вџашувачки и само најголеми недомаќини не би се одлучиле за самостојна градба. Електраната би била отплатена после само 13 години. Домаќинска земја би требало самата да гради производни ...
Бугарска пропаганда во Македонија Бугарската пропаганда е разгранет систем за ширење на бугарското национално чувство, култура, јазик, идеја и влијание меѓу населението во Македонија.Организираниот пробив на бугарската пропаганда во М ...
Најпродаваните книги на сите времиња Kнигата секогаш важела за вистински духовен водич. Сите животни лекции, забава, едукација, бегство од секојдневниот живот, ги впиваме токму од книгите, а некои од нив го промениле и текот на историја ...
Ролат со јагоди и крем од ванила
Ролат со јагоди и крем од ванила
Потребни состојки:
За тесто:
– 4 јајца
– 1 лажица какао
– Малку екстракт од ванила
– 90 грама шеќер
– 85 грама безглутенско брашно
За фил:
...
Пак ли ќе ги лажеш дека си поднел барање за зголемување на платите? Платите во одбраната неколкукратно зголемувани години наназад… 🎯 Шумската полиција доби плус 30% на плата и К15 пред 3 години
The post Пак ли ќе ги лажеш дека си поднел барање за зголемување на ...
ВЛЕЗЕНИ СМЕ ВО ЕДНА ОПАСНА СПИРАЛА: Не е чудо што има се‘ помалку квалификувани работници... Македонските компании, особено малите и средните се соочуваат со бројни предизвици. Младите одвај се решаваат да започнат сопствен бизнис. Работната
The post ВЛЕЗЕНИ СМЕ ВО ЕДНА ОПАСНА СПИРАЛА: Не е ч ...
КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат... Како живеат Балканците во Германија? Често прашање на кое денес повеќе од кога било се бара одговор. Над 400.000 лица
The post КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечн ...
The party is the state
The party is the state
In a recent interview with the Voice of America, Bujar Osmani, the Minister of Foreign Affairs of Macedonia, said something quite revealing which, when you understand what he is saying, is very much a ...
Проф. Андовска: Ако добро сум сфатила…
Проф. Андовска: Ако добро сум сфатила…
Ако добро сум сфатила,
да се земе бугарски пасош подразбира
и дека тврдите
(и го поткрепувате своето тврдење со документи),
па и потпишувате дека
вашите предци (родители, баба, дедо, прабаба, прадедо) ...
Проф. Ванковска: Ја гледам ситуацијата на Косово и околу Косово, па си мислам
Проф. Ванковска: Ја гледам ситуацијата на Косово и околу Косово, па си мислам
Ја гледам ситуацијата на Косово и околу Косово, па си мислам: доволно ми е побелена косата за да го имам ова дежа ву чувство. Се’ е исто (или слично), ама обратно.
Тоа се тие циклуси на конфликтите за ...
Macedonian Content Farmers Podcast, Episode 161: Fratricidal war in VMRO It's a weird one. We have a major spat in VMRO, between Mickoski and Gruevski, and frankly we don't know where to begin. There are so many conspiracy theories from all sides about this drama - is the ...
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
Кон Суверена Национална Доктрина И Суверен Економски Развој – Горан Шумкоски
(од целосната научна студија објавена во академското списание RUDN Меѓународни односи) Разбирам дека многумина од вас го делат мојот став дека ни е доста од едноставно објаснување и жалење колку е лош ...
Вечерва во КОНТРААРГУМЕНТ Мирка Велиновска – Тема, Операција Вагнер Вечерва во емисијата КОНТРААРГУМЕНТ на јутјуб каналот Слободен Свет, гостува Мирка Велиновска – Тема, Операција Вагнер Не пропуштајте! Емисијата почнува во 21 и 30 часот.
The post Вечерва во КОН ...
Мадуро: Путин „победнички“ по бунтот на Вагнер Рускиот претседател Владимир Путин успеа да спречи граѓанска војна во неговата земја, изјави во саботата венецуелскиот лидер Николас Мадуро, неколку часа откако шефот на ПМЦ Вагнер Евгениј Пригожин се ...
Петербуршки форум – „непријатно“ изненадување! Јубилејниот 25 Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург се одржа во услови на без преседан притсок од санкции врз Русија, што не влијаеше на вниманието на заинтересираните претставници на меѓу ...
РАДОМИРОВ CONTRA МЕНКИНОСКИ Иако овој човек всушност претставува класичен пример како може едно битие родено на почетокот како човечко, да се претвори со текот на животната метаморфоза во еден организам кој ги содржи сите античо ...
Повик од единствената МАКЕДОНСКА политичка организација со изворна МАКЕДОНСКА ИДЕОЛОГИЈА! ПО МАКЕДОН! ПОВИК ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЗА АКТИВНО УЧЕСТВО ВО СОЗДАВАЊЕ НА НОВА ПОЛИТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА
Веќе од септември 2018-та година, а уште повеќе по уставните промени јануари 2019-та, откако конечно се по ...
Високи претставници на Руската Православна Црква во посета на Македонија Македонија ја посети Митрополитот Антониј кој беше придружуван од неговиот заменик Николај Балашов кој долги години е задолжен за руската црковна дипломатија. Со нив беше и рускиот амбасадор во земјав ...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Македонскиот Народ и Сите Слободолјубиви Суверени Народи На Светот Стојат Рамо До Рамо Со Русија...
Сите народи ширум светот, угнетени од нивните нелегитимни вазалски влади наметнати од Западот, ја гледаат руската победа против криминалните и воинохушкачки глобалистички неолиберални елити како единс ...
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
Една година од самоУБИСТВОТО на Ниче Димовски – Македон!
На денешен ден минатата година, на возраст од 56  години, “се самоуби“ Ниче Димовски – Македон. Димовски беше патриот, борец за човековите права на Македонците во Македонија и светот, генерален секрет ...

Вчитај уште