ORTHODOXY

Orthodoxy MK

ПокајаниеПремин ПорталСвета РевностСвитокПравославен МолитвословАгапиј ТивериополскиОртодулПрохорПѣвницаВистината Ќе Ве ОслободиБлогослов МКДигитал АеропагусБлаговестиМистагогијаМаран АтаПравославна ЕтикаТризвонЦрква ВелесМанастир Св. Јован - БигорскиМанастир Св. Јован - СлепчеМанастир Успение на Пресвета Богородица - ТрескавецДенешенАгиорит
Епископ Хризостом Војиновиќ: Поука
Епископ Хризостом Војиновиќ: Поука
Бог е присутен не само таму каде што се прават големи работи што ќе останат во историјата, туку и таму каде што мајката го воспитува своето дете во раце, каде што човек со тешкотии чесно заработува ле ...
ДЕНЕСКА Е СВ. ЕВСТАТИЈ ПЛАКИДА: Кога му кажа дека е христијанин, царот Адријан го фрли...
ДЕНЕСКА Е СВ. ЕВСТАТИЈ ПЛАКИДА: Кога му кажа дека е христијанин, царот Адријан го фрли...
Голем римски војсководец од времето на царевите Тит и Трајан. Иако незнабожец, Плакида (тоа е неговото незнабожечко име) беше човек праведен и милостив, сличен на капетанот Корнилиј, кого го крсти апо ...
КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. великомаченик Евстатиј Плакида
КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. великомаченик Евстатиј Плакида
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 септември.
Денеска е Св. вел. мач. Евстатиј Плакида.
Тој е голем римски војсководец за време на владеењето на императорите Тит и Трајан. ...
Избраникот Божји Сампсон Свештеник Јани Мулев Израилците, по којзнае кој пат, повторно правеа зло пред Господа, и отпаднаа од Него, па Бог ги предаде во рацете на Филистејците, и беа во нивно ропство цели четириесет години. В ...
Собор на сите македонски светители
Собор на сите македонски светители
Светата Македонска Православна Црква во првата недела од месец октомври, со голема слава и чест го празнува споменот на сите македонски светители, кои со своите богоугодни дела имаат големо значење на ...
„Дoбрoтo дeлo сe шири пo цeлиoт нeбeсeн свeт какo eлeкрична eнeргија“
„Дoбрoтo дeлo сe шири пo цeлиoт нeбeсeн свeт какo eлeкрична eнeргија“
И мртвитe ги чувствуваат и ги пoзнаваат дoбритe дeла штo им сe прават. Вo тoа христијанинoт нe трeба никакo да сe сoмнeва. Дoбрoтo дeлo сe шири пo цeлиoт нeбeсeн свeт какo eлeкрична eнeргија. Нeкoј ца ...
Упокојување на свети Јован Богослов
Упокојување на свети Јован Богослов
Упокојување на свети Јован Богослов
Светилен.
Како девствен по душа и по тело, блажени, Словото те избра, Богослове девственику, и те направи чудесен писател и слуга на Неговото божество, кој и од зем ...
He гледај на убавината на човечкото лице – Св. Јован Кронштадски
He гледај на убавината на човечкото лице – Св. Јован Кронштадски
He гледај на убавината на човечкото лице, туку гледај на човековата душа;
не гледај на неговата облека (телото е привремена облека), туку гледај кој се облекува во таа облека;
не гледај на уреденост ...
Образованието на умот – без срце (Св. Јован Кронштадски)
Образованието на умот – без срце (Св. Јован Кронштадски)
При образованието е многу штетно доколку го развиваме само умот и разумот, не обрнувајќи внимание на срцето.
На срцето треба да му се посвети поголемо внимание отколку на било што друго.
Срцето е жив ...
Православието во Босна и Херцеговина
Православието во Босна и Херцеговина
ПРАВОСЛАВИЕТО ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Местоположба: Босна и Херцеговина (БиХ) е држава во југоисточниот дел на Европа, сместена на западниот дел од Балканскиот полуостров. На север, запад и југозапа ...
Haiography of the Venerable Joanikij from Rakotinci – Father Gavril Galev The way of those who please God is strange, and when God wills, then He glorifies them   ~+~ The way of those who please God is strange, and when God wills, then He glorifies them. Everything is in ac ...
Слово за Рождество на Пресвета Богородица
Слово за Рождество на Пресвета Богородица
† Бигорски манастир Слово за Рождество на Пресвета БогородицаПресветата Мајка Божја се родила од престарени и неплодни родители во градот Назарет, кој се наоѓа на падината од гората, на три дена расто ...
Христос – Он е сѐ
Христос – Он е сѐ
† Бигорски манастир Христос – Он е сѐЖивотот без Христа не е живот. Едноставно го нема – тој е завршен. Ако не Го гледаш Христа во сите свои постапки и мисли, тогаш ти си туѓ на Христа. Како го сфаќаш ...
Осми септември 2022 Кога утрово се освестив по еднодневната треска, се сетив дека вчера се случија три настани кои заслужуваат внимание. Ќе ги спомнам сите заедно во една објава: 1. Во исонот на празникот што вчера го пр ...
Никогаш да не ја нагласуваме слабоста на другиот Старец Емилијан Симонопетриски Подобро да си го изедеш јазикот, отколку така да му зборуваш. Никогаш никого да не навредуваме, ниту да нажалуваме, никогаш да не правиме да се чувствува лишен, понижен, ...
Агиорит Агиорит
СВЕТА АНА се јавила и рекла...
СВЕТА АНА се јавила и рекла...
 ☦️☦️☦️Недавно се једној светој старици указала СВЕТА АНА и поручила јој: „ДОЛАЗЕ! Призивајте моју Кћер и њеног Сина!"Оци нам већ данима препоручују да се оставимо многих анализа и речи ...
Агиорит Агиорит
ШТА НАС ЧЕКА У ОКТОБРУ?!
ШТА НАС ЧЕКА У ОКТОБРУ?!
 "Познајем једног човека, грешника, који тамо где станује, има једну чудотворну икону светог Јована Претече.Сваке вечери пре починка одлазио је да се поклони тој чудотворној икони и говорио је:"С ...
Transfiguration of the Lord – Metropolitan of Strumica Nahum ~+~ If we were to ask the people in church, who are celebrating today’s feast; “Why are we gathered here?” they would immediately answer that today is the Transfiguration of the Lord. I am not s ...
Преподобна Валбурга, игуменија на Хајденхајмскиот манастир
Преподобна Валбурга, игуменија на Хајденхајмскиот манастир
СПОМЕН НА ПРЕПОДОБНАТА МАЈКА ВАЛБУРГА, ИГУМЕНИЈАТА НА ХАЈДЕНХАЈМСКИОТ МАНАСТИР, ЧИЈ СПОМЕН ЦРКВАТА ГО СЛАВИ НА 25 ФЕВРУАРИ
(710-779; германски: Walburga)
Света Валбурга[1] е сестра на светите бр ...
ИЗВЕСТУВАЊЕ за 30. 07. 2022 По повод чествувањето на борбата со која народот во Македонија се трудеше да ја добие својата слобода, а воочи празникот *Илинден* кој стана национален македонски празник, но и символ на македонскиот ...
Грешките на пописот и верската припадност Во текот на изминатово деноноќие прочитав повеќе написи кои се обидуваат да ја оправдаат статистичката грешка при утврдувањето на верската припадност на актуелниот попис. За потсетување, станува збор ...
Чудото и слободата
Чудото и слободата
На 8 април 2012 година, на празникот Цветници, се случи еден несекојдневен настан. Имено, фреските во скопската црква „Св. Димитрија“ на мистериозен начин се самоисчистија. Следниов есеј беше напишан ...
За правилно воспитување на децата Од Св. Григориј Двоеслов       Петар: Чесни Владико, бидејќи човечкиот род е заробен со многу и неброени страсти, претпоставувам дека најголем дел од Небесниот Ерусалим ќе биде исполнет со деца.       ...
Св. Марко Ефески: За вистинската вера   До сега имавме Вера која немаше недостатоци во ништо, па затоа не ни е потребен Собор или Акт на унија за да се научиме на нешто ново… Се надеваме дека со неа ќе излеземе пред Бога и ќе добиеме прош ...
За оние кои „протестираат“ – Протоереј Алексеј Ткачев Современиот протестант „од нашите“, понекогаш и не е толку далечен од Православието. Во првите две-три години, тој е многу отдалечен. Сè во Православието за него е – или фолкор, или незнабоштво. Но, ж ...
За почитувањето на иконите – протоѓакон Андреј Кураев Дали почитувањето на иконите е идолопоклонство, дали истото е споменато во Библијата? Кој ги прави чудата преку иконите и што значи почитувањето на Божјиот образ во Човекот? – за ова и за мнгоу други ...
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
Митрополит Методиј: Велигденско послание 2020
„Жалоста ваша ќе се претвори во радост…
и радоста ваша никој нема да ви ја одземе“
(Јован 16,20 и 22)
Најмили мои духовни чеда,
Велигден е срцевината на нашата христијанска вера, затоа што неј ...
Молебен во време на погубна епидемија и смртоносна зараза Ако е присутен свештеник, почнува свештенички, ако не, тогаш говориме: По молитвите на светите отци наши, Господи Исусе Христе, помилуј нè! Слава Ти, Боже наш, слава Ти. Цару небесен, Утешителу, Духу ...
Воскресенска искреност   Се наоѓаме на самиот праг на празникот над празниците – Христовото воскресение – Велигден. Во пресрет на ова Воскресение, да се запрашаме дали вистински сме подготвени да го пречекаме? Во таа н ...
ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ Од нашата Црковна историја На патот кон признавање и осамостојување на Македонската православна црква    ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ На 21 октомври 1943 година  во штотуку ослободената Дебарца се ...
Молитва кон преп. Иларион, епископ Мегленски O, утврдување на архиереите, Иларионе, слатко мое естество и име! Бидејќи имаш смелост пред Бога, погледни кон нас од висините, зашто сега, откако си се разрешил од огледалото и загатката, јасно ја гл ...
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
Божјиот Благослов – Самиот Господ прави чуда
 
 
Нашата приказна не носи во Драма, Грција за време на тешките години од Нацистичката окупација. Зимата од 1941 година беше многу сурова.
Еден од моите соседи, Танасис (Атанасиос) кондур ...
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастир на Majката Божја од Лесна – Нормандија
Манастирот Лесна во Провемонт, Франција оригинално е создаден пред речиси 100 год во чест на светата Икона на Мајката Божја од Лесна.
Манастирот најпрво бил основан во Лесна, Белорусија. Оваа област ...
Пѣвница
Шестостихија на осумте гласа Во грчките Октоиси, на крајот од секој глас постојат кратки поеми, составени секоја од шест дванаестерци, кои ги опишуваат карактеристиките на гласовите. За жал, никогаш не биле преведени на Црковносл ...
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
Заврши истрагата за пожарот во манастирот Трескавец
По една година од катастрофалниот пожар во манастирот Трескавец заврши истрагата за трагичниот настан.Од денеска случајот е во надлежност на јавното обвинителство.Според Жарко Велески, портпаролот на ...
Трескавец година потоа
Трескавец година потоа
Денеска се наврши една година од катастрофалниот пожар во манастирскиот комплекс „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец, кога во попладневните часови до темел изгореа манастирските конаци. Негов ...
Православна Етика
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
АКАТИСТ НА ПРЕПОДОБНА СТЕФАНИДА БИТОЛСКА И СКАДАРСКА
v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false MK X-NONE X ...

Load More

МПЦ – ОА

МПЦ-ОА Австралиско-Новозеландска епархијаМПЦ-ОА Австралиско-Сиднејска епархијаМПЦ-ОА Брегалничка епархијаМПЦ-ОА Дебарско-Кичевска епархијаМПЦ-ОА Кумановско-Осоговска епархијаМПЦ-ОА Повардарска ЕпархијаМПЦ-ОА Преспанско-Пелагониска епархијаМПЦ-ОА Скопска епархијаМПЦ-ОА Струмичка епархијаМПЦ-ОА Тетовско-Гостиварска епархијаМПЦ-ОА - Богословија „Св. Климент Охридски“МПЦ-ОА Православен Богословски Факултет
Воздвижение на чесниот и животворен Крст - Крстовден На 27.09.2022 година, денот кога го прославуваме празникот Воздвижение на чесниот и животворен Крст - Крстовден, во храм...
Бигорски соборно го слави својот моќен Застапник, Свети Јован Претеча и Крстител Како достојно да го пофалиме оној кого самата уста Господова го прослави? Како животот што денес се крунисува со славна смрт да добие достојна чест? Житието Претечево се издигнува високо над нашите об ...
Осветување на храмот Свети Јован Крстител во Капиштец
Осветување на храмот Свети Јован Крстител во Капиштец
На 2.10.2022 г., кога нашата Св. МПЦ-ОА го прославува Соборот на сите македонски светители, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, го освети храмот „Свети Јован Крстите ...
Средба со Министерот за Економија г. Крешник Бектеши
Средба со Министерот за Економија г. Крешник Бектеши
На 28.9.2022 г. Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во својот кабинет, оствари средба со Министерот за економија г. Крешник Бектеши.
На средбата Архиепископот и Минист ...
Крстовден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје
Крстовден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје
На 27.9.2022 година, на празникот Воздвижение на светиот Крст – Крстовден, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше и проповедаше на Светата божествена ...
Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик...
Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик...
На 27.09.2022 г., кога го празнуваме Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст Господов, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Сотир Гочевски, протоѓаконот Драган ...
Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден во Радовиш {artsexylightbox singleImage="images/stories/27-09-22/01.jpg" path="images/stories/27-09-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}
Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден во Ра ...
Света Литургија на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов
Света Литургија на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов
На 27.09.2022 год., на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, служеше Света Литургија во митрополитск ...
Вечерна богослужба на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов
Вечерна богослужба на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов
На 26.09.2022 год., во навечерието на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, служеше празнична Вечерн ...
Воздвижение на Чесниот Крст Господов – Празнична вечерна во храмот „Свети Константин и Елена“, во...
Воздвижение на Чесниот Крст Господов – Празнична вечерна во храмот „Свети Константин и Елена“, во...
На 26.09.2022 г., во предвечерието на празникот Воздвижение на Чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Празнична Вечерна богослужба во хра ...
Света Литургија во петнаесетта недела по Педесетница
Света Литургија во петнаесетта недела по Педесетница
На 25.09.2022 година, Недела петнаесета по педесетница, недела пред Воздвижение, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, служеше Света Литургија во храмот св. Мин ...
Архиерејска литургија со призив на Светиот Дух На 4 Септември 2022 г., во дванаесеттата недела по Педесетница, кога светата Црква ги празнува светите маченици Агатоник, Зотик и […]
Руската Православна Црква ја призна Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија за автокефална Сестринска црква
Руската Православна Црква ја призна Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија за автокефална Сестринска црква
На 25 август 2022 година, на седницата на Светиот синод на Руската православна црква, беше слушнато соопштението на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил за доделувањето на авт ...
Конкурс за запишување студенти на втор циклус студии во студиската 2022/2023 година Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, објавува
 
К О Н К У Р С
ЗА ЗАПИШУВАЊЕ СТУДЕНТИ НА ВТОР ЦИКЛУС СТУДИИ ВО СТУДИСКАТА 2022/2023 ГОДИНА
 
Во согласност со Конкурсот за ...
Конкурс за запишување на редовни и вонредни студенти во I година додипломски студии во академската... Православниот богословски факултет
„Свети Климент Охридски“ – Скопје, објавува
К О Н К У Р С
     за запишување на редовни и вонредни студенти во I година во академската  2022/2023 година
 
Прав ...
Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин
Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин
Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот празник.
Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а утредента на 3 јули, ...
Приемен испит во МПБ На 17.6.2022 г. се одржа приемниот испит за запишување на нови ученици, во I клас, во Македонската Православна Богословија „Свети […]
Вселенскиот патријарх Вартоломеј на Архиепископот Стефан му го предаде Актoт за востановување на црковното општење...
Вселенскиот патријарх Вартоломеј на Архиепископот Стефан му го предаде Актoт за востановување на црковното општење...
Вчера, 10 мај, 2022, Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј му го предаде и официјално актот од Одлуката на Вселенската Патријаршија (од 9 мај), со што Цариградската патријаршија го востанови канонскот ...
Свечена прослава по повод матурирањето на 54-та генерација богослови На 9.6.2022 година во МПБ „Св. Климент Охридски“ – Драчево, во присуство на Ректорот на МПБ митрополитот Повардарски г. Агатангел, […]
Петти Светиклиментов научен собир „Сеќавање (па́мѧть)“ На 07.12.2021 г. (вторник), со почеток во 10:00 часот ќе се одржи Петтиот Светиклиментов научен собир на тема „Сеќавање (памѧть)“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент ...
СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН Како ослободител на плениците, и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души. (Тропар, глас ...
ТОМИНА НЕДЕЛА Откако Тома со страв ја стави раката во Твоите живо – носни ребра, Христе, го почувствува двојното дејство на двете природи, во Тебе соединети неслиено, и со вера ви – каше говорејќи: Ти с ...
ИСТОЧЕН ПЕТОК (БАЛАКЛИЈА) Едногласно да го восфалиме непресушниот и живо – творен извор, од кого течат божествени потоци; просејќи благодат, бидејќи тој катадневно точи исцеленија, така што, течењето на реките, во според ...
„Сега ни се јави Спасителовиот Крстител, на пустината красота и печат на пророците, и разумно ги весели мислите на верните, затоа се покажа како Христов Претеча и вистински сведок на Неговото доаѓање. ...
„Денес Марија и Богородица, денес навистина ни засветли како облак на светлина и од праведните (родители) се раѓа за слава наша. Адам повеќе не се осудува, а Ева од оковите се ослободи. Поради тоа, со ...

Load More