Оддел: В16.1 Коалиција за заштита на децата

Известувања поврзани со работата на сојузот „Коалицијата за заштита на децата“.*

*Македонска Национална Академија е членка на сојузот од здруженија „Коалицијата за заштита на децата“.

МПЦ со повик за мирен протест
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

МПЦ со повик за мирен протест

‼️. Синодот на МПЦ на денешната седница одлучи да го повика народот на мирен протест против донесување на Законот за родова еднаквост и измените во Законот за матична евиденција, со кои се планира да се легализираат безброј родови т.е. пола, што е спротивно на научните факти и спротивно на која било вероисповед. Коалицијата за заштита на децата ги повикува сите…

2023.04.03_Вистината за геј пропагандата во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ - Центар
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.04.03_Вистината за геј пропагандата во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ – Центар

Минатата недела обелоденивме ексклузивна вест за тоа каква ЛГБТИ+ индоктринацијата им се врши на првоодделенци од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Центар, Скопје. Очекувано, од училиштето се обидоа да демантираат, но отидоа и уште подалеку, ги притиснаа родителите да негираат дека такво нешто воопшто се случило и тие, за жал, потклекнаа под нивните притисоци на штета на сопствените деца….

2023.03.20_Трибина - Зошто не за сексуалното образование во училиштата
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.20_Трибина: Зошто не за сексуалното образование во училиштата

На 17.03.2023 г. во НУ Културниот центар „Антон Панов“ во Струмица со почеток во 19:00 часот се оддржа четвртата по ред трибина во организација на Фондацијата „Елеуса“. Темата на оваа трибина беше зошто не за сеопфатното сексуално образование во училиштата, како родовата идеологија се пропагира преку ССО и што тоа значи за психо-физичкиот развој на децата. Покрај универзитетскиот професор и…

ДО ВЧЕРА ЖРТВИ, СЕГА ЏЕЛАТИ
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.23_До вчера жртви, сега џелати

Шарените платеници видно се вознемирија по успешната трибина околу воведување на контроверзното сексуално образование, на која главни говорници беа Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков и универзитетскиот професор д-р Венко Андоновски, и каде јасно и гласно беа обелоденети и разобличени нивните стратегии за идеолошка индоктринација на децата преку ширум отворената врата во образованието и законодавниот дом. Првата реакција на Ирена Цветковиќ…

2023.03.15_Оставете ги жените да зборуваат (репортажа од Австралија)
Posted in В16.1 Коалиција за заштита на децата

2023.03.21_Оставете ги жените да зборуваат (репортажа од Австралија)

Изминатиот викенд, претставници од огранокот на „Коалицијата за заштита на децата“ во Австралија присуствуваа на „Оставете ги жените да зборуваат“, настан организиран од познатата активистка за женските права и заштита на децата од родовата идеологија, Кели Џеј Кин од Англија. Кели Џеј Кин е веќе неколку недели на турнеја низ повеќе градови во Австралија и секаде е пречекана од агресивни…