narodnavolja.comumdiaspora.orgmhrmi.orgshilomagazine.com.aumakedonien.mkvesnik-ilinden.commazedonien-news.mkmacedonia-news.commazedonien-news.blogspot.compelagon.dezeitreise-makedonien.blogspot.commacedoniatimes.newszentralratdermakedonen.deunitedmacedoniansflorina.orgomoilindenpirinВасил СтерјовскиintvaustraliaMА "Ilinden"-TiranaВесник МакедониумМАК ИНФО
Ване од Дунавка: Влегувам во политиката за да го штитам бугарското малцинство во Македонија Наредниот месец Ване Цветанов, поранешен претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата се враќа во Македонија, откако во ноември лани замина во Германија, каде бараше азил.
Сега, за ,, ...
Се’ повеќе жени сакаат да бидат полицајки-расте интересот за полициски службеници во државата Од вкупно пријавени 1458 кандидати, само 600 ќе бидат избрани да бидат идни полицајци. Според министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, интересно е што бројот на кандидати на жени и девојки се ...
Никола Ѓурѓај, Претседател на Македонското друштво “Илинден“-Тирана гостина на емисијата „Стадион“ на Канал 77 (ВИДЕО)
Никола Ѓурѓај, Претседател на Македонското друштво “Илинден“-Тирана гостина на емисијата „Стадион“ на Канал 77 (ВИДЕО)
Уцена на терен од страна на бугарската држава се случува во моментов меѓу македонското население во Албанија, додека се спроведува Пописот. Македонското население, кое изминатите години има земено буг ...
Maкедонците во Албанија едногласни: Бугари во Албанија нема
Maкедонците во Албанија едногласни: Бугари во Албанија нема
Денеска во Пустец се оствари средба меѓу поранешниот градоначалник на општина Пустец Едмонд Темелко, кандидатот за градоначалник на таа општина на последните локални избори Панди Јани, македонските ак ...
Марковски: Потребно е да се исправи екстремниот дисбаланс во образованието на Македонците во Албанија
Марковски: Потребно е да се исправи екстремниот дисбаланс во образованието на Македонците во Албанија
Кога говориме за македонскиот јазик и култура во албански контекст потребно е да имаме во предвид неколку значајни компаративни факти кои ќе ни овозможат полесно да дојдеме до саканиот одговор, рече а ...
Кичевчанка познат модел во Швајцарија,годините не и можат ништо
Кичевчанка познат модел во Швајцарија,годините не и можат ништо
Таа е вистинска дама која плени со својот сексипил и убавина. Ева позната како Каја е родена во Кичево, но Швајцарија е една од најубавите и најбогатите земји во Европа. Сигурно се прашувате зошто в ...
(видео)Финалистот од Македонското талент шоу Благојче Тодоровски ја промовираше својата прва песна и спот Младиот и талентиран финалист од Македонското талент шоу Благојче
Тодоровски снимаше видеозапис на неговото првенче насловено како
“Заљубен и збунет “. Песната е дело на неговиот повозрасен колега с ...
Оспорување на „нови“ јазици во ЕУ Бугарија не е единствената ЕУ-членка, чиј државен врв на највисоко официјално ниво, негирајќи го постоењето и посебноста на македонскиот јазик, и не признавајќи го неговиот статус како малцински јазик ...
Во Тирана промовирано албанското издание на книгата „Етнографија и антропологија на Македонците „Нашинци“ од македонско... Во организација на македонската амбасада и албанскиот Институт за меѓународни студии во Тирана денеска беше промовирано албанското издание на книгата „Етнографија и антропологија на Македонците „Нашин ...
Zentralrat der Makedonen in Deutschland beglückwünscht alle Makedonen zum Europäischen Tag der Sprachen
Zentralrat der Makedonen in Deutschland beglückwünscht alle Makedonen zum Europäischen Tag der Sprachen
Anlässlich des Aktionstags zum 26. September, dem Europäische Tag der Sprachen, beglückwünscht der Zentralrat der Makedonen in Deutschland alle Makedonen mit der Botschaft, Makedonisch als Muttersprac ...
