ПРАВОСЛАВИЕ

ПРАВОСЛАВИЕ МК

ПокајаниеПремин ПорталСвета РевностСвитокПравославен МолитвословАгапиј ТивериополскиОртодулПрохорПѣвницаВистината Ќе Ве ОслободиБлогослов МКДигитал АеропагусБлаговестиМистагогијаМаран АтаПравославна ЕтикаТризвонЦрква ВелесМанастир Св. Јован - БигорскиМанастир Св. Јован - СлепчеМанастир Успение на Пресвета Богородица - ТрескавецДенешенАгиорит
ПРОФ. Д-Р МИТКО Б. ПАНОВ: Светите Кирил и Методиј не само што не биле Бугари,...
ПРОФ. Д-Р МИТКО Б. ПАНОВ: Светите Кирил и Методиј не само што не биле Бугари,...
Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век, пишува проф. д-р Митко Б. Панов, во врска со присвојувањата н ...
Да бидеме проповедници на светлината Христова
Да бидеме проповедници на светлината Христова
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Самарјанката, на Светата Литургија во храмот на Свети Николај во с. Вранештица, на 22 мај 2022 лето Господ ...
Тропар на преносот на моштите на светиот Христов чудотворец Николај Мирликијски 22/05/2022
 Тропар на преносот на моштите на светиот Христов чудотворец Николај Мирликијски 22/05/2022
 Велики угодниче Божји, Николае свети,чии молитви нѐ закрилуваат нас коипловиме по морето на овој живот.
Празник во чест на чудата на Свети Јован Богослов-21.05
Празник во чест на чудата на Свети Јован Богослов-21.05
Со името на светиот апостол и евангелист Јован се поврзани два празника. Празникот на 21/8 мај, е востановен во чест на чудата што се случувале над неговиот гроб. Имено, покрај многуте чуда што ги нап ...
СЛИКАТА НА СВЕТИ ЈОВАН БОГОСЛОВ Е ОРЕЛ КОЈ СЕ ВОЗДИГНУВА ДО НЕБОТО
СЛИКАТА НА СВЕТИ ЈОВАН БОГОСЛОВ Е ОРЕЛ КОЈ СЕ ВОЗДИГНУВА ДО НЕБОТО
Сликата на Јоеан Богослов е орел кој се издигнува до небото. Често ни се чини дека главната работа е овде на земјата, но треба да се потсетиме на големата мистерија на Јован Богослов - празната гробни ...
Соопштение (20.05.2022 18:57)
Соопштение (20.05.2022 18:57)
Соопштение (20.05.2022 18:57)
Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија ќе престојува делегација ...
Светите рамноапостолни Кирил и Методиј – проповедници на благочестието…
Светите рамноапостолни Кирил и Методиј  –  проповедници на благочестието…
Светите рамноапостолни Кирил и Методиј
Отци, за восхит достојни, вие нѐ збогативте со духовна ризница, бидејќи од вас започна Божествената литургија да се служи на јазикот словенски.
И ние, како заедн ...
Благодарноста е сол на сите добродетели
Благодарноста е сол на сите добродетели
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во четвртата недела од Света Пасха, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 15 мај 2022 лето Господово
Ден ...
The Jesus Prayer – За Исусова молитва (part 2) ~+~ Conversation between the Elder and the Student Student: It seems to me that the view of Elder Seraphim is too strict. Elder: It looks like that only when you examine it superficially. It seems lik ...
Умееме да ги маскираме своите страсти Старец Никон Светогорец За страстите знаеме многу работи. За нашите страсти знаеме многу, така што можеме и магистерски труд да направиме. На пример, земете ги филмовите, во кои има сосема природни де ...
Рацете на Мојсеј Свештеник Јани Мулев Во Стариот завет читаме многу интересни настани и личности, кои освен историска, имаат и духовна смисла. Па така, во Втората книга Мојсеева (2.Мојс. 17, 9-16) читаме дека Мојсеј с ...
Свети Ерхард, епископот на Регенсбург
Свети Ерхард, епископот на Регенсбург
СПОМЕН НА СВЕТИОТ ЕРХАРД, ЕПИСКОПОТ НА РЕГЕНСБУРГ, ЧИЈ СПОМЕН ЦРКВАТА ГО СЛАВИ НА 8 ЈАНУАРИ
(?-700; германски: Erhard von Regensburg)
Свети Ерхард[1] е роден во Ирска. За неговото ракополагање н ...
Слово на авва Амон за оние кои сакаат да безмолвуваат!
Слово на авва Амон за оние кои сакаат да безмолвуваат!
Многу актуелна тема за – Светото Писмо од ранпхристијанските отци: Авва Амон му беше близок другар на Св. Антониј Велики.
Живееше во вториот – третиот век по Христа.:
ПОУКИ
Авва Амон
Слово ...
Sunday of the Myrrh-bearing Women – Metropolitan of Strumica Naum ~+~ Somewhere, someone has nicely said that the closer we get to Golgotha, following Christ faithfully, the less people (spiritual children, friends) we see around us. It is not surprising. We also kn ...
Излезе од печат вториот дел од книгата Слепченски пролог со химнографија Воочи празникот на светиот свештеномаченик Кипријан Слепченски, по Божјо благоволение, излезе од печат вториот дел од книгата Слепченски пролог со химнографија, творештво на сестринството на Манастиро ...
И ќе Му го дадат името Емануил…
И ќе Му го дадат името Емануил…
И ЌЕ МУ ГО ДАДАТ ИМЕТО ЕМАНУИЛ…
Точно така е пишано кај пророкот Исаиј. Емануил или Со нас е Бог! Ама еве веќе 20 векови ова име и Божјото присуство со нас и меѓу нас е исмејувано и навредува ...
Грешките на пописот и верската припадност Во текот на изминатово деноноќие прочитав повеќе написи кои се обидуваат да ја оправдаат статистичката грешка при утврдувањето на верската припадност на актуелниот попис. За потсетување, станува збор ...
Недела на страшниот суд На денешен ден Црквата литургиски си спомнува за последниот Христов Суд. Всушност, оваа недела точно така се именува – Недела на страшниот суд. Ваквото именување на мнозина може да им изгледа необично ...
Чудото и слободата
Чудото и слободата
На 8 април 2012 година, на празникот Цветници, се случи еден несекојдневен настан. Имено, фреските во скопската црква „Св. Димитрија“ на мистериозен начин се самоисчистија. Следниов есеј беше напишан ...
За правилно воспитување на децата Од Св. Григориј Двоеслов       Петар: Чесни Владико, бидејќи човечкиот род е заробен со многу и неброени страсти, претпоставувам дека најголем дел од Небесниот Ерусалим ќе биде исполнет со деца.       ...
Св. Марко Ефески: За вистинската вера   До сега имавме Вера која немаше недостатоци во ништо, па затоа не ни е потребен Собор или Акт на унија за да се научиме на нешто ново… Се надеваме дека со неа ќе излеземе пред Бога и ќе добиеме прош ...
За оние кои „протестираат“ – Протоереј Алексеј Ткачев Современиот протестант „од нашите“, понекогаш и не е толку далечен од Православието. Во првите две-три години, тој е многу отдалечен. Сè во Православието за него е – или фолкор, или незнабоштво. Но, ж ...
За почитувањето на иконите – протоѓакон Андреј Кураев Дали почитувањето на иконите е идолопоклонство, дали истото е споменато во Библијата? Кој ги прави чудата преку иконите и што значи почитувањето на Божјиот образ во Човекот? – за ова и за мнгоу други ...
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
„Жалоста ваша ќе се претвори во радост…
и радоста ваша никој нема да ви ја одземе“
(Јован 16,20 и 22)
Најмили мои духовни чеда,
Велигден е срцевината на нашата христијанска вера, затоа што неј ...
Молебен во време на погубна епидемија и смртоносна зараза Ако е присутен свештеник, почнува свештенички, ако не, тогаш говориме: По молитвите на светите отци наши, Господи Исусе Христе, помилуј нè! Слава Ти, Боже наш, слава Ти. Цару небесен, Утешителу, Духу ...
Воскресенска искреност   Се наоѓаме на самиот праг на празникот над празниците – Христовото воскресение – Велигден. Во пресрет на ова Воскресение, да се запрашаме дали вистински сме подготвени да го пречекаме? Во таа н ...
ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ Од нашата Црковна историја На патот кон признавање и осамостојување на Македонската православна црква    ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ На 21 октомври 1943 година  во штотуку ослободената Дебарца се ...
Молитва кон преп. Иларион, епископ Мегленски O, утврдување на архиереите, Иларионе, слатко мое естество и име! Бидејќи имаш смелост пред Бога, погледни кон нас од висините, зашто сега, откако си се разрешил од огледалото и загатката, јасно ја гл ...
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
 
 
Нашата приказна не носи во Драма, Грција за време на тешките години од Нацистичката окупација. Зимата од 1941 година беше многу сурова.
Еден од моите соседи, Танасис (Атанасиос) кондур ...
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастирот Лесна во Провемонт, Франција оригинално е создаден пред речиси 100 год во чест на светата Икона на Мајката Божја од Лесна.
Манастирот најпрво бил основан во Лесна, Белорусија. Оваа област ...
Пѣвница
Шестостихија на осумте гласа Во грчките Октоиси, на крајот од секој глас постојат кратки поеми, составени секоја од шест дванаестерци, кои ги опишуваат карактеристиките на гласовите. За жал, никогаш не биле преведени на Црковносл ...
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
По една година од катастрофалниот пожар во манастирот Трескавец заврши истрагата за трагичниот настан.Од денеска случајот е во надлежност на јавното обвинителство.Според Жарко Велески, портпаролот на ...
Трескавец година потоа
Трескавец година потоа
Денеска се наврши една година од катастрофалниот пожар во манастирскиот комплекс „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец, кога во попладневните часови до темел изгореа манастирските конаци. Негов ...
Православна Етика
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false MK X-NONE X ...

Вчитај уште

МПЦ – ОА

МПЦ-ОА Австралиско-Новозеландска епархијаМПЦ-ОА Австралиско-Сиднејска епархијаМПЦ-ОА Брегалничка епархијаМПЦ-ОА Дебарско-Кичевска епархијаМПЦ-ОА Кумановско-Осоговска епархијаМПЦ-ОА Повардарска ЕпархијаМПЦ-ОА Преспанско-Пелагониска епархијаМПЦ-ОА Скопска епархијаМПЦ-ОА Струмичка епархијаМПЦ-ОА Тетовско-Гостиварска епархијаМПЦ-ОА - Богословија „Св. Климент Охридски“МПЦ-ОА Православен Богословски Факултет
Соопштение: Српскиот патријарх Порфириј во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија Одговарајќи со радост на поканата од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештена придружба ќе ја посети Македонската ...
Света Литургија за празникот на Св. Преподобен Јоаким Крчовски
Света Литургија за празникот на Св. Преподобен Јоаким Крчовски
На 23.05.2022 година, кога се празнува споменот на Св. Преподобен Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во манас ...
Божествена литургија На 22.05.2022г., во Неделата на Самарјанката, денот во кој светата Црква се сеќава на споменот на св. прор. Исаија, Преносот […]
Конкурс за прием на ученици во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ – Скопје за... Кандидатите треба да ги исполнуваат следниве услови: – Да завршиле основно образование; – Да имаат основно познавање од Православието; – […]
Eвангелист Јован Богослов 21.05.2022 На празникот св. ап. евангелист Јован Богослов во параклисот посветен на денешниот светител во с. Отушиште-Те...
Средба со потполковник Игор Станковски командант на Тетовската касарна 03.05.2022 во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф го прими потполковник Игор Станковски командант на Тетовската касарна.
Недела на Самарјанката – Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител и негово вбројување во...
Недела на Самарјанката – Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител и негово вбројување во...
На 22.05.2022 година во Манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, Неговото Блаженство Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Прва Јустинијана, г. г. Стефан, отслужи Бож ...
Недела 5-та на Воскресение (на Самарјанката) {artsexylightbox singleImage="images/stories/22-05-22/01.jpg" path="images/stories/22-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}
Недела 5-та на Воскресение (на Самарјанката) ...
Соопштение Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија ќе престојува делегација  на Српската Православна Цркв ...
Божествена литургија На 15. 05. 2022г., во Четвртата недела по Христовото воскресение, Неделата посветена на раслабениот, ден во кој светата Црква си […]
Четврта недела по Пасха (Недела на раслабениот) – Света Архиерејска Литургија во манастирот „Успение на...
Четврта недела по Пасха (Недела на раслабениот) – Света Архиерејска Литургија во манастирот „Успение на...
На 15.05.2022 година, во Четвртата недела по Воскресението Христово, посветена на чудото што се случило со раслабениот, крај бањата Витезда, кога го празнуваме преносот на моштите на Свети Атанасиј Ве ...
Воскресна Вечерна богослужба и монашки постриг во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во Јанковец
Воскресна Вечерна богослужба и монашки постриг во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во Јанковец
На 14.05.2022 година, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во манастриот „Успение на Пресвета Богородица“, во Јанковец, отслужи Воскресна Вечерна богослужба, на која во мала схима го потстриж ...
Средба во кабинетот на Архиепископот На 13.5.2022, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во својот кабинет, оствари средба со Италијанскиот амбасодор во Македонија, Н. Е. г. Андреа Силвестри.
Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ-ОА Сooпштение (10.05.2022 12:24)
Светиот архијерејски синод (САС), на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата вонредна седница, одржана на 10 мај 2022 година, посв ...
Соопштение на Светиот Архијерејски Синод на МПЦ Светиот архијерејски синод (САС), на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата вонредна седница, одржана на 10 мај 2022 година, посвети посебно внимание на актуел ...
Светол Петок и Празникот на Пресвета Богородица - Живоносен Извор во манастирот Донибрук
Светол Петок и Празникот на Пресвета Богородица - Живоносен Извор во манастирот Донибрук
На 28 април, 2022 година, вечерта спроти Светол Петок, кога Црквата ги слави чудесата на Пресвета Богородица – Животодавен Извор, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, беше отслуж ...
Источен петок - Балаклија градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.
Велигденско послание на Митрополитот Г. Петар (2022)
Велигденско послание на Митрополитот Г. Петар (2022)
† ПЕТАР
ПО МИЛОСТА БОЖЈА,
МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И
АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ,
НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО
ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИС ...
Петти Светиклиментов научен собир „Сеќавање (па́мѧть)“ На 07.12.2021 г. (вторник), со почеток во 10:00 часот ќе се одржи Петтиот Светиклиментов научен собир на тема „Сеќавање (памѧть)“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент ...
Призив на Светиот Дух – молебен за успешен почеток на академската година По повод почетокот на академската 2021/2022 година, на први октомври 2021 година, во манастирот „Св. Јован Крстител“ во Капиштец, беше одржан молебен – Призив на Светиот Дух за успешен почеток на акад ...
Во тек е IV Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“ Почитувани,
Ве известуваме дека е во тек  Четвртиот Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во ...
СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН Како ослободител на плениците, и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души. (Тропар, глас ...
ТОМИНА НЕДЕЛА Откако Тома со страв ја стави раката во Твоите живо – носни ребра, Христе, го почувствува двојното дејство на двете природи, во Тебе соединети неслиено, и со вера ви – каше говорејќи: Ти с ...
ИСТОЧЕН ПЕТОК (БАЛАКЛИЈА) Едногласно да го восфалиме непресушниот и живо – творен извор, од кого течат божествени потоци; просејќи благодат, бидејќи тој катадневно точи исцеленија, така што, течењето на реките, во според ...
„Дојдете сите вие кои го славите сепразничното, светло и славно Воскресение, пак да го празнуваме светлото торжество на маченикот Георгија, и со пролетни цветови, како непобедлив, да го овенчаме, та, ...
„Откако го насеа православнато учење, го исече трњето на погрешното учење и го умножи семето на верата, со Духот пор4осено. Затоа те воспеваме, преподобен Атанасие“ (кондак на утрена на св. Атанасиј В ...

Вчитај уште