ПРАВОСЛАВИЕ

ПРАВОСЛАВИЕ МК

ПокајаниеПремин ПорталСвета РевностСвитокПравославен МолитвословАгапиј ТивериополскиОртодулПрохорПѣвницаВистината Ќе Ве ОслободиБлогослов МКДигитал АеропагусБлаговестиМистагогијаМаран АтаПравославна ЕтикаТризвонЦрква ВелесМанастир Св. Јован - БигорскиМанастир Св. Јован - СлепчеМанастир Успение на Пресвета Богородица - ТрескавецДенешенАгиорит
КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. новомаченица Злата Мегленска
КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. новомаченица Злата Мегленска
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 октомври.
Денеска е Св. новомаченица Злата Мегленска.
Света Злата беше родум од село Слатино, Мегленско во Егејска Македонија, од сиромашни родители. Еднаш, кога беше излегла по вода, ја пресретнаа некои бесрамни ...
ДЕНЕСКА Е СВ. ЗЛАТА МЕГЛЕНСКА: Татко ми е Господ Исус Христос, мајка ми е Богородица,...
ДЕНЕСКА Е СВ. ЗЛАТА МЕГЛЕНСКА: Татко ми е Господ Исус Христос, мајка ми е Богородица,...
Денеска е 13 октомври според стар стил и се слави Св. великомаченичка Злата Мегленска.
Родена е во селото Слатина, во Мегленската област, од сиромашни селски родители, коишто имаа уште три ќерки.
Света Злата беше кротка и побожна девојка, мудра со ...
ПРЕПОДОБНА МАЈКА ПАРАСКЕВА СВЕТА ПЕТКА, МОЛИ СЕ ЗА НАС!
ПРЕПОДОБНА МАЈКА ПАРАСКЕВА СВЕТА ПЕТКА, МОЛИ СЕ ЗА НАС!
ПРЕПОДОБНА МАЈКА ПАРАСКЕВА СВЕТА ПЕТКА
УТРЕНА
Тропар, глас 4.
Пустинскиот и самотен живот си го засакала, и по стапките на Христа, твојот Младоженец, ревносно си тргнала; и благиот Негов јарем во младоста си го зела, со Крстот си се вооружила ...
“He убивај” Што се’ преставува оваа заповед – убиство?
“He убивај” Што се’ преставува оваа заповед –  убиство?
Шеста Божја Заповед “He убивај”
Што ќе кажеме во врска co оваа заповед ние, кои сме решиле да ги исправиме своите патишта и да го изнесеме своето покајание пред Лицето Господово?
Убиство, убиец – о, колку се тоа страшни зборови!
...
Спомен на Светите Отци од Седмиот Вселенски собор
Спомен на Светите Отци од Седмиот Вселенски собор
Постојат 7 Вселенски Собори кои што се одржувале во периодот од 4 до 8 век и тоа: 1 во Никеја 325 година; 2 во Цариград (Константинопол) 381 година; 3 во Ефес 431 год.; 4 во Халкидон 451 год.; 5 во ...
Православието во Виетнам
Православието во Виетнам
ПРАВОСЛАВИЕТО ВО ВИЕТНАМ
Местоположба: Виетнам е земја во југоисточна Азија. Се протега на полуостровот Индокина, и граничи на север со Кина, на запад со Лаос, на југозапад со Камбоџа, како и со Јужното Кинеско Море на исток. Таа е најнаселена ...
Заплови во подлабоко! (Постепен пристап) Дедо Наум
Заплови во подлабоко!  (Постепен пристап) Дедо Наум
Постепен пристап
Во денешното евангелско четиво (Лука 5, 1–11) забележуваме три моментa поврзани со послушанието и со духовното растење.
Прво, Христос, притеснет од мноштвото народ, замоли услуга од Симон Петар ако може да го користи нивниот кораб, нивната сопственост и ...
Passive Sociopathy – Metropolitan of Strumica Naum ~+~ Purposeless construction of evil by word and deed, followed by insensitivity, is the most recognizable mark of people with a disorder of the Divine image in themselves, i.e. with personality disorder. Such people are commonly known as psychopaths and ...
Пасивна социопатија – Митрополит Струмички Наум ~+~ Беспричинско творење на зло со збор и на дело, а проследено од бесчувствителност, е најпрепознатливиот белег на луѓето со растројство на Божествениот лик во себе, т.е. со растројство на личноста. Таквите лица се општопознати како психопати и социопати. Но, ...
Архиепископ Анастасиј Јанулатос: Православието и човековите права – ΙΙI дел
Архиепископ Анастасиј Јанулатос: Православието и човековите права – ΙΙI дел
Разбирливо е дека нашите примарни Декларации за правата на човекот ставаат исклучителен акцент врз правата, без да ги поврзуваат или ставаат во релација со задолженијата; тие документи се напишани за време на револуција против државната власт и се стремат да ...
архим. Емилиан Симонопетритски: ЖЕЛБА И ТАГА
архим. Емилиан Симонопетритски: ЖЕЛБА И ТАГА
Умот кој долго размислува за нешто материјално, се разбира, станува зависен од тоа, имено, тоа е или желба, или тага, или гнев, или злопамтие, и ако не смета дека тоа е ништожно, нема да  може да се ослободи  од таа ...
Прилепскиот црковен катастих
Прилепскиот црковен катастих
ПРИЛЕПСКИОТ ЦРКОВЕН КАТАСТИХ
Од трите званични и административни книги: Кодиката, Протоколната книга и Катастихот, кои биле водени при црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп, од седмата деценија на XIX век, во црковното депо, денес во Државниот архив на Македонија – одделение ...
Гладот по Бога – како единствена смисла и надеж Спомени за отец Методиј (Петров) Валаамски (1961-2021) Отец Методиј (Петров) е роден во Македонија, од православни родители, и уште млад го засака Бога и посака целосно да му се предаде, па така, преку Света Гора, стигна во Русија, и остана ...
За прв пат излезе од печат Акатистот на преподобниот отец наш Јоаким Осоговски По големата Божја милост за прв пат излезе од печат Акатист на преподобниот отец наш Јоаким Осоговски, Сарандопорски пустиножител.
Како да прележите КОВИД-19 во 10 точки 1. Што да се прави кога дете на училишна возраст ќе ви се разболи од КОВИД? Па, процедурата е едноставна – така ќе ви кажат во училиштето – ќе си отидете на матичен лекар и тој треба да ви закаже ...
За Божественото смирение (втор дел)
За Божественото смирение (втор дел)
Исто така, потребно е човек да биде доволно внимателен, за да не падне во опасното привидно смирение и заблудено смиренословие, кои се манифестации на наивниот горделивец и лукавиот себичен човек. Изобличувањата го испитуваат нашето смирение. Смирениот човек жали при пофалбите, ...
Агиорит Агиорит
МИОКАРДИТИС НАКОН ДРУГЕ ДОЗЕ ФАЈЗЕРА
МИОКАРДИТИС НАКОН ДРУГЕ ДОЗЕ ФАЈЗЕРА
МИОКАРДИТИС НАКОН ДРУГЕ ДОЗЕ ФАЈЗЕРА☦️☦️☦️30- огодишњакиња- филолог и професор- Мариза Провата овде не говори о теоријама завере, нити износи лажне и псеудо-научне информације, већ директно, из болничке јединице са интензивне неге сведочи о свом горком искуству након примљене друге дозе ...
Го чекаме ли Христос? Свештеник Јани Мулев Никогаш нема да се откажам Додека учевме во Богословија, особено во првите класови, кога си почетник а мислиш дека имаш најголема вера, во тие детски дискусии, еден ученик, кој не беше воопшто сериозен во верата, почна сите ...
Крстот како воскресение и живот
Крстот како воскресение и живот
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија на празникот Крстовден во Рајчица, по читањето на Светото Евангелие, 14/27 септември 2021 лето Спасителово
Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!
Денес, ...
Дали полот е само состојба на умот? Според античкото хеленско предание, сѐ има суштина (essence) – вродена природа која е определена од целисходноста. На пример; природата на дабовиот желад е да стане дабово дрво, природата на јајцето е да стане птица. Слично, луѓето имаат природа, која, ако ...
Концептот на родово-сензитивно образование и родова еднаквост според гендер-идеологијата како закана за државното образование Високите технолошки достигнувања на современоста, освен благословена помош во работата, носат и искушение: човекот – којшто е лик, икона, образ божји – да биде преформатиран и корегиран до непрепознатливост. На пр. полот е сфера во која денес, човекот кој заборавил ...
Чудото и слободата
Чудото и слободата
На 8 април 2012 година, на празникот Цветници, се случи еден несекојдневен настан. Имено, фреските во скопската црква „Св. Димитрија“ на мистериозен начин се самоисчистија. Следниов есеј беше напишан една година по чудесниот настан.
Кој бог е толку голем, како ...
За правилно воспитување на децата Од Св. Григориј Двоеслов       Петар: Чесни Владико, бидејќи човечкиот род е заробен со многу и неброени страсти, претпоставувам дека најголем дел од Небесниот Ерусалим ќе биде исполнет со деца.            Григориј: Нема сомнеж ...
Св. Марко Ефески: За вистинската вера   До сега имавме Вера која немаше недостатоци во ништо, па затоа не ни е потребен Собор или Акт на унија за да се научиме на нешто ново… Се надеваме дека со неа ќе излеземе пред Бога и ќе добиеме ...
За оние кои „протестираат“ – Протоереј Алексеј Ткачев Современиот протестант „од нашите“, понекогаш и не е толку далечен од Православието. Во првите две-три години, тој е многу отдалечен. Сè во Православието за него е – или фолкор, или незнабоштво. Но, животот си го прави своето… Родната општина, која ...
За почитувањето на иконите – протоѓакон Андреј Кураев Дали почитувањето на иконите е идолопоклонство, дали истото е споменато во Библијата? Кој ги прави чудата преку иконите и што значи почитувањето на Божјиот образ во Човекот? – за ова и за мнгоу други прашања, кои возникнуваат и особено ги ...
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
„Жалоста ваша ќе се претвори во радост…
и радоста ваша никој нема да ви ја одземе“
(Јован 16,20 и 22)
Најмили мои духовни чеда,
Велигден е срцевината на нашата христијанска вера, затоа што нејзин темел и суштина е токму настанот ...
Молебен во време на погубна епидемија и смртоносна зараза Ако е присутен свештеник, почнува свештенички, ако не, тогаш говориме: По молитвите на светите отци наши, Господи Исусе Христе, помилуј нè! Слава Ти, Боже наш, слава Ти. Цару небесен, Утешителу, Духу на вистината, Кој си на секаде и сè исполнуваш, ...
Воскресенска искреност   Се наоѓаме на самиот праг на празникот над празниците – Христовото воскресение – Велигден. Во пресрет на ова Воскресение, да се запрашаме дали вистински сме подготвени да го пречекаме? Во таа насока треба сите ние искрено да си поставиме ...
ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ Од нашата Црковна историја На патот кон признавање и осамостојување на Македонската православна црква    ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ На 21 октомври 1943 година  во штотуку ослободената Дебарца се одржа првиот собор на македонското православна свештенство на слободната територија   ...
Молитва кон преп. Иларион, епископ Мегленски O, утврдување на архиереите, Иларионе, слатко мое естество и име! Бидејќи имаш смелост пред Бога, погледни кон нас од висините, зашто сега, откако си се разрешил од огледалото и загатката, јасно ја гледаш Света Троица! Сочувај го нашето стадо неповредено ...
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
 
 
Нашата приказна не носи во Драма, Грција за време на тешките години од Нацистичката окупација. Зимата од 1941 година беше многу сурова.
Еден од моите соседи, Танасис (Атанасиос) кондураџијата, едно многу ладно утро тргна на работа во својот ...
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастирот Лесна во Провемонт, Франција оригинално е создаден пред речиси 100 год во чест на светата Икона на Мајката Божја од Лесна.
Манастирот најпрво бил основан во Лесна, Белорусија. Оваа област пострадала духовно од насилство и присила луѓето да ја ...
Пѣвница
Шестостихија на осумте гласа Во грчките Октоиси, на крајот од секој глас постојат кратки поеми, составени секоја од шест дванаестерци, кои ги опишуваат карактеристиките на гласовите. За жал, никогаш не биле преведени на Црковнословенски (колку што ми е мене познато). За прв пат ги ...
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
По една година од катастрофалниот пожар во манастирот Трескавец заврши истрагата за трагичниот настан.Од денеска случајот е во надлежност на јавното обвинителство.Според Жарко Велески, портпаролот на судот во Прилеп, сите извршени вештачења потврдиле дека пожарот избувнал во гостинската соба број ...
Трескавец година потоа
Трескавец година потоа
Денеска се наврши една година од катастрофалниот пожар во манастирскиот комплекс „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец, кога во попладневните часови до темел изгореа манастирските конаци. Неговото обновување се очекува да започне ова лето. Моментално проектот за конаците се наоѓа ...
Православна Етика
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; ...
Православна Етика
СХИМОНАХИЊА МАКАРИЈА – ИЗБРАНИЧКА НА ПРЕСВЕТАТА БОГОМАЈКА (втор дел)
СХИМОНАХИЊА МАКАРИЈА – ИЗБРАНИЧКА НА ПРЕСВЕТАТА БОГОМАЈКА (втор дел)
Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times ...

Вчитај уште

МПЦ – ОА

МПЦ-ОА Австралиско-Новозеландска епархијаМПЦ-ОА Австралиско-Сиднејска епархијаМПЦ-ОА Брегалничка епархијаМПЦ-ОА Дебарско-Кичевска епархијаМПЦ-ОА Кумановско-Осоговска епархијаМПЦ-ОА Повардарска ЕпархијаМПЦ-ОА Преспанско-Пелагониска епархијаМПЦ-ОА Скопска епархијаМПЦ-ОА Струмичка епархијаМПЦ-ОА Тетовско-Гостиварска епархијаМПЦ-ОА - Богословија „Св. Климент Охридски“МПЦ-ОА Православен Богословски Факултет
Света Литургија во Неделата осумнаесетта по Педесетница
Света Литургија во Неделата осумнаесетта по Педесетница
На 24.10.2021 г., Недела осумнаесетта  по Педесетница (Св. апостол Филип; Спомен на Седмиот Вселенски Собор; Преп. Теофан Начертан; Св. Нектариј патријарх Цариградски; Св. маченички Зинаида и Филонида), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на Св, Никола, во ...
17 седмица по Педесетница Во 17 седмица по Педесетница во соборниот храм пресвета Богородица -Гостивар ,надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски...
16 (шеснаеста) седмица по педесетница 10.10.2021 Во 16 (шеснаеста) седмица по педесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф присуствуваше и проповедаше на света литургија во соборниот храм Св.Кирил и Методиј-Тетово.
Осумнаесетта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“ – Битола
Осумнаесетта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“ – Битола
На 24.10.2021 г., во Осумнаесеттата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Светиот апостол Филип, Преподобниот Теофан Начертани, Светиот Нектариј патријарх Цариградски, Светите маченички Зинаида и Филонида и споменот на Светите Отци на Седмиот Вселенски Собор, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, ...
Вечерна богослужба за Неделата осумнаесетта по Педесетница
Вечерна богослужба за Неделата осумнаесетта по Педесетница
На 23.10.2021 г., во храмот на Св. Јован Крстител, во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Воскресна вечерна богослужба за Неделата осумнаесетта по Педесетница (Св. апостол Филип; Спомен на Седмиот Вселенски Собор; Преп. Теофан Начертан; Св. Нектариј патријарх Цариградски; Св. ...
Седумнаесетта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Никола“ – Боримечка
Седумнаесетта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Никола“ – Боримечка
На 17.10.2021 г., кога го празнувавме споменот на Светиот свештеномаченик Еротеј, Светиот Стефан Штиљановиќ, Преподобниот Амон и споменот на Преподобниот Павле Препрости, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов, ерејот Николче Неделковски и протоѓаконот Драган Ѓоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија во ...
Света Литургија на празникот Покров на Пресвета Богородица
Света Литургија на празникот Покров на Пресвета Богородица
На 14.10.2021 год., на празникот Покров на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, служеше Света Литургија во храмот Покров на Пресвета Богородица, во Агино Село, Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Покров на Пресвета Богородица {artsexylightbox singleImage="images/stories/14-10-21/01.jpg" path="images/stories/14-10-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}
Normal
0
false
false
false
EN-US
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri",sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
...
Божествена литургија На 10.10.2021г., во XVI Недела по Педесетница, денот кога светата Црква го празнува споменот на св. м-ч Калистрат, светите апостоли […]
Средба во кабинетот на Архиепископот
Средба во кабинетот на Архиепископот
На 6.10.2021 година Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во својот кабинет ги прими потпретседателот и директор за Европа на ИЕМ (Источно – европска Мисија), г. Барт Рибински, како и претставникот на ИЕМ во Хрватска и директор на црковната служба ...
Призив на Светиот Дух – молебен за успешен почеток на академската година По повод почетокот на академската 2021/2022 година, на први октомври 2021 година, во манастирот „Св. Јован Крстител“ во Капиштец, беше одржан молебен – Призив на Светиот Дух за успешен почеток на академската година. Со молебенот чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски ...
Божествена литургија Соборот на сите македонски светители, кои со своите богоугодни дела имаат големо значење, не само за македонскиот народ, туку и […]
Божествена литургија – Крстовден ,,На Твојот крст се поклонуваме Владико, и светото Твое воскресение го славиме!” На 27.09.2021г. во МПБ ,,Св. Климент Охридски” се […]
Крстовден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје
Крстовден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје
На 27.9.2021 година, на празникот Воздвижение на светиот Крст – Крстовден, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, присуствуваше на Божествена Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.
 
 
 
 
Рождество на Пресвета Богородица во Калишта
Рождество на Пресвета Богородица во Калишта
На 21.9.2021 година, кога Црквата го празнува Рождеството на Пресвета Богородица, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан присуствуваше на Божествена Литургија во ставропигијалниот манастир посветен на Рождеството на Пресвета Богородица во Калишта. 
Молитва на Преображение
Молитва на Преображение
Исусе, дојди при нас повторно, не го слушај Петар! Слези од Тавор и дојди во нашиот дом, во нашите души! Дојди тука, каде ние страдаме и се трудиме за корка леб! Дојди тука, каде што сме распнати од луѓе, бесови ...
Мирисот на Христос
Мирисот на Христос
Човек секогаш може да молчи, може да не проповеда ништо, може да нема елоквентност – и во исто време длабоко и моќно да влијае врз срцата на луѓето. Ако луѓето тивко, не знаејќи како да проповедаат, покажуваат добрина и смирение ...
Во тек е IV Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“ Почитувани,
Ве известуваме дека е во тек  Четвртиот Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје.
Истиот можете да го следите во живо на нашиот YouTube канал на следниов ...
„Образование и заедничарење“ – IV Светиклиментов научен собир
„Образование и заедничарење“ – IV Светиклиментов научен собир
Ве известуваме дека на 07.12.2020 г. (понеделник), со почеток во 10:00 часот ќе се одржи Четвртиот Светиклиментов научен собир на тема „Образование и заедничарење“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Собирот ќе се одржи онлајн ...
СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН Како ослободител на плениците, и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души. (Тропар, глас 4) На 06. 05. 2019 година, кога го празнуваме споменот на Светиот ...
ТОМИНА НЕДЕЛА Откако Тома со страв ја стави раката во Твоите живо – носни ребра, Христе, го почувствува двојното дејство на двете природи, во Тебе соединети неслиено, и со вера ви – каше говорејќи: Ти си најславениот Господ, Боже на отци – ...
ИСТОЧЕН ПЕТОК (БАЛАКЛИЈА) Едногласно да го восфалиме непресушниот и живо – творен извор, од кого течат божествени потоци; просејќи благодат, бидејќи тој катадневно точи исцеленија, така што, течењето на реките, во споредба со него, се по – кажува помало. Затоа, пристапувајќи со љубов ...
На 04.10.2021 година, во Господа се упокои протоерејот-ставрофор Стојан Јанковски од Скопје, долгогодишен работник на нивата Господова, и тоа како секретар на САС на МПЦ-ОА, потоа како парохиски свештеник, а и како воспитувач во МПБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје. ...
Почитувани, во прилог Ви го пренесуваме Соопштението од канцеларијата на Дебарско-кичевската епархија Охрид, по повод големиот Јубилеј 40 години Архиерејска служба и 70 години од раѓањето на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. 

Вчитај уште