“ЗАМКА ЗА СЛОНОВИ”
“ЗАМКА ЗА СЛОНОВИ”
„Замката за слонови„ е позната стапица (трик) во „Одбиениот гамбит на кралицата“ кој се игра со црните фигури. Тоа е стапица во која паднаа безброј играчи, главно аматери.
Стапицата за слонови ...
Nationalfeiertag 8. September – Unabhängigkeitstag Makedoniens
Nationalfeiertag 8. September – Unabhängigkeitstag Makedoniens
Der Unabhängigkeitstag Makedoniens ist ein gesetzlicher Feiertag, der in Makedonien am 8. September gefeiert wird. Der Feiertag wird im Volksmund auch „Osmi Septemvri „(8. September) genan ...
Ethnic Macedonian Discrimination Concerns Raised by Tetovo Football Club Over Stadium Usage The Teteks football club, based in Tetovo, Macedonia, has taken to its social media platforms to voice concerns over ethnic discrimination affecting its operations. The club, along with FC Ljuboten an ...
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
Metodija Andonov Cento – Macedonia’s Visionary Leader
In the heart of Macedonia’s history lies the inspiring tale of M.A. Cento, a visionary leader who dedicated his life to the cause of an independent and united Macedonia. His profound impact on t ...
UMD Mourns Passing of Macedonian Leader in Bulgaria, Stojan Georgiev Stojan Georgiev (1938-2023), a great Macedonian patriot and activist in Bulgaria, passed away on July 5, 2023, at age 85. For close to 70 years, Georgiev championed Macedonian minority rights in Bulga ...
Македонско друштво “Илинден“-Тирана потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија
Македонско друштво “Илинден“-Тирана потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија
Македонско друштво “Илинден“-Тирана од Република Албанија преставувано од претседателот г-дин Никола Ѓурѓај, потпишаа Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија од Сојузн ...
Нова Македонија: Репортажа за иницијативата на македонското друштво “Илинден“-Тирана за повторно отворање на Лекторатот по... Иницијативата за повторно отворање на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана, кој запрел со работа пред нешто повеќе од десет години, почна во декември минатата годи ...
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
Mazedonien beginnt mit Arbeiten am Autobahnabschnitt des Korridors VIII
 Mazedonien hat mit dem Bau der Autobahn Tetovo-Gostivar begonnen, einer 17,5 Kilometer langen Strecke des Korridors VIII, teilte das Verkehrsministerium am Dienstag mit.Der Abschnitt Tetovo-Gost ...
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
WizzAir und Lufthansa im Rennen um mazedonische Streckensubventionen
Wizz Air und Lufthansa waren die einzigen beiden Fluggesellschaften, die sich um eine erneute öffentliche Ausschreibung des mazedonischen Ministeriums für Verkehr und Kommunikation für die Bereitstell ...
Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова „Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) ...
Јане Ченто: Каква е правдата или неправдата? На Фејсбук страната “Слобода на Јане Ченто” се коментираше одлуката на Апелација за укинување на куќниот притвор на Рашковски.
Ова е текстот од објавата на Фејсбук:
“Каква е правдата или поточно ...
Став на ОМД по повод условената покана за влез во НАТО Условеноста на Република Македонија со промена на уставното име и идентитет по цена на својата интеграција во НАТО, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) смета дека е контрадикторна со принципите и и ...
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Wehrmacht Offizier Kurt Waldheim in Bitola 1942
Eine sehr seltene Fotografie von Kurt Waldheim aus dem zweiten Weltkrieg, aus dem Jahr 1942 als Waldheim in hoher Position in Saloniki weilte.
Kurt Josef Waldheim war ein österreichischer Diplo ...
Postkarte von Stip - 1984
Postkarte von Stip - 1984
Alte Postkarte aus Stip, Mazedonien. Kollagen Karte in Farbe mit verschiedene Motive aus der Stadt.
Datiert bzw abgestempelt am 08.06.1984. Empfänger in der Schweiz.

Вчитај уште