Оддел: В16 Родољубен Разгласник

Posted in В16.2 Macédoniens Oubliés - Заборавени Македонци

А. ДЕН ДОЛАРД – МАКЕДОНИЈА, ВТОРАТА ТАТКОВИНА

А. ден Долард во седумдесеттите години на минатиот век. Photo: De Gelderlander 30 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ХОЛАНДСКИОТ ПИСАТЕЛ А. ДЕН ДОЛАРД Хундерло – Охрид, 23 жетвар 2024 Во неделата на 23 жетвар (Духовден) во холандското село Хундерло ‘Македонската заедница во Холандија’ го отвори одбележувањето „Недела посветена на А. ден Долард“, која ќе трае до недела 30 жетвар, а средишниот…

Posted in В16.4 НАРОДНО БУДЕЊЕ

НАРОДНО БУДЕЊЕ ВЕ ПОВИКУВА

НАРОДНО БУДЕЊЕ ВЕ ПОВИКУВА РАЗБУДЕТЕ СЕ МАКЕДОНЦИ! На 30ти Гроздобер (Септември) во 17 часот пред Соборниот Храм „Св. Климент Охридски“, ВЕ ПОВИКУВАМЕ НА ВОНПАРТИСКИ СОБИР за одбележување на 5 годишнината од од народно успешно-отфрлениот, бесрамно-предавнички, Референдум 2018 година. Бидејќи партиската психологија е главниот предизвикувач на националните поделби и порази, повикуваме НА ЧИСТО ВОНПАРТИСКИ РОДОЉУБЕН СОБИР. ГИ ПОВИКУВАМЕ непокорните и разбудени…

2023.06.20_РАНИТЕ И ЛУЗНИТЕ НА ДЕЦАТА БЕЗ ДЕТСТВО (interitus Macedonum) - 02
Posted in В16 Родољубен Разгласник

2023.06.20_РАНИТЕ И ЛУЗНИТЕ НА ДЕЦАТА БЕЗ ДЕТСТВО

По повод светскиот ден на бегалците и 75 години од прогонот на Македонците од Егејскиот дел на Македонија во Чешка е отворена изложба од Георги Дуртаноски     INTERITUS MACEDONUM (ИСТРЕБУВАЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ)   РАНИТЕ И ЛУЗНИТЕ НА ДЕЦАТА БЕЗ ДЕТСТВО 20. жетвар 2023 Замок Линхартови Град Албрехтице Чешка   Барокниот замок Линхартови на границата меѓу Чешка и Полска е…

МПЦ со повик за мирен протест
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

МПЦ со повик за мирен протест

‼️. Синодот на МПЦ на денешната седница одлучи да го повика народот на мирен протест против донесување на Законот за родова еднаквост и измените во Законот за матична евиденција, со кои се планира да се легализираат безброј родови т.е. пола, што е спротивно на научните факти и спротивно на која било вероисповед. Коалицијата за заштита на децата ги повикува сите…

2023.04.03_Вистината за геј пропагандата во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ - Центар
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.04.03_Вистината за геј пропагандата во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ – Центар

Минатата недела обелоденивме ексклузивна вест за тоа каква ЛГБТИ+ индоктринацијата им се врши на првоодделенци од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Центар, Скопје. Очекувано, од училиштето се обидоа да демантираат, но отидоа и уште подалеку, ги притиснаа родителите да негираат дека такво нешто воопшто се случило и тие, за жал, потклекнаа под нивните притисоци на штета на сопствените деца….

2023.03.20_Трибина - Зошто не за сексуалното образование во училиштата
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.20_Трибина: Зошто не за сексуалното образование во училиштата

На 17.03.2023 г. во НУ Културниот центар „Антон Панов“ во Струмица со почеток во 19:00 часот се оддржа четвртата по ред трибина во организација на Фондацијата „Елеуса“. Темата на оваа трибина беше зошто не за сеопфатното сексуално образование во училиштата, како родовата идеологија се пропагира преку ССО и што тоа значи за психо-физичкиот развој на децата. Покрај универзитетскиот професор и…

2023.03.26_Одблесоци_13_Плаката за одбележувањето на д-р Коцарев
Posted in В16.2 Macédoniens Oubliés - Заборавени Македонци

2023.03.26_Одблесоци за д-р Анастас Коцарев во Париз

PRESS RELEASE Communiqué de presse Париз, 26. цутар 2023 ОДБЛЕСОЦИ ЗА Д-Р АНАСТАС КОЦАРЕВ ВО ПАРИЗ Во организација на здружението „Заборавени Македонци“ од Париз викендов во Париз се одржаа низа на случувања во чест на светски познатиот научник д-р Анастас Коцарев во рамките на одбележувањето 133 години од неговото раѓање и 92 години од неговата прерана смрт под слоганот: „Одблесоци. Д-р Анастас Коцарев. Еден…

ДО ВЧЕРА ЖРТВИ, СЕГА ЏЕЛАТИ
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.23_До вчера жртви, сега џелати

Шарените платеници видно се вознемирија по успешната трибина околу воведување на контроверзното сексуално образование, на која главни говорници беа Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков и универзитетскиот професор д-р Венко Андоновски, и каде јасно и гласно беа обелоденети и разобличени нивните стратегии за идеолошка индоктринација на децата преку ширум отворената врата во образованието и законодавниот дом. Првата реакција на Ирена Цветковиќ…

2023.03.15_Оставете ги жените да зборуваат (репортажа од Австралија)
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.21_Оставете ги жените да зборуваат (репортажа од Австралија)

Изминатиот викенд, претставници од огранокот на „Коалицијата за заштита на децата“ во Австралија присуствуваа на „Оставете ги жените да зборуваат“, настан организиран од познатата активистка за женските права и заштита на децата од родовата идеологија, Кели Џеј Кин од Англија. Кели Џеј Кин е веќе неколку недели на турнеја низ повеќе градови во Австралија и секаде е пречекана од агресивни…

2022.07.31_Чествување за Илинденскиот војвода и деец Смиле Војданов
Posted in В16.2 Macédoniens Oubliés - Заборавени Македонци

2022.07.31_Чествување за Илинденскиот војвода и деец Смиле Војданов

ВО ДЕТРОИТ УДРИЈА ИЛИНДЕНСКИТЕ КАМБАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ НЕПОКОР   Детроит, Мичиген недела, 31. златец 2022 Приготвил: Гоце ПАНГОВСКИ МПЦ-ОА „Св. Ѓорѓи Кратовски“ од Детроит како домаќин на чествувањето по повод Илинден и 150 години од раѓањето на охридскиот војвода Смиле Војданов Во рамките на 19. Илинденски фестивал кој започна вчера на 31. златец 2022 г. во организација на македонската заедница…

Необнародени Македонци - Анастас Коцарев, д-р
Posted in В16.2 Macédoniens Oubliés - Заборавени Македонци

2022.03.27_д-р Анастас Коцарев

Градоначалникот на општина Бонди и член на Парискиот регионален совет г. Стефен ЕРВЕ во придружба од советникот за култура и одбележување настани г. Отман АСАДИ и претседателот на здружението „Заборавени Македонци“ од Париз, г. Златко НИКОЛОВСКИ полагаат венец на гробот на д-р Анастас Коцарев.   БЕЗВРЕМЕНСКИОТ НАУЧЕН И ЧОВЕКОЉУБИВ ПРИДОНЕС НА ОХРИЃАНЕЦОТ Д-Р АНАСТАС КОЦАРЕВ   Во француската престолнина Париз